90 lat dla nauki i sportu

Jan Otałęga
Aleksander Tyka zarządza AWF w Krakowie od ubiegłego roku
Aleksander Tyka zarządza AWF w Krakowie od ubiegłego roku fot. Andrzej Banaś
Rozmowa z prof. dr hab. ALEKSANDREM TYKĄ, rektorem AWF w Krakowie.

- Krakowska AWF liczy 90 lat. Jakie jest jej miejsce wśród uczelni sportowych w Polsce?

- Nasza akademia osiągnęła wysoką pozycję wśród uczelni publicznych w Polsce. Wydziały Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Rehabilitacji Ruchowej mają pełne prawa akademickie. Jakość kształcenia studentów na wydziałach jest wysoko oceniana przez Polską Komisję Akredytacyjną. I tak, kierunek studiów - fizjoterapia uzyskał ocenę wyróżniającą, co należy w polskim szkolnictwie do rzadkości. W ostatniej kadencji władz na wydziałach WFiS oraz Rehabilitacji Ruchowej wypromowanych zostało ponad 100 doktorów i 22 doktorów habilitowanych nauk o kulturze fizycznej. Dwóch naukowców odebrało nominacje profesorskie. Obchody jubileuszu 90-lecia Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie przypadają w czasie wielkiej reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Sądzę, że w tej debacie nie przejdzie bez echa głos Konferencji Rektorów Akademii Wychowania Fizycznego w kwestii roli i miejsca uczelni sportowych w systemie szkół wyższych w Polsce. Nasza akademia nie może istnieć w oderwaniu od rzeczywistości, tej gospodarczej, społecznej i politycznej, musimy dbać o naszą suwerenność.

- Chlubą krakowskiej AWF jest okazała baza sportowa...

- Znaczącym sukcesem uczelni było wybudowanie nowoczesnego kampusu w Krakowie-Czyżynach i pozyskanie wielomilionowych środków finansowych na inwestycje i modernizację naszej bazy. Także na wyposażenie pracowni badawczych i laboratoriów w nowoczesną aparaturę. To pozwala prowadzić badania naukowe na europejskim poziomie. Jeszcze większym sukcesem było stworzenie dla nauczycieli akademickich optymalnych warunków do rozwoju naukowego, co zaprocentowało bogatą kadrą naukowców w różnych specjalnościach. W ostatnich latach w naszym kampusie wybudowany został kompleks krytych pływalni wraz z zapleczem do odnowy biologicznej i laboratoriami. Już od października tego roku, po 5-letnim okresie przejściowym, będzie on udostępniony mieszkańcom Krakowa. Z uwagi na ograniczenia finansowe zmuszeni byliśmy zawiesić realizację kilku zaplanowanych teraz inwestycji, m.in. budowy wielofunkcyjnego obiektu (lodowiska i hali dla szermierzy) oraz remontów obiektów dydaktycznych i administracyjnych. Jednak mimo tych trudności planujemy budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą oraz dokończenie kapitalnego remontu Domu Studenckiego nr 2.

- Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem wśród kandydatów i czy po studiach znajdują oni zatrudnienie?

- W naszej AWF kształci się około 4000 studentów na siedmiu kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W tym roku akademickim największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się nowe kierunki: wychowanie fizyczne w służbach mundurowych i kosmetologia, studia drugiego stopnia (około 4 kandydatów na 1 miejsce). Tradycyjnie najwięcej chętnych było na kierunek - fizjoterapia (5 kandydatów). Od kilku lat funkcjonuje Uczelniany System Kontroli Jakości Kształcenia, który zajmuje się monitoro-waniem losów zawodowych naszych absolwentów. Wyniki wskazują, że około 80 procent z nich w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu studiów na AWF podejmuje pracę zawodową. Tak dobry wynik był możliwy dzięki szerokiej ofercie kształcenia na wszystkich kierunkach studiów. Absolwenci krakowskiej AWF są nie tylko cenionymi specjalistami z zakresu szeroko pojętej kultury fizycznej i sportu, ale również zajmują wysokie stanowiska w administracji państwowej, w krajowych i europejskich instytucjach, w biznesie i służbach mundurowych, jak też osiągają sukcesy w kulturze i sztuce.

- Uczelnia zaprasza w swe mury także studentów-sportowców...

- Stwarzamy im dogodne warunki do studiowania. Wybitni studenci-sportowcy otrzymują pomoc stypendialną i indywidualną ścieżkę nauczania. Dobre wyniki naszych sportowców na imprezach najwyższej rangi jak IO i MŚ nie byłyby możliwe bez wsparcia naukowców. W nowoczesnych laboratoriach prowadzimy interdyscyplinarne badania sportowców. Przyczyniamy się do powstawania zaawansowanych programów treningowych. Nie sposób wymienić wszystkich sportowców, korzystających z naszej opieki naukowej. Przytoczę tylko kilka przykładów, byli to m.in.: skoczkowie narciarscy Adam Małysz, Kamil Stoch i Maciej Kot, lekkoatleta Adam Kszczot czy tenisistki - Agnieszka i Urszula Radwańskie. Uczelnia dba także o studentów rekreacyjnie uprawiających sport, promując zdrowy styl życia wśród młodych ludzi. Większość naszych studentów jest zrzeszona w kilkunastu sekcjach sportowych klubu uczelnianego AZS AWF. W tym roku nasi studenci zajęli pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej AMP, co w konfrontacji z dużymi uniwersytetami, kształcącymi niekiedy dziesięciokrotnie więcej studentów, jest w AWF wydarzeniem historycznym.

Rozmawiał Jan Otałęga

Sportowy24.pl w Małopolsce

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.