Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica wybuchu II wojny światowej, Warszawa [RELACJA NA ŻYWO] Oficjalne obchody na pl. Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kancelaria Prezydenta/Grzegorz Jakubowski
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Na pl. Piłsudskiego przemawiali prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wiceprezydent USA Mike Pence. Uroczystości zakończyły się o godz. 15.

14.30: Rozpoczęła się uroczysta defilada, a następnie w imieniu wszystkich delegacji goszczących w Polsce złożono jeden, wspólny wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

14.20: Światowi przywódcy na czele z Andrzejem Dudą, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Mikem Pencem złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

14:00: Prezydenci Polski i Niemiec, wiceprezydent USA oraz przywódcy innych państw uderzyli w odlany specjalnie na tę uroczystość dzwon „Pamięć i Przestroga", a następnie ustawili się przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

13.40: Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosił wiceprezydent USA Mike Pence

Wiceprezydent USA Mike Pence przypomniał podczas swojego wystąpienia, że dwa lata temu prezydent Donald Trump przyjechał do Warszawy i mówił „o nadzwyczajnych więzach łączących nasze narody”. - Powiedział, że „Ameryka kocha Polskę i Polaków”. Dzisiaj jako wiceprezydent jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę stać tutaj dzisiaj – oznajmił.

Podkreślił, że Polska jest dziś „wolna, silna i bezpieczna”. - Historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest. Dzisiaj w samym sercu Warszawy, stając tutaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się, żeby dać świadectwo odwadze wielkiego narodu – mówił.

Wiceprezydent USA wspominał, że w II wojnie światowej zginął co piąty mieszkaniec Polski, ale udało jej się przetrwać. - Charakter, wiara i determinacja narodu polskiego były tym, co przeciwstawiło się ciemności. Czas klęski zamienił w czas zwycięstwa - mówił wiceprezydent Pence. - Polska i inne ujarzmione narody Europy przetrwały kampanię ujarzmienia. Nigdy nie straciliście ducha. Najeźdźcy próbowali złamać waszego ducha, ale Polska nie może być złamana – dodał.

Pence wspominał też o 16 mln Amerykanów, którzy opuścili swoje domy dla walki o wolność Europy. - Ruszyli do walki o narody, których nawet nie znali – mówił. - Ameryka i Polska będą współpracowały ze wszystkimi sojusznikami w imię wspólnej obrony. Zawsze będą apelowały do sojuszników, by wywiązywać się z obietnic, które sobie złożyły. Silny sojusz naszych narodów to najlepsza obrona naszej wolności - zapewniał.

Wiceprezydent USA wspominał także o ruchu „Solidarności”, który doprowadził do upadku Muru Berlińskiego i upadku Związku Radzieckiego.

Nawiązał również do krzyża obecnego na pl. Piłsudskiego. - To symbol wiary Polski, ale również nadziei i wytrwałości. To trwałe świadectwo pokazujące wiarę w prawdziwą solidarność wśród narodów – podkreślał.

13.20: Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas swojego wystąpienia na pl. Piłsudksiego podkreślił, że „nie ma nigdzie w Europie takiego miejsca, gdzie było trudniej by mi powiedzieć i podnieść głos”. - W moim niemieckim ojczystym języku trudno mi jest wypowiadać się do was głośno - mówił.

Zwrócił się również do Andrzeja Dudy. - Szanowny panie prezydencie, jestem tu w pokorze i z wdzięcznością. Zaprosił mnie pan, aby razem z panem pana rodakami wspomnieć tamte dni. Przed 80 laty moja ojczyzna, Niemcy napadła na swoich sąsiadów, Polskę, na pana ojczyznę. To byli moi rodacy, którzy dokonali strasznej wojny, która pochłonęła więcej niż 50 mln obywateli. W tej liczbie bardzo wielu polskich obywateli. Ta wojna była niemiecką zbrodnią – zaznaczył.

Niemiecki prezydent podkreślił, ze historia stolicy „od pierwszego dnia wojny pokazała, że Niemcy wzięli Warszawę pod ostrzał przez wiele lat”. - Tutaj panoszyli się przez wiele lat, całe dzielnice miasta zostały zrównane z ziemią, deportowano mieszkańców, mordowano mężczyzn, kobiety i dzieci. Polska i jej kultura i miasta i ludzie – wszystko, co tu żyło, miało zostać zniszczone – przypomniał.

Frank-Walter Steinmeier zwrócił się także do narodu polskiego, w imieniu swoim i kanclerza Niemiec Angeli Merkel. - Nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu. Nigdy nie zapomnimy – zapewniał.

13.00: Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosił prezydent Andrzej Duda

Prezydent podkreślił podczas swojego wystąpienia, że II wojna światowa pochłonęła prawie 80 milionów ludzi.

- Jeżeli policzymy nie tylko ludzi, którzy zostali zabici, zamordowani, ale także tych, którzy pomarli na skutek wojny z głodu, chorób, nędzy. 3 proc. ludności ówczesnego świata. Patrząc na Europę, można byłoby powiedzieć – wielkie europejskie państwo – jego ludność nagle zniknęła w ciągu 6 lat i zostawiła pustą ziemię. Trudno sobie to dzisiaj w ogóle wyobrazić – mówił Duda.

- Pamiętamy i będziemy pamiętać z wdzięczności dla wszystkich, którzy walczyli, z wdzięczności dla wszystkich, którzy oddali swoje życie dla wolnego świata, dla obrony świata przed totalitaryzmem hitlerowskim, dla obrony świata przed faszyzmem, przed terrorem, żeby ludzie mogli żyć wolni, decydować o sobie, cieszyć się swoim szczęściem. Czcimy i składamy wielki hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II Wojny Światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – mówił prezydent.

Prezydent podkreślił, ze Polska jest jednym z narodów dla których II wojna światowa miała „szczególny wymiar”. - Który pozostawił w wielu miejscach zupełnie niezatarte znamię i piętno, które cały czas tkwi w wielu duszach, które widać także w wielu miejscach, niezabliźnionej architektury, piękna, które utraciły miasta zburzone w czasie wojny, których nie dało się potem odbudować wg tych samych wzorców z uwagi na brak środków, na traumę wojenną – tłumaczył.

Przypomniał, że II wojna światowa rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. - To była straszliwa hekatomba polskiej inteligencji, polskiego narodu. To było wycinanie z polskiej tkanki narodowej najlepszych jej synów. Z tkanki narodowej w szerokim znaczeniu, bo myślę tutaj o obywatelach państwa polskiego, ściśle mówiąc narodowości bardzo różnej: Polakach, Żydach, Ukraińcach, Rusinach. Wszyscy byli oficerami polskiej armii. Wszystkich potraktowano jednakowo, wszystkich bestialsko pomordowano – mówił prezydent.

Andrzej Duda stwierdził, że także w ostatnim czasie mamy do czynienia, nawet w Europie, z „powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania w Europie granic siłą, z napadaniem na inne państwa, z zabieraniem ich ziemi, ze zniewoleniem obywateli”. - Tamta lekcja powinna nas nauczyć jednego. Może nie byłoby w ogóle II Wojny Światowej, gdyby państwa Zachodu zdecydowanie sprzeciwiły się anschlussowi (aneksji – red.) Austrii, gdyby postawiły zdecydowaną tamę imperialnym dążeniom Hitlera, jego maniakalnym wizjom, gdyby ostro zaprotestowały temu, w jaki sposób zostali potraktowani w Niemczech Żydzi jeszcze przed II Wojną Światową, gdyby społeczność międzynarodowa ostro i zdecydowanie stanęła w obronie Czechosłowacji. Być może nie byłoby napaści na Polskę i II Wojny Światowej w ogóle, gdyby ówcześni przywódcy byli zdecydowani – mówił.

12.40: Prezydent Andrzej Duda przyjął meldunek od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. brygady Roberta Głąba.

Po powitaniu przez Parę Prezydencką gości z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego.

Motywem przewodnim obchodów są słowa „Pamięć i przestroga”. Słowa te znajdą się także na ufundowanym przez Prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.

12.00: Rozpoczynają się oficjalne obchody 80. rocznicy II wojny światowej. Szefowie zagranicznych delegacji są obecnie witani na pl. Piłsudskiego przez polską parę prezydencką.

CZYTAJ TEŻ | Roger Moorhouse: Francja i Wielka Brytania zdradziły Polskę

11.40: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która przybyła do Warszawy, aby wziąć udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

11.35: Za chwilę rozpoczną się uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach uczestniczyć będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe, a także prezydenci: Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova, Węgier Janos Ader, Litwy Gitanas Nauseda oraz Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA.

Wiceprezydent USA Mike Pence w Warszawie

Mike Pence przyleciał dziś do stolicy ze swoją żoną. Na lotnisku przywitała go m.in. ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Pence odniósł się w piątek na Twitterze do wizyty w Polsce. „Z niecierpliwością czekam na reprezentowanie prezydenta USA Donalda Trumpa i Stanów Zjednoczonych w Polsce z podniosłej okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent zostanie w USA, w oczekiwaniu na huragan Dorian, by pomóc tym w potrzebie” - napisał wiceprezydent.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - utrudnienia w ruchu

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie zamykane są kolejne ulice. Z ruchu wyłączono m.in. drogę od lotniska na Okęciu, na trasach przejazdu delegacji. Wcześniej policja wyłączyła ruch w al. Jana Pawła II, ul. T. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od ronda ONZ do ul. Wawelskiej.

Zamknięto także ruch na ulicy Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńskiej, Alejach Jerozolimskich od placu Zawiszy do ronda gen. de Gaulle'a i ul. Marszałkowskiej od pl. Konstytucji do placu Bankowego. Już od soboty wyłączona z ruchu jest także część ul. Emilii Plater.

Stołeczna policja apeluje o zwracanie uwagi na znaki wcześniej umieszczone na drogach. Na stronie stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego zmiany w ruchu drogowym aktualizowane są na bieżąco.

ZOBACZ TEŻ | Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. "Każda wojna sieje spustoszenie i każda wojna zabija"

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte 1.09.2019

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerpla...

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej - PROGRAM

Oficjalne uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego. Przemówienia wygłoszą prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i wiceprezydent USA Mike Pence. Następnie szefowie delegacji zagranicznych złożą wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Źródło:
TVN 24

Obchody rocznicy wybuchu II. wojny światowej w Wieluniu. Pre...

Warszawa: Utrudnienia w ruchu 2 września. Zamknięte ulice, z...

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, Warszawa [RELACJA NA ŻYWO] Oficjalne obchody na pl. Piłsudskiego [ZDJĘCIA] - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski