Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 mieć lat to nie grzech...

Marek Zaradniak
Irena Santor śpiewa mezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Wyśpiewała wiele przebojów, które nucą kolejne pokolenia
Irena Santor śpiewa mezzosopranem. W latach 1951-1959 była solistką zespołu Mazowsze. Wyśpiewała wiele przebojów, które nucą kolejne pokolenia ANNA KACZMARZ
Artyści-seniorzy. Irena Santor i Leonard Cohen w roku 2014 obchodzili 80. urodziny. Wciąż występują i nagrywają

Gdy rok temu Irena Santor mówiła, że zamierza nagrać aż dwie płyty w 2014, niewielu potraktowało tę deklarację poważnie. A jednak obietnicy dotrzymała. W czerwcu ukazały się "Zamyślenia". Płyta była pierwszym od kilku lat nowym krążkiem tej piosenkarki. Autorami 12 piosenek są m.in. Romuald Lipko, Wojciech Trzciński, Andrzej Sikorowski, Jacek Cygan i Justyna Holm. Album promowała piosenka "Chodź na kawę, Warszawo", która stała się wielkim przebojem piosenkarki.

A jesienią, tuż przed 80. urodzinami Ireny Santor, ukazała się kolejna jej płyta "Punkt widzenia". Zawiera specjalnie zamówione piosenki napisane przez Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Korcza, Piotra Rubika, Włodzimierza Nahornego, Janusza Senta, Andrzeja Zaryckiego, Grzegorza Turnaua, Ewę Lipską, Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana, Michała Rusinka. Do tego dwie piosenki nieco starsze z tekstami Ireneusza Iredyńskiego i muzyką Jerzego Derfla.

Krakowskie akcenty
Marzeniem Ireny Santor było, aby na płycie znalazły się także piosenki twórców krakowskich, z którymi nigdy przedtem nie współpracowała. I udało się! "O przepraszaniu" to piosenka z tekstem Michała Rusinka, który bardzo rzadko pisze piosenki, ale życzenie Ireny Santor było dla niego rozkazem. I tak powstały bezpretensjonalne, pełne lirycznego humoru słowa, do których muzykę napisał Włodzimierz Korcz.

Dlaczego piosenkarka nagrała w jednym roku dwie płyty? Odpowiedź, skąd ta żywotność, możemy znaleźć w tym, co robi dla zachowania energii, a co wyznała przed koncertem noworocznym w Sali Ziemi: - Myślę, że w moim przypadku to nie gnuśnieć, nie zasiedzieć się, nie rozmyślać za wiele, nie pogrążać się w jakichś smutkach albo opiniach, na które nie mamy wpływu. Moją receptą jest być czynnym. Nie wolno dać się zaszufladkować w żadne smutki czy w jakieś pseudoterapie. (...) A jeżeli mam jeszcze siłę zawodową, to od czasu do czasu występuję, spotykam się z publicznością, która jest serdeczna i cudowna.

Irena Santor w 1991 r. postanowiła zakończyć karierę zawodową związaną z występami na estradzie. Oddała się wtedy pracy społecznej na rzecz Stowarzyszenia Polskich Artystów i Wykonawców Muzyki Rozrywkowej, którego od 1994 r. przez prawie 10 lat była przewodniczącą.

Choroba, która dotknęła artystkę (rak piersi) i szczęśliwe pokonanie jej w r. 2000 stały się impulsem do wzięcia przez nią udziału w akcjach promujących profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne. Od 2005 r. Irena Santor jest też opiekunem artystycznym Festiwalu Piosenki Zaczarowanej im. Marka Grechuty. W 2009 roku artystka wznowiła koncerty, a pretekstem do tego stał się przypadający wtedy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Trzynasty krążek Cohena
2014 rok to także dwa albumy płytowe Leonarda Cohena, kanadyjskiego barda, poety i prozaika niezwykle popularnego w Polsce. 21 września Cohen ukończył 80 lat. Dwa dni później premierę miała jego kolejna płyta "Popular Problems". Niezwykłe wrażenie robi niski głos artysty. Na tym trzynastym krążku Leonarda Cohena są blues, muzyka country, muzyka orientalna i elektronika.

Dodatkowym magnesem pierwszego nakładu płyty w Polsce jest książeczka z polskimi tłumaczeniami wszystkich tekstów, dokonanymi przez Daniela Wyszogrodzkiego. To gest Cohena wobec jego polskich fanów, których szczególnie ceni.
Jedną płytę można uznać za urodzinowy prezent, ale Cohen w grudniu zaskoczył także koncertowym albumem "Live in Dublin".

To pierwszy i jak do tej pory jedyny koncert tego artysty nakręcony w jakości HD. Album, który zadebiutował na 1. miejscu listy iTunes w 31 krajach i świetnie się sprzedaje, zawiera 3 płyty kompaktowe i DVD. Oba wydawnictwa to nie tylko sukces komercyjny, ale potwierdzenie tego, że Cohen mimo ma wciąż wiele do powiedzenia - nie opuszcza go humor i poetycka zdolność postrzegania świata, tak jak robi to od niemal pięciu dekad.

Mający polsko-żydowskie korzenie (ojciec Cohena był polskim Żydem, a matka litewską Żydówką) artysta pierwszy tomik poezji "Let Us Compare Mythologies" wydał jeszcze w 1956 r. Śpiewać zaczął, bo jak często mówi, trudno mu było wyżyć z pisania. Sławę przyniosła mu piosenka "Suzanne".

Natomiast pierwszy publiczny występ Cohena jako piosenkarza odbył się 30 kwietnia 1967 roku w Town Hall w Nowym Jorku. Był to koncert charytatywny na rzecz organizacji domagającej się zaprzestania prób z bronią jądrową. Wydany w tym samym roku album "Songs of Leonard Cohen" zawierał takie przeboje jak: "Suzanne", "Sisters of Mercy" czy "That's No Way to Say Goodbye" i stał się wielkim sukcesem. Przełomowym jego albumem był wydany w 1977 roku "Death of a Ladies' Man".

Szczególną popularność Leonard Cohen zdobył w Polsce. Na początku lat 80. mówiło się nawet, że jest u nas bardziej popularny niż w Kanadzie. Spora w tym zasługa odtwórcy jego piosenek Macieja Zembatego, który tłumaczył je razem z Maciejem Karpińskim.

Podczas pobytu w Polsce Cohen spotkał się z Lechem Wałęsą i wygłosił wiele oświadczeń popierających Solidarność. Na
reakcję ówczesnych władz nie trzeba było długo czekać. Przez wiele miesięcy jego piosenek nie można było usłyszeć na antenie żadnego z programów Polskiego Radia.

Nie bez znaczenia dla aktywności i kondycji Cohena jest fakt, że w latach 1994-1999 przebywał w Centrum Zen na Mount Baldy niedaleko Los Angeles. Wstawał o 2.30, przygotowywał posiłki dla swojego mistrza zen Roshiego i medytował. Artystycznym rezultatem pobytu w Centrum były tom wierszy Księga Tęsknoty i płyta Ten New Songs m.in. z piosenką In My Secret Life.

W marcu 2007 Cohen znów przyjechał do Polski. W styczniu 2008 r. zapowiedział pierwszą od 15 lat trasę koncertową i jesienią wystąpił z dwoma koncertami we Wrocławiu i w Warszawie. Dwa lata później zaśpiewał w katowickim Spodku i na warszawskim Torwarze.

W styczniu 2012 roku ukazała się jego płyta "Old Ideas", a w sierpniu tegoż roku rozpoczęła się trasa, podczas której nagrał album "Live in Dublin".

Po prostu aktywni!
Zarówno Irena Santor, jak i Leonard Cohen są przez cały czas niezwykle aktywni. I właśnie ta aktywność stała się motorem ich życia, podobnie zresztą jak to było i jest w przypadku Paula McCartneya, który mimo ukończenia 72 lat przez cały rok kontynuował trasę "Out There" (wystąpił w Warszawie w 2013) koncertując też w Ameryce Północnej i Południowej. O trzy lata od niego starsza Tina Turner, która w ub. roku wyszła za mąż za o 17 lat młodszego menedżera, zaskoczyła płytą "Beyond Love Within" i ciągle poszukuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski