A może rower elektryczny?

A może rower elektryczny?

Materiał informacyjny

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

A może rower elektryczny?
Współcześnie wszystko się specjalizuje. Kiedyś do aktywności sportowej wystarczyły zwykłe trampki, dziś do każdej formy aktywności potrzebujemy zupełnie innych butów. Podobnie jest z rowerami – kiedyś były po prostu męskie i damskie, dziś są miejskie, górskie, crossowe, szosowe, trekkingowe... I na dodatek także w wersji elektrycznej. Jak się w tym wszystkim połapać?
A może rower elektryczny?
Tak, to prawda, do niedawna rowery elektryczne służyły głównie do jazdy po mieście. Łatwo włączały się w miejski ruch, swobodnie można było zahamować takim rowerem przed czerwonymi światłami, znaleźć przesmyk pomiędzy samochodami, i w efekcie szybko i – co najważniejsze – bezstresowo i bezkorkowo dojechać do pracy. Rozwinięte systemy ścieżek rowerowych dodatkowo ułatwiały przemieszczanie się po mieście. Rower elektryczny jako rower miejski sprawdził się znakomicie. Współczesne konstrukcje mają wygodne, solidne ramy, wykonane ze stopów aluminium lub z włókien węglowych, z obniżonym przekrokiem, ułatwiającym wsiadanie i zsiadanie z siodełka nawet w niesportowym stroju.

Nagle okazało się, że podjazd pod wzniesienie, na którym stoi nasze biuro, nie wymaga od nas wysiłku, po którym musimy brać prysznic. W niektórych modelach da się z przodu przyczepić wygodne cargo, gdzie można zapakować sporo zakupów lub pomóc koledze w przeprowadzce. To rozwiązanie jest bardzo popularne u Holendrów. Wspomaganie, uruchamiające się podczas pedałowania, uwolniło użytkowników od zbytniego zmęczenia, i pozwalało cieszyć się jazdą z szybkością do 25 kilometrów na godzinę, na odcinku około 70 kilometrów, w warunkach miejskich. Standardowa bateria o mocy 250Wh według producentów wystarczy na przejechanie odcinka nawet do 150 kilometrów, na jednym ładowaniu. Ładowań można wykonać około tysiąca. Czas ładowania to około 5 godzin, ale już po dwóch i pół godzinie mamy do dyspozycji 80% mocy silnika. Elektryczny rower miejski jako alternatywa dla samochodu czy nawet komunikacji miejskiej, ale też wygodny rower rekreacyjny, sprawdzający się na ścieżkach rowerowych, umożliwił aktywność sportową wielu ludziom, dla których klasyczny rower z powodów zdrowotnych stał się niedostępny.

Producenci rowerów elektrycznych nie poprzestali na rowerach miejskich. Obecnie produkuje się wersje elektryczne rowerów górskich, trekkingowych, crossowych czy szosowych, a nawet takich przeznaczonych do uprawiania niszowych, ekstremalnych dyscyplin kolarskich, jak np. downhill. W elektrycznych rowerach górskich specjalizuje się niemiecka firma Haibike. Nagle okazało się, że to ma sens, że zawodnik po zjeździe chętnie włączy wspomaganie, by dostać się na górę, wrócić na linię startu i odbyć kolejny bieg. Rowery tego producenta posiadają innowacyjne ramy wykonane metodą grawitacyjnego odlewania. Są stabilne, lekkie i sztywne. Firma Haibike jako pierwsza użyła włókien węglowych do produkcji rowerowych ram, o jeszcze wydajniejszej charakterystyce. Producent jest również autorem elektronicznych systemów wspomagania, tak dziś powszechnych w tego typu rowerach.

Zawdzięczamy mu również pierwszy elektryczny profesjonalny rower do downhillu, XDuro, oraz pierwszy elektryczny rower szosowy, osiągający imponującą prędkość 45km/h. Wypuszczone na rynek w 2012 roku elektryczne rowery trekkingowe były prawdziwym hitem sprzedażowym w Niemczech, a małżeństwo z Australii dwukrotnie ustanowiło na nich rekord dystansu. Jeżeli więc lubisz dłuższe wyprawy rowerowe, prawdziwe kilkudniowe rajdy, wymagające zebrania ze sobą sporo bagażu lub prowiantu, zdecyduj się na elektryczny rower trekkingowy, wyposażony w wygodne bagażniki, błotniki, stopkę i inne przydatne wyposażenie. Od 2016 roku, znowu dzięki firmie Haibike, istnieje możliwość połączenia roweru z siecią. Specjalna aplikacja pozwala śledzić lokalizację jednośladu, monitorować trasę i zapisywać dane.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

STRAŻAK MAŁOPOLSKI 2019 [Zwycięzcy w etapie powiatowym]

STRAŻAK MAŁOPOLSKI 2019 [Zwycięzcy w etapie powiatowym]

PRZEDSZKOLE NA MEDAL w Małopolsce - start głosowania!

PRZEDSZKOLE NA MEDAL w Małopolsce - start głosowania!

Ogłoszenia matrymonialne z lat 30.

Ogłoszenia matrymonialne z lat 30.

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze