Abraham Heschel pisał też wiersze

Abraham Heschel pisał też wiersze

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

POEZJA. Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej sprzyja też nowym wydawnictwom. "Niewypowiedziane imię Boga: Człowiek" to tytuł zbioru wierszy firmowany nazwiskiem jednego z największych teologów żydowskich XX wieku - Abrahama Joszuy Heschela.
Ten potomek wielkich rodów rabinackich w czasie wojny schronił się w Anglii, potem w Stanach Zjednoczonych; do końca życia wykładał w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Nowym Jorku. Ale ten wybitny filozof tworzył także poezję. "Niewypowiedziane imię Boga: Człowiek" to właśnie młodzieńcze wiersze rabina Heschela, zapisane w jidysz, a podarowane polskiemu czytelnikowi za sprawą krakowskiego orientalisty, judaisty i tłumacza Przemysława Piekarskiego.
- Były wydane w 1933 r. przez warszawskie Wydawnictwo Indzl. Cienka, niepozorna broszura, a w niej miłość, współczucie, spory z Bogiem - dusza młodzieńca, zaczątki filozofa - zachęca do lektury autor przekładu.
- Wyboru dokonałem trochę przekornie, bo znam Abrahama J. Heschela jako wielkiego filozofa, a w biografiach znajdują się ledwie wzmianki o jego wierszach. Gdy spotkałem się z jego córką, Susannah, profesorem studiów żydowskich, bez wahania wyraziła zgodę na to przedsięwzięcie i oto po dwóch latach pracy translatorskiej mogłem przekazać czytelnikom ten wyjątkowy zbiór. (ludz)
"Niewypowiedziane imię Boga: Człowiek" Abraham J. Heschel, przekład z jidysz Przemysław Piekarski, współpraca i konsultacja Julia Makosz, wydawnictwo Szolem alejchem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo