MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A może regularna linia nie tylko od święta?

ADOM
MYŚLENICE. Od jutra do wtorku w mieście będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Zostanie uruchomiona specjalna bezpłatna linia autobusowa.

Powodem wprowadzenia zmian jest wzmożony ruch, jaki jest spodziewany, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy.

Wydział Zarządzania Ruchem, Transportu i Komunikacji Starostwa Powiatowego w Myślenicach zdecydował o ruchu jednokierunkowym na odcinku od skrzyżowania ul. Niepodległości z ul. Jagiełły do rozwidlenia ul. Daszyńskiego (czyli do zjazdu na estakadę i wyjazdu na "zakopiankę"). Wszyscy kierowcy udający się na cmentarz będą więc zobligowani do wjeżdżania jedynie od strony ulicy Niepodległości. Zmieniona organizacja ruchu ma zapobiec chaosowi w pobliżu nekropolii i pozwolić na łatwiejsze dostanie się w jej pobliże oraz łatwiejsze opuszczenie tego miejsca.
Policja przypomina także o obowiązującym 31 października (w godz. 18-22) i 1 listopada (8-22) - czyli jutro i pojutrze - zakazie poruszania się po drogach pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (nie dotyczy to autobusów).
Z kolei z myślą o osobach, które udają się na groby bliskich na cmentarz przy ul. Sienkiewicza w dzień Wszystkich Świę-tych - z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy oraz PKS-u Myślenice - zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa (korzystanie z niej będzie bezpłatne). Przystanek początkowy będzie zlokalizowany na Górnym Przedmieściu (przy ZS im. Średniawskiego), zaś koń-cowy właśnie przy cmentarzu. Autobus ma kursować w 40-minutowych odstępach czasu, przy czym pierwszy odjazd z Górnego Przedmieścia zaplanowano na godzinę 9, a z ul. Sienkiewicza o 9.20.
Gdy zapytalismy mieszkańców o tę inicjatywę, całkowicie ją popierają. Jednak przy okazji pojawiły się pytania o to, czy nie można takiego rozwiązania wprowadzić w mieście na stałe, a nie jedynie "od święta". - Uważam, że pomysł uruchomienia w Myślenicach linii komunikacji miejskiej, które łączyłyby na przykład Górne Przedmieście z Dolnym czy Rynek z Zarabiem, byłby w 100 procentach trafiony. O zapotrzebowaniu na takie połączenia mówiłem dwa lata temu podczas spotkania z dyrektorami szkół. Wtedy zyskał ich poparcie, ale temat utknął w miejscu. Teraz wiem już, że stworzenie takich linii rozważa prezes PKS (prezes MPK Łódź, właściciela PKS-u, zapowiadał to na łamach "Dziennika Polskiego" wiosną tego roku - red.) - mówi Jerzy Cachel, radny miejski, dyrektor ZS im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach-Górnym Przedmieściu, mieszkaniec Polanki. - W tej chwili uczniowie uczęszczający do szkół na Górnym Przedmieściu czy Zarabiu najczęściej muszą polegać na własnych... nogach, bowiem busy, które jeżdżą nie są na tyle regularne i niezawodne, aby mieli pewność, że zdążą na lekcje. Przy założeniu, że cena biletu byłaby przystępna, nie tylko uczniowie - jak sądzę - korzystaliby z komunikacji miejskiej.
Te osoby, które będą wybierać się na cmentarze pieszo, w sposób szczególny są uczulane na używane elementów odblaskowych, zwłaszcza po zmierzchu. To ważne w świetle wydarzeń z tego miesiąca, kiedy na drogach powiatu myślenickiego w wypadkach zginęło troje pieszych. Ten policyjny apel szczególnie mocno powinny wziąć sobie do serca osoby udające się na cmentarze położone w pobliżu dróg wojewódzkich, a więc o większym natężeniu ruchu niż drogi powiatowe czy gminne. W powiecie myślenickim dotyczy to miejscowości takich, jak Jawornik, Harbutowice, Dziekanowice, Borzęta i Brzączowice.
Katarzyna Hołuj
[email protected]

Co warto wiedzieć

Rozkład jazdy

Godziny odjazdów z przystanku na Górnym Przedmieściu (w kierunku cmentarza): 9.00, 9.40, 10.20, 11.00, 11.40, 12.20, 13.00, 13.40, 14.20, 15.00, 15.40, 16.00
Na kolejnych przystankach należy dodać odpowiednio: osiedle 1000-lecia (przy garażach) +2 minuty, osiedle 1000-lecia (blok nr 1) +4, ul. Słowackiego (zatoka przy Carrefour) +7, CH "Stara Cegielnia" +11, ul. Sienkiewicza (cmentarz) +15.
Godziny odjazdów z ul. Sienkiewicza (w kierunku Górnego Przedmieścia): 9.20, 10.00, 10.40, 11.20, 12.00, 12.40, 13.20, 14.00, 14.40, 15.20, 16.00, 16.40

Zmiany w Sułkowicach

1 listopada na ulicy Tysiąclecia (w pobliżu cmentarza) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Tamtejsza Straż Miejska radzi, aby samochody pozostawiać na parkingach przy kościele lub przy budynku Urzędu Miejskiego, ewentualnie jeszcze wzdłuż ulic Wąska i Zagumnie.

Kwesta na małym cmentarzu na Stradomiu

Zgodnie z trwającą już kilka lat tradycją 1 listopada na cmentarzu przy kościółku św. Jakuba pojawią się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach wyposażeni w puszki. Tym razem będzie ich 32 i będą kwestować na zmianę w godzinach od 8 do 16. Zamiarem osób koordynujących renowację zabytkowych nagrobków na starym cmentarzu jest odnowienie - za zebrane w ten dzień pieniądze - nagrobków rodziny Klebertów. (kar)

Dobczyce: czy w tym roku pobiją rekord?

Dla Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, który w 2005 r. otrzymał nagrodę starosty jest to już dziewiąty rok społecznikowskiego działania. Dzięki hojności licznych ofiarodawców, zarówno mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych, w tym czasie zdołano odnowić na cmentarzu komunalnym Jeleniec 43 stare nagrobki. - Prawdę mówiąc, 42. i 43. nagrobek, Franciszki Nowaczyńskiej z 1942 r. i Rudolfa Walasa z początku minionego wieku, są obecnie w trakcie wykończenia i będą gotowe w połowie listopada - opowiada Elżbieta Kautsch, szefowa komitetu. - W pięciu przypadkach renowacja była finansowana z budżetu miasta. W pierwszym roku działalności, czyli w 2001 r. odnowiony był Aniołek, czyli nagrobek Józia Dziamy z 1900 r., uszkodzony następnie przez wandali w lipcu 2003 r. i ponownie naprawiony oraz z przełomu XIX i XX wieku bezimienny krzyż.
- Na Jeleńcu pełnym zabytkowych nagrobków pozostały do renowacji jeszcze 3 nagrobki m.in. nauczycielek Żuławińskich. - Są to cenne i artystyczne groby, kryjące szczątki zasłużonych dla Dobczyc mieszkańców, którymi należy zainteresować się i zadbać o nie, bo zapewne nikt już z danej rodziny nie żyje - dodaje Elżbieta Kautsch. - Wiele pieniędzy na renowację, którą najczęściej wykonują krakowscy konserwatorzy Anna i Jan Szczepaniec, pochodzą z kwesty w okresie Wszystkich Świętych. Mamy stałych kwestarzy, żeby tylko wspomnieć Marię Fuglewicz i Józefa Orzechowskiego, od samego początku kwestowania jest z nami młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych im. Długosza. Człowieka ściska serce, gdy widzi, jak ludzie idący na groby, podchodzą do nas z gotowymi pieniędzmi, wcześniej wyliczonymi.
Oprócz Elżbiety Kautsch w komitecie działają także: Kazimierz Kowalski, Józef Orzechowski, Władysław Brożek i Marcin Bajer. W ubiegłym roku podczas kwesty przed cmentarzami w Dobczycach (Jeleniec i Pod Skrzynką) zebrano rekordową kwotę 8,2 tys. zł. (ADOM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski