Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz z udziałem ponad 50 byłych więźniów

Monika Pawłowska
Jarosław Praszkiewicz/Muzeum Auschwitz
Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 w byłym obozie Auschwitz, rozpoczęły się uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskie obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wzięło udział ponad 50 byłych więźniów.

O godz. 12.30 w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, rozpoczęła się główna cześć obchodów z udziałem byłych więźniów, premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.



Podczas uroczystości głos zabrała Janina Iwańska, która do obu trafiła mając zaledwie 14 lat.

- Przyjechałam do Auschwitz w nocy – wspominała Janina Iwańska. - Kiedy otwarto nam wagony, pierwsza myśl była, nie umrę – wspominała Janina Iwańska. - Kiedy wyszłam z wagonu, poczułam zapach, który znałam z Treblinki, zapach palonych ciał. Wobec tego radość minęła, bo wiedziałam, że czeka mnie to samo – dodała.

W Auschwitz przetrwała do stycznia 1945 r., kiedy to Niemcy zarządzili ewakuację. W Marszu Śmierci przeszła do Wodzisławia, skąd w transporcie trafiła do obozu Ravensbrueck. Potem została przewieziona do Neustadt-Glewe, gdzie 2 maja doczekała wyzwolenia.
- Moim życzeniem jest, żeby młodzi, żeby młode pokolenia nie musiały iść drogą, którą ja musiała przebyć – powiedziała na zakończenie Janina Iwańska.

O tragicznych obozowych doświadczeniach mówił również Leon Weintraub, polski Żyd z Łodzi, który został przywieziony do KL Auschwitz w sierpniu 1944 r.

- Dokuczał mi bardzo ten czarny, ciężki cuchnący spalonym mięsem dym, który nieustannie , okrągłą dobę walił z kominów krematoriów, które był też za drutami kolczastymi – mówił były więzień.
Po kilku tygodniach dołączył do transportu do Głuszyc. Trafił do obozu Dornhau, a później do obozów obozów pracy. Wyzwolenia doczekał w kwietniu 1945 r.

- W Auschwitz, w tym nazistowskim obozie, w miejscu symbolizującym niespotykany dotąd w historii naszej cywilizacji okrucieństwo w traktowaniu ludzi, w miejscu, w którym wprowadzono technikę masowego i przemysłowego mordowania, naziści urzeczywistnili swoją ideologię – powiedział Leon Weintraub. - I stąd wynika, że odczuwam wielki ból, ubolewam bardzo, że w wielu krajach Europy, ale także w naszym kraju, bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich. Osoby te otwarcie nazywają się nazistami i utożsamiają się z nazizmem. Głoszą hasła zbliżone do nazistowskich. Przyznawanie się dzisiaj do nazizmu, to bezsprzecznie określenie się jako morderca i ludobójca, gdyż taki jest nieustannie ostateczny wynik takiego nastawienia, które na początku głosi niechęć, wrogość do innych tylko, które określa rasizm, antysemityzm i homofobię, jako „zalety” takie, jak to czynili wyznawcy nazizmu. I to dzieje się w naszym kraju, który doznał tyle szkód, tak wiele ucierpiał podczas nazistowskiej okupacji – dodał.

Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, za Holocaust odpowiada III Rzesza Niemiecka.
- To Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą potem, też do dzisiaj, wszyscy historycy tak określają. Ale całe zło wzięło się z tego państwa i o tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część uroczystości odbywała się pod Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie modlono się za ofiary.

Narodowcy przyjechali do Oświęcimia, by uczcić 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Oświęcim. Obchody wyzwolenia miasta zakończyły się składanie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz z udziałem ponad 50 byłych więźniów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski