Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A po maturze na zmywak?

Ewelina Skowron
Nowy Sącz. Sądeccy maturzyści zdali już język angielski, a dziś zastanawiają się: studiować czy emigrować? Za granicą kuszą wyższe zarobki i lepszy komfort życia. Pokusie ulegnie, według badań, 40 procent z nich. Ale nie wszyscy deklarujący chęć wyjazdu w końcu pojadą.

Bartosz Śmietana i Kamil Fałowski napisali już maturę z języka angielskiego i zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości planują wyjechać do pracy za granicą.

Według raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków" opublikowanego w kwietniu br. chęć wyjazdu za granicę w celach zarobkowych deklaruje aż 40 proc. osób młodych między 18 a 24 rokiem życia.

- Jestem w tej nielicznej grupie maturzystów, którzy już pracują - mówi Kamil Fałowski. - Ale zarobki w Polsce są bardzo niskie, dlatego chcę wyjechać.

Za granicą lepiej płacą
- W Polsce praca, jeśli nawet jest, to za marne pieniądze - uważa Kamil. W Anglii nawet na zmywaku zarobi dużo więcej niż tutaj. - Na początku nie jest ważne, co będę robił. Nie boję się pracy fizycznej. Z angielskim nie jest najgorzej, więc myślę, że sobie poradzę - dodaje maturzysta.

O wyjeździe zaraz po egzaminie dojrzałości myśli również Bartosz Śmietana, kolega Kamila. - Prawdopodobnie wyjedziemy razem - mówi Bartosz. - Na razie nie myślę o studiach, a skoro na emigracji mogę zarobić dużo więcej, to nie widzę powodu, żeby rozglądać się za pracą w Sączu - podkreśla.

Absolwenci sądeckiego "gastronoma" nie zamierzają korzystać z usług biura pośrednictwa pracy. Wolą sami zorganizować sobie wyjazd, pracę i mieszkanie. - Gdybym wyjechał z pomocą biura, musiałbym większość zarobionych pieniędzy oddawać pośrednikowi, a tego nie chcę - mówi Kamil.

Anna Kaczorowska z firmy ProWork, która od 16 lat organizuje wyjazdy do pracy za granicę, mówi, że zainteresowanie jest ogromne. - Młodzi ludzie tam zarabiają, doskonalą znajomość języka, biorą udział w kursach. Mieszkają u rodziny, u której pracują. Mają zapewnione mieszkanie i wyżywienie - stwierdza.

Można i do Niemiec
Z możliwości takiego wyjazdu chętnie skorzystałaby Kinga Malinowska, maturzystka VI LO w Nowym Sączu. - Na razie jednak nie mogę opuścić kraju, ale w przyszłości rozważam taką możliwość - mówi.

Paweł Szewczyk chciałby zostać kiedyś kucharzem, ale po zdaniu egzaminów prawdopodobnie wyjedzie do Niemiec. - Muszę zarobić trochę pieniędzy, by tu wrócić i zrealizować marzenie. Na pewno nie wyjadę na długo - zapowiada.

Jednak większość sądeckich licealistów wybiera studia. Choć niektórzy po ich ukończeniu nie wykluczają pracy za granicą. - Chciałbym dostać się na stosunki międzynarodowe. Później pomyślę może o wyjeździe - mówi Damian Buczek z I LO w Nowym Sączu. Nie wiadomo, czy osoby dzisiaj deklarujące opuszczenie kraju rzeczywiście wyjadą.

Nie wszyscy pojadą

- Sporo z nich zostanie - mówi dr Robert Rogowski, socjolog. Podkreśla, że głównym celem wyjazdów świeżo upieczonych maturzystów są korzyści finansowe, a często nie biorą pod uwagę innych aspektów związanych z opuszczeniem kraju. - Młodzi mają tendencję do myślenia krótkoterminowego. Mówią, że chcą wyjechać, ale nie mają pomysłu na to, co potem. Czasami lepiej w siebie zainwestować zaciskając pasa podczas studiów, niż decydować się na zmywak w Anglii - stwierdza.

Statystyki Urzędu Pracy
W Sądeckim Urzędzie Pracy obecnie zarejestrowane są 623 osoby w wieku do 25 lat. Spośród nich 109 ma wykształcenie wyższe, natomiast 136 wykształcenie policealne i średnie zawodowe. Ponad 100 osób pozostaje bez zatrudnienia dłużej niż pół roku. Zdaniem Tomasza Szczepanka z UP największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają osoby, które zwiążą swoją przyszłość z informatyką oraz z nauką nowych technologii. - Rynek pracy dzisiaj wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, a często też zmiany kwalifikacji - mówi Tomasz Szczepanek. - Myślę, że młodzi ludzie już mają tego świadomość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski