Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A jeżeli szkoła zawodowa, to...

(mei)
Ucząc się zawodu zyskuje się konkretną umiejętność i bywa, że atrakcyjny fach
Ucząc się zawodu zyskuje się konkretną umiejętność i bywa, że atrakcyjny fach fot. Mariusz Kapała
Nauka zawodu. Bogaty wachlarz szkół pozwoli gimnazjalistom na wybór zawodu ciekawego i dobrze płatnego.

Zawodówka to nie propozycja dla uczniów mniej zdolnych, tylko pewien etap w nauce, który nie zamyka drogi do dalszego kształcenia. Przecież w ramach jednego zespołu szkół zawodowych można ukończyć zawodówkę, a potem - w trybie dziennym lub zaocznym - kontynuować ją w technikum. A z maturą otwarta droga na uczelnię.

Toteż młodzież coraz częściej dostrzega korzyści, jakie może dać wykształcenie zawodowe. Przede wszystkim, ucząc się zawodu zyskuje się konkretną umiejętność i bywa, że atrakcyjny, dobrze płatny fach. Łatwiej wtedy o pracę, gdyż rynek wciąż wchłania kolejne roczniki mechaników, czy fryzjerów.

W województwie małopolskim możliwości nauki w szkołach zawodowych nie brakuje. Funkcjonuje około trzysta szkół zawodowych, w tym 139 zasadniczych (w Krakowie - 25) i 163 technika (w Krakowie - 29). Liczba tych szkół od lat jest stabilna. Cieszy fakt, że małopolskie technika odrodziły się i znowu stanęły na nogi. Wielu wykładowców krakowskich uczelni technicznych podkreśla, że przygotowanie do studiów absolwentów techników jest lepsze niż osób, które ukończyły licea ogólnokształcące, a nie pasjonują się wybraną przez siebie dziedziną.

Ostatnimi laty wielu uczniów docenia sens nauki konkretnego zawodu. Do zasadniczych szkół zawodowych w całej Małopolsce uczęszcza około 21,1 tys. uczniów, a do technikum około 44,2 tys. uczniów. Na terenie województwa funkcjonuje 19 burs i internatów, z czego 6 w Krakowie, więc każdy ma szansę na naukę wybranego zawodu.

Kształcenie zawodowe ma przyszłość, a uczniowie szkół zawodowych w trakcie nauki zdobywają dodatkowe umiejętności przydatne w życiu zawodowym, na przykład prawo jazdy, kończą kurs kelnerski i baristy, kurs operatora wózków widłowych, wizażu itp.

Małopolscy uczniowie najczęściej wybierają kształcenie w zawodach: technik budownictwa, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik ekonomista, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, fryzjer i sprzedawca. Od kilkunastu lat niezwykłym powodzeniem - i to wśród chłopców - cieszy się nauka zawodu kucharza.

Marzenia nastolatków o pracy interesującej, w której korzysta się z nowych technologii i zdobyczy nauki, mają szanse się spełnić. Rozwój cywilizacyjny nie pozostał bowiem bez wpływu na ofertę małopolskich szkół zawodowych. W ostatnich latach uruchomione zostały nowe kierunki kształcenia w zawodach: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik lotniczy, technik renowacji elementów architektury, technik eksploatacji portów i terminali, technik weterynarii, technik hodowca koni. Była to odpowiedź szkół na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy.

Wiele szkół zawodowych może pochwalić się świetną opinią, choć również są takie, które osiągają gorsze wyniki. Nietrudno znaleźć miejsce szkoły w rankingu i to jest bardziej obiektywna ocena niż podążająca za szkołą opinia.

W rezultacie o jakości kształcenia zawodowego w Małopolsce zaświadczają wyniki egzaminów zawodowych, które od lat należą do jednych z najwyższych w kraju. Warto też przypomnieć, że w rankingach Perspektyw w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół w Polsce plasowały się: Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu oraz Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski