ABC ogrzewania

Redakcja
Kotły i kotłownie (34)

O kominach tradycyjnych, a także uniwersalnych, wykonanych z kwasoodpornej szamoty, pisaliśmy przy okazji omawiania kotłów na paliwo stałe. Zanim zajmiemy się ważnym zagadnieniem odprowadzenia spalin z kotłów opalanych gazem i olejem opałowym, kilka zdań natury ogólnej.
   
   Prawidłowo wykonany komin ma za zadanie odprowadzenie i rozproszenie spalin oraz wytworzenie w kotłach pracujących bez nadmuchu ciągu umożliwiającego doprowadzenie powietrza do spalania, a także ochronę samego komina i przyległych ścian przed szkodliwym wpływem spalin.
   Wielkość ciągu kominowego jest zależna od różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i spalin oraz od wysokości komina, zaś jego przepustowość od wymiarów przekroju poprzecznego. Najkorzystniejszy jest przekrój okrągły, względnie zbliżony do kwadratu.
   Wymogi, jakim powinny odpowiadać przewody kominowe oraz przewody spalinowe od urządzeń gazowych, zawarte są w rozdziałach 5 i 7 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 10 z 8.02. 1995 r.).

Odprowadzenie spalin

   Temperatury spalin z kotłów opalanych gazem i olejem są niższe niż z kotłów na paliwa stałe, zwykle nie przekraczają 140 st. C, a często pracują w granicach 80 st. C. Temperatury punktu rosy dla tych paliw wynoszą 56 - 60 st. C.
   Znaczna część kotłów pracuje z regulacją wydajności polegającej na okresowym wyłączaniu palnika, co powoduje oziębienie komina, a po ponownym włączeniu wzmożoną kondensację pary wodnej. Głównie z powodu obecności w spalinach związków siarki kondensat ma odczyn kwaśny i komin wykonany systemem tradycyjnym szybko się niszczy. Dlatego też musi być wykonany z materiału nie nasiąkliwego i odpornego na działanie kwasów.
   Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne odprowadzenie spalin

z każdego kotła.

   Kotły z palnikami atmosferycznymi muszą być wyposażone w przerywacz ciągu służący do stabilizacji wielkości ciągu i zabezpieczający przed cofaniem się spalin.
   Dla kotłów gazowych o mocy do 35 kW wysokość pomiędzy okapem przerywacza ciągu a wylotem komina nie może być mniejsza niż dwa metry, dla kotłów o większej mocy - cztery metry. Dla kotłów olejowych wysokość komina musi wynosić co najmniej 5 metrów. W wolno stojących budynkach jednorodzinnych dopuszcza się, dla kotłów o mocy do 21 kW, wyprowadzenie przewodów powietrzno-spalinowych bezpośrednio przez ścianę budynku, przy zachowaniu odległości 0,5 m od terenu, krawędzi okien i ryzalitów. W innych budynkach bezpośrednio przez ścianę można wyprowadzać spaliny z urządzeń grzewczych o mocy do 5 kW.
   Kotły o mocy powyżej 35 kW powinny posiadać przekroje przewodów spalinowych dobrane według obliczeń.
   Minimalne średnice przewodów odprowadzających spaliny z kotłów gazowych z palnikami inżektorowymi, dla mocy w zakresie 10 - 97 kW, podaje tablica zawarta w PN-93/M.-35350. Według tej tablicy, dla kotłów o mocy w przedziale 16-21 kW średnica wewnętrzna winna być nie mniejsza niż 100 mm, dla kotłów o mocach 21-27 kW - 110 mm. Zwykle dla kotłów o małej mocy przewód spalinowy wykonuje się średnicą równą króćcowi kotła, wynoszącemu o jedną, względnie dwie dymensje więcej niż podane powyżej średnice minimalne.
   W kotłowniach dopuszcza się łączenie kotłów z palnikami atmosferycznymi

do jednego komina,

pod warunkiem wykonania wspólnego dla wszystkich kotłów przerywacza ciągu z zainstalowanym czujnikiem zaniku ciągu, wyłączającym wszystkie kotły, przy czym ilość kotłów podłączona do wspólnego komina nie może być większa od trzech.
   Kotły z palnikami nadmuchowymi muszą mieć indywidualne odprowadzenia spalin, do odrębnych kominów. Wspólne podłączenie do kanału spalinowo-powietrznego mogą mieć tylko kotły ze szczelną, zamkniętą komorą spalania, czyli typu C.
   Zasady te są bardzo istotne, gdyż ich nieprzestrzeganie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Tym bardziej że w dużych budynkach mieszkalnych z indywidualnym ogrzewaniem poszczególnych mieszkań zdarzają się podłączenia kotłów pobierających powietrze do spalania do wspólnego kanału. W pewnych przypadkach, szczególnie przy nie pracującym jednym z kotłów, może wystąpić cofanie się spalin z komina do pomieszczenia.
   Spotkałem także w swej praktyce zawodowej dużą instalację, zaprojektowaną i wykonaną przez ponoć renomowaną firmę zagraniczną, gdzie kotły z palnikami wentylatorowymi, bez automatycznie sterowanych i szczelnych zasuw na czopuchach, pracowały na wspólny komin, powodując przyspieszoną korozję urządzeń i stwarzając poważne zagrożenie dla otoczenia. Ostatnio nawet w naszej prasie fachowej pojawiają się publikacje dotyczące zagadnienia odprowadzenia spalin, w których można spotkać bezkrytycznie powielane rozwiązania dotyczące szczególnie kotłów z palnikami nadmuchowymi, sprzeczne z obowiązującymi w kraju warunkami technicznymi, co wśród mniej doświadczonych projektantów i wykonawców wprowadza niepotrzebne, a niekiedy i niebezpieczne w skutkach, zamieszanie.

Kominy

   Jeszcze w latach osiemdziesiątych stosowano u nas powszechnie przewody azbestowo-cementowe, względnie z używanej do instalacji kanalizacyjnych kamionki. Wycofanie z produkcji materiałów zawierających rakotwórczy azbest wyeliminowało z użycia przewody azbestowo-cementowe. Obecnie przewody odprowadzające spaliny wykonuje się ze specjalnej, bardzo trwałej szamoty kwasoodpornej lub ze stali stopowej. O kwasoodpornych przewodach szamotowych pisaliśmy w odcinku dotyczącym odprowadzania spalin z kotłów opalanych paliwem stałym.
   Pozostały nam do omówienia systemy kominowe ze stali stopowych.
   Elementy kominów wykonywane są najczęściej z blachy stalowej molibdenowo-niklowej według DIN 1.4404 lub 1.4571, o grubości od 0,6 do 2,0 mm. Krajowym odpowiednikiem jest blacha typu OH18N9 o zawartości 1,53 proc. manganu, 18,5 proc. chromu i 8,6 proc. niklu.
   Blacha stalowa szybko się nagrzewa, co wydatnie skraca okres kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Blacha aluminiowa, która także była stosowana do wykonywania kominów, według aktualnych wytycznych jest dopuszczona tylko do wytwarzania czopuchów w kotłach gazowych o mocy do 35 kW.
   W kolejnym odcinku będziemy kontynuować tematykę związaną z odprowadzeniem spalin.
ZBIGNIEW SZPIL

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski