Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90 urodziny banku Pekao w krakowskim Teatrze Słowackiego. Dwa lata po repolonizacji, czyli "powrocie Żubra do domu" [ZDJĘCIA]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W krakowskim Teatrze Słowackiego Bank Pekao świętował w poniedziałek wieczorem swoje 90 urodziny. Prezes Michał Krupiński przypomniał pięciuset zgromadzonym gościom, że właśnie ten bank jako pierwszy w Polsce uruchomił bankomat, wydał kartę kredytową, utworzył biuro maklerskie, a także wprowadził biometrię do aplikacji na szeroką skalę. Dziś obsługuje rachunki ponad 5 mln klientów i zatrudnia ponad 15 tys. osób w całym kraju.

- Wzorem założycieli Pekao stawiamy przede wszystkim na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, blisko co druga firma ma u nas konto, pozostajemy zatem liderem bankowości korporacyjnej i rośniemy w tempie dwucyfrowym - podkreślił prezes Krupiński.

Dodał, że kierowana przezeń instytucja stoi również na czele rewolucji technologicznej, w tym innowacyjnej cyfryzacji w sektorze bankowym. To także nawiązuje do działań ojców założycieli banku, którzy słynęli z nowatorskich pomysłów.
Kierujący działalnością Pekao w Małopolsce Agnieszka Płonka, Wojciech Dziemiński, Daniel Graca i Jarosław Fuks podkreślili, że „bank spod znaku żubra ma się w naszym regionie bardzo dobrze i pracuje nad tym, by mieć się jeszcze lepiej”.

Uroczyste obchody rocznicy powstania Pekao rozpoczęły się 18 marca w Teatrze Narodowym w Warszawie. Krakowska ceremonia była ich kontynuacją. Przy okazji urodzin przypomniano, że Bank Polska Kasa Opieki powstał na początku drugiej dekady odrodzonej Rzeczypospolitej, aby obsługiwać 8 milionów Polaków na emigracji, umożliwiając im gromadzenie funduszy na korzystnych zasadach za granicą i przesyłanie pieniędzy do rodzin pozostających w kraju.

– Można powiedzieć, że utworzenie Pekao było kontynuacją czynu legionowego. Misja Polskiej Kasy Opieki nigdy nie ograniczała się do kwestii związanych z bankowością. Zgodnie ze swoją nazwą bank roztaczał opiekę nad Polakami za granicą: fundował stypendia dla uzdolnionej młodzieży, otwierał biblioteki, wspierał inicjatywy charytatywne.

W roku obchodów 90-lecia chcemy opowiedzieć naszą wspaniałą historię, z której jesteśmy dumni. Czerpanie z tradycji jest naturalną konsekwencją zakończonego procesu repolonizacji. To dla nas wielkie zobowiązanie i inspiracja – podkreśla prezes Michał Krupiński. Przypomnijmy, że blisko dwa lata temu bank został z inicjatywy rządu odkupiony od włoskiej grupy UniCredit przez kontrolowane przez państwo PZU SA oraz Polski Fundusz Rozwoju SA (łącznie mają prawie 33 proc. akcji).

Przypomniał, że właśnie bank Pekao sponsorował niezwykły wyczyn Małopolanina Andrzeja Bargiela: zjazd na nartach z K2. Nawiązał tym samym do przedwojennej aktywności Polskiej Kasy Opieki - już wtedy jej władze zyskiwały mocnych sojuszników w postaci sławnych ludzi (dziś rzeklibyśmy: celebrytów), m.in. szalenie popularnego w świecie Jana Kiepury. Służyło to nie tylko promocji banku, ale Polski w ogóle.

W zaledwie 10 lat od powstania bank zyskał zaufanie tysięcy polskich emigrantów i mógł pochwalić się placówkami we Francji, Palestynie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy wytyczył ścieżkę, którą podąża do dziś: od 1929 roku instytucja niezmiennie wspiera polskie inicjatywy biznesowe.

– Do wspólnego świętowania zapraszamy pracowników, klientów i partnerów banku, którzy każdego dnia przyczyniają się do jego rozwoju. Podobnie jak 90 lat temu, naszym największym kapitałem są ludzie – podkreślał Michał Krupiński dziękując całej załodze. Chwaląc Małopolskę, „serce gospodarcze Polski, z którego wywodzi się wielu czołowych pracowników Pekao”, prezes przyznał, że z optymizmem patrzy w kolejne dziesięciolecie.

Obecna na gali wicepremier Beata Szydło (za której premierostwa bank został zrepolonizowany) podkreśliła, że decyzja o „powrocie Żubra do domu”, czyli odkupieniu Pekao od Włochów, była jedną z najważniejszych i najlepszych decyzji podjętych przez kierowany przez nią rząd. - Ta decyzja skutkuje dziś bardzo dobrymi efektami. Bank stał się symbolem sukcesu. Ale ten sukces jest zasługą pracy polskich pracowników - podkreśliła Beata Szydło.

Ukoronowaniem gali w Teatrze Słowackiego był spektakl przygotowany przez Krzysztofa Jasińskiego z Teatru Stu oparty na przedwojennych szlagierach z repertuaru Hanki Ordonówny i Jana Kiepury, a także powojennych przebojach w dawnym stylu, w wykonaniu m.in. Beaty Rybotyckiej, Jacka Wójcickiego, Sławomira Uniatowskiego i Olgi Szomańskiej, przy akompaniamencie orkiestry pod dyrekcją niezawodnego Konrada Mastyły. Przeplatano je przedwojennymi anegdotami i ciekawostkami z historii Banku Pekao.

Uczestnicy gali obejrzeli arcyciekawy film poświęcony pierwszemu dziesięcioleciu banku, przypominający m.in. sylwetkę jego pomysłodawcy, prezesa Henryka Grubera i prezentujący wyjątkowe nagrania przedwojennych pracowników i klientów Polskiej Kasy Opieki.

WIDEO: Trzy Szybkie. Monika Bogdanowska: Nigdzie nie spotkałam się z takim stanem miasta jak w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski