80 lat minęło

PAZ
W KS Olkusz

W tym roku zaplanowano uroczyste obchody 80-lecia KS Olkusz. Jednak z powodu trudności finansowych klubu nie odbyły się zaplanowane imprezy związane z tym jubileuszem.
   KS Olkusz powstał w 1921 roku, gdy Olkuskie Towarzystwo Sportowe połączyło się z działającym przy Fabryce Naczyń Emaliowanych klubem sportowym Westa. Jednak dopiero w latach 50. klub przyjął nazwę, pod którą funkcjonuje do dzisiaj. Początkowo działały w nim sekcje piłkarska i gimnastyczna. Następnie zaczęli w nim trenować lekkoatleci, siatkarze, a nawet szachiści. Największe sukcesy zawodnicy tego klubu święcili 50 lat temu. W latach 80. większość sekcji zlikwidowano z powodu trudności finansowych.
   Dzisiaj Olkusz jest nadal największym klubem sportowym w mieście, ale posiada tylko dwie sekcje: piłki nożnej i lekkoatletyczną. Trenuje w nich prawie 300 zawodników. Sportowcy odnoszą duże sukcesy. W tym roku drużyna piłkarska seniorów zajęła 3. miejsce w rozgrywkach V ligi wadowickiej. Ich młodsi koledzy uplasowali się na 4. pozycji w tabeli Małopolskiej Wydzielonej Ligi Juniorów Młodszych. Nieźle też spisywali się w turniejach. W halowych mistrzostwach Małopolski zachodniej juniorzy młodsi zwyciężyli, a trampkarze starsi i juniorzy starsi zajęli odpowiednio 2 i 3 miejsce.
   Bardzo dobre wyniki osiągają w ostatnich latach olkuscy lekkoatleci. Czołowa zawodniczka Janina Malska w ubiegłym roku zajęła 3 miejsce w mistrzostwach Polski w maratonie. O jedno oczko lepiej wypadła w międzynarodowych mistrzostwach Danii na tym samym dystansie oraz zajęła 3. pozycję w międzynarodowych mistrzostwach Austrii w półmaratonie. W tym roku pokonała wszystkie rywalki w nowojorskim maratonie, a także wystąpiła w reprezentacji Polski w Pekinie, gdzie sztafeta na dystansie 5 km, w której biegła, zajęła 3 miejsce. Juniorka Ewa Paulewicz w ubiegłym roku zajęła 5 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Poznaniu na dystansie 1,5 km. W tym roku zdążyła już zdobyć brązowy medal w mistrzostwach Polski juniorów. Natomiast w halowych mistrzostwach Polski zajęła 4 miejsce w biegu na 1,5 km. W olkuskim klubie trenuje jeszcze wielu uzdolnionych lekkoatletów jak: Bogusław Karoń, Martyna Piotrowska, Tomasz Stachowicz, Paulina Knap, Michał Job oraz Ola Kądzikiewicz, którzy zajmują czołowe pozycje w mistrzostwach makroregionu i okręgu.