Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

700 plus zastąpi 500 plus? Waldemar Buda: Jakaś waloryzacja rzeczywiście powinna być. W sobotę odbędzie się konwencja PiS

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Świadczenie 500 plus nie było waloryzowane od początku wprowadzenia programu, a obecnie zmagamy się z najwyższą inflacją od ponad 20 lat.
Świadczenie 500 plus nie było waloryzowane od początku wprowadzenia programu, a obecnie zmagamy się z najwyższą inflacją od ponad 20 lat. pixabay
500 plus to tylko jedno z kilku świadczeń, które zjada inflacja. W maju 2022 r. jej poziom wyniósł 13,9 proc. W związku z rosnącymi cenami, partia rządząca ma rozważać "zamienienie 500 plus w 700 plus". – Świadczenie 500+ traci realnie na wartości, dlatego konieczna jest jego waloryzacja – mówi polityk PiS cytowany przez portal wyborcza.biz. – Uważam, że jakaś waloryzacja rzeczywiście powinna być – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Program „Rodzina 500+” jest z nami od 2016 roku

Rządowy program „Rodzina 500+” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

700 plus zastąpi 500 plus?

– Uważam, że jakaś waloryzacja rzeczywiście powinna być. Pytanie, czy tego świadczenia, czy innego – przyznał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. w Polsat News. – Jest szereg możliwości albo obniżenia pewnych należności, albo podwyżki tych, które otrzymują – dodał.

Buda przyznał, że "trzeba się zastanowić nad najlepszym rozwiązaniem", jednocześnie "nie przesądzając czy to akurat musi być 500 plus". – Można w wielu innych miejscach poprawić sytuację – stwierdził.

– Proszę pamiętać, że przy podwyżce stóp procentowych i przy wysokiej inflacji rolą państwa jest wspieranie najuboższych, którzy mogą sobie w tej sytuacji nie poradzić – dodał.

– Nie zaprzeczam, ale też nie potwierdzam, że przedstawimy propozycje w sprawie waloryzacji 500+. Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500+ należałoby zrewaloryzować na poziomie 40 proc. – mówił kilka dni temu na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Paweł Lisiecki.

Pojawiają się głosy, że nowe propozycje dotyczące programu Rodzina 500 plus zostaną zaprezentowane podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

– Świadczenie 500+ traci realnie na wartości, dlatego konieczna jest jego waloryzacja – mówi polityk PiS cytowany przez wyborcza.biz.

podwyżka 500 plus? "To jest bardzo istotna kwestia"

– To jest bardzo istotna kwestia. Cały czas analizujemy system transferów. Badaliśmy wpływ 500 plus na szereg zjawisk, np. na zmniejszenie ubóstwa, a także na kwestie demograficzne – tłumaczyła w rozmowie z "Faktem" wiceminister rodziny Barbara Socha.

– Różne są możliwości zmian. Waloryzacja wprost o wskaźnik inflacji, ale też wsłuchujemy się w głosy mówiące, że należałoby wysokość świadczenia zróżnicować na pierwsze i kolejne dzieci. Są też takie, które mówią, że należałoby zwiększać wsparcie na młodsze dzieci – tłumaczyła cytowana przez "Fakt".

Dalej przyznała, że na dzisiaj nie są planowane "żadne zmiany". – Wiemy też, że stabilność pewnych instrumentów ma swoją wartość – stwierdziła.

Ile dzisiaj wynosi wartość świadczenia 500 plus?

Świadczenie 500 plus nie było waloryzowane od początku wprowadzenia programu, a obecnie zmagamy się z najwyższą inflacją od ponad 20 lat. Rafał Mundry, ekonomista i analityk gospodarczy, postanowił sprawdzić, ile obecnie wynosi realna wartość 500 plus.

– 500 zł. Z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. Inaczej mówiąc, siła nabywcza świadczenia 500+ spadła o ok. 1/4. Dziś za 500+ kupimy o 1/4 mniej rzeczy niż 6 lat temu – wskazuje Mundry we wpisie zamieszczonym na Twitterze. – Wciąż mnie zastanawia, czemu 500+ nie jest waloryzowane (abstrahując od inflacji) – dodał.

Warto pamiętać, że spada siła nabywcza także innych dodatków, w tym 300 plus, zasiłku na dziecko, becikowego czy kosiniakowego. Te świadczenia również nie były waloryzowane.

Waloryzacja 500 plus jak w wypadku emerytur i rent?

– Wysoka #inflacja w ostatnim okresie wpływa również na wartość #500plus. Od początku funkcjonowania tego programu wartość nabywcza świadczenia spadła poniżej 400 zł – czytamy we wpisie Instytutu Emerytalnego.

– Pojawiały się już pomysły waloryzacji tego świadczenia, ale finalnie rząd zdementował ten pomysł – dodaje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Jednocześnie zauważa, że „gdyby świadczenie było waloryzowane jak emerytury, to wyniosłoby już prawie 700 zł (około 675 zł) w 2023 roku”.

Inflacja wyższa niż szacowano

Inflacja konsumencka w kwietniu wyniosła 12,4 proc. rok do roku. Oznacza to, że GUS zrewidował wstępny szacunek o 0,1 pkt proc. W marcu wskaźnik przybrał wartość 11,0 proc. Ceny wykonały skok o 2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

– Za dynamiczny wzrost cen niezmiennie odpowiadają przede wszystkim nośniki energii do spółki z żywnością. Jednak ceny bazowe, wyłączające te kategorie, były ponad 7,5 proc. wyższe, a ceny usług były o równo 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – wskazuje w komentarzu dla Strefy Biznesu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

– W rezultacie wskaźnik konsumencki przybiera najwyższą wartość od końcówki lat 90., inflacja bazowa w tym wieku nie była tak wysoka. Co istotne, presja cenowa nie powiedziała przecież jeszcze ostatniego słowa i dynamika CPI w połowie 2022 r. powinna wynieść około 14 proc. W całym roku wartość wskaźnika osiągać będzie wartości dwucyfrowe – dodaje ekspert.

– Najbardziej pesymistyczne prognozy ekonomistów zakładają, że może ona przekroczyć 14-15 proc. Szczyt powinna osiągnąć w czerwcu lub w lipcu, ale to także nie jest pewne – wskazuje Maciej Pieczkowski, Dyrektor Generalny Oddziału Inbank w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 700 plus zastąpi 500 plus? Waldemar Buda: Jakaś waloryzacja rzeczywiście powinna być. W sobotę odbędzie się konwencja PiS - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski