MKTG SR - pasek na kartach artykułów

7 rzeczy, o których nie wiesz, zanim sama nie zajdziesz w ciążę

Materiał Partnera Zewnętrznego
Okres ciąży wielu kobietom jawi się jako czas błogiego oczekiwania na dziecko. Niestety 9 miesięcy ma też swoje ciemne strony. I wcale nie chodzi tu o perspektywę braku snu czy skupienie na dziecku, bo to jest oczywiste. Mamy na myśli różne przypadłości i okoliczności, o których nie mówi się głośno, choć boryka się z nimi zdecydowana większość przyszłych mam.

Co 5 minut w toalecie
Częste oddawanie moczu jest w ciąży normalne, bo powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy. Przypadłość niby niegroźna, choć bywa kłopotliwa, gdy zdarzy się popuścić w spodnie podczas gwałtownego śmiechu, ćwiczeń czy prozaicznego kichnięcia. Z tego powodu lepiej jest unikać szarych legginsów, a w ostatnim trymestrze na wszelki wypadek nosić wkładki higieniczne.

Opuchnięte stopy
Stopy i nadgarstki opuchnięte do granic możliwości to spory defekt estetyczny i duży dyskomfort przy wyborze obuwia i biżuterii. Wybór to może nawet zbyt dużo powiedziane, bo w skrajnym przypadku może się okazać, że obrączkę włożysz dopiero po porodzie, podobnie jak ulubione buty na obcasie. Do tego czasu pozostają wygodne, choć dość osobliwie wyglądające, crocsy lub emu.

Ładny poród
Fora internetowe pękają w szwach od pytań, jak naprawdę wygląda poród. Ich lektura tuż przed rozwiązaniem to często główne zajęcie przyszłej mamy, zwłaszcza jeśli na świat ma przyjść pierwsze dziecko. I bardzo dobrze, bo sprawny poród w dużej mierze rozgrywa się w głowie. Te niekiedy bardzo realistyczne opisy doświadczeń niekiedy kłócą się z obrazem porodu lansowanym w mediach. Niewiele wspólnego z rzeczywistością mają zarówno przeraźliwe krzyki rodzącej, jak i mama wyglądająca niczym po wizycie u fryzjera 5 minut po porodzie. Urodzenie dziecka to ogromny wysiłek, z którym wiążą się pot, krew, zmęczenie, łzy, a czasem również okryte wstydliwym milczeniem oddanie stolca podczas parcia. Nie ma co się tym przejmować. Tak po prostu jest. Personel jest na to przygotowany, więc zażenowanie jest tu zupełnie nie na miejscu.

Hemoroidy
Swędzenie, pieczenie, ból i krwawienie przy wypróżnianiu są częstą przypadłością w ciąży. Jednym pomagają nasiadówki, zmiana sposobu odżywiania czy maści dostępne w aptekach. Inne mamy sięgają po środki farmakologiczne na receptę. Jedno jest pewne, hemoroidy w ciąży trzeba leczyć, bo dolegliwość ta się nasila i nie musi cofnąć się sama po porodzie.

Napady wilczego głodu
Jeśli czujesz, że natychmiast musisz zjeść pizzę, a za chwilę masz ochotę na czekoladę, lody, frytki i schabowego, nie jesteś sama. Ogromny apetyt w ciąży jest wynikiem zapotrzebowania rosnącego dziecka na składniki odżywcze i witaminy. Nie usprawiedliwia to jednak objadania się, bo tak naprawdę wzrost zapotrzebowania na dodatkowe kalorie w ciąży jest zaskakująco mały. Zgodnie z zaleceniami dietetyków kobieta w ciąży powinna przyjmować ok. 2800 kcal dziennie, czyli jedynie o 500 więcej niż przeciętna kobieta wykonująca pracę biurową.

Nadmierny apetyt w ciąży to nie tylko niepotrzebne, dodatkowe kilogramy, ale również niebezpieczeństwo komplikacji w postaci cukrzycy ciążowej, pojawienia się żylaków, czy nadciśnienia.

Najpiękniejsze dziecko na świecie
Każda mama marzy o chwili, gdy po porodzie będzie mogła wziąć w ramiona i przystawić do piersi swoje maleństwo. Jednak wygląd dziecka tuż po porodzie może być nieco zaskakujący. Zamiast słodkiego różowego bobasa, często pojawia się pomarszczony, czerwony i zmęczony porodem noworodek. Nierzadko ma różne wybroczyny na sinej skórze, wielką głowę, wypięty brzuszek i zapuchnięte, małe oczka. To wszystko minie po kilkunastu dniach, ale pierwsze wrażenie może być nieco zaskakujące.

Koszty
Wózek, wanienka, łóżeczko, ubranka, wyparzacz, laktator... lista zakupów akcesoriów dla dziecka niemal nie ma końca. Budżet minimum to ok. tysiąca złotych, jeśli zdecydujesz się na rzeczy z drugiej ręki. Górnej granicy właściwie nie ma. To dopiero początek, dlatego przyda się zachować nieco zimnej krwi. Nawet jeśli wizja córeczki ubranej w słodkie różowe sukienki, albo synka w maleńkich dżinsach jest bardzo sugestywna, to warto pamiętać, że wydatki dopiero się zaczynają. Dziecko szybko rośnie, za miesiąc czy dwa ubranka trzeba będzie wymienić na nowe. Specjaliści szacują, że koszt utrzymania dziecka do 18-ego roku życia wynosi przeciętnie ok. 200 tys. złotych.

Opis ten pewnie nie wyczerpuje wszystkich niezbyt miłych przypadłości i bolączek związanych z ciążą. Jest też możliwe (i serdecznie ci tego życzymy), że nie będzie cię trapić żadna z nich. W każdym przypadku przyda się jednak nieco dystansu, by potraktować je z humorem. Dziewięć miesięcy szybko mija, a po porodzie pojawiają się nowe wyzwania. Wychowanie dziecka i opieka nad nim to duży wysiłek, ale i jedne z najpiękniejszych emocji oraz doświadczeń, które towarzyszą nam w życiu. Jednak, jeśli siedząc na placu zabaw z innymi mamami przyjdzie ci na myśl, by podzielić się swoimi wrażeniami z okresu ciąży, pomyśl, jak było naprawdę…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski