Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 pouczeń dla obywatela

Redakcja
8 pouczeń dla obywatela – to tytuł najnowszej wspólnej publikacji Fundacji na rzecz MDSM i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.

Autorem dwujęzycznej – polsko–niemieckiej książki, będącej podsumowaniem trzyletniego projektu Spotkań z filozofią, realizowanych w MDSM jest dr hab. Tadeusz Czarnecki, filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

– Ten wspólny projekt to wyraz przekonania, że w takich miejscach, jak Oświęcim, rozmowa o relacjach między demokracją a totalitaryzmem jest nie tylko ważna, a wręcz niezbędna – deklarują wydawcy.

Dr hab. Tadeusz Czarnecki, prezentował w MDSM analizy obu totalitaryzmów XX wieku – komunizmu i narodowego socjalizmu, zwracając uwagę na wykorzystanie filozoficznych systemów w ideologicznej argumentacji działań reżimów. Doktryny filozoficzne, również te, które powstały w starożytności, poprzez zręczne modyfikacje wykorzystywane były do realizacji politycznych celów, skierowanych przeciwko człowiekowi, grupie społecznej czy narodowi. Twórcy systemów totalitarnych potrzebowali intelektualnej nadbudowy, by nadać quasi–naukowe ramy procesowi zniewolenia i tym samym usprawiedliwić swoje działania.

"Ukazanie tych intelektualnych związków było wyjątkową okazją do zapoznania się z różnorodnymi aspektami totalitaryzmów, które przede wszystkim ukształtowały obraz dwudziestego stulecia” – czytamy we wstępie do publikacji.

Tadeusz Czarnecki rozpoczyna swoje rozważania wokół zagadnień związanych z państwem, obywatelem i ich wzajemnymi relacjami od zadania kluczowego pytania: czy obywatelstwo zobowiązuje?, by następnie w oparciu o systemy filozoficzne – od starożytności do oświecenia, analizować poszczególne aspekty tych relacji. Klamrą spinającą rozważania jest kolejne pytanie – zadane przez autora nie tylko sobie – ale też czytelnikowi: czy patriotyzm jest nakazem?

Pomimo, wydawać by się mogło, sporego dystansu czasowego, jaki dzieli przywoływane doktryny od naszych czasów, 8 pouczeń jest pozycją oryginalną i na wskroś współczesną w swojej wymowie, lekturą dla każdego, kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie, czy to, gdzie i kiedy się urodziłem i funkcjonuję, ma znaczenie dla mojego życia. W tym sensie mądrość zawarta w poglądach ośmiu filozofów: od Platona do Locka, stanowi kanon wiedzy, którą powinni się posługiwać wszyscy ci, którzy przez swoje zaangażowanie chcą kształtować naszą polityczną i społeczną rzeczywistość.

(AB).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski