Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolutorium dla funkcji

KG
Do bardzo skomplikowanej sytuacji prawnej mogło dojść podczas sesji Rady Gminy Michałowice. Najważniejszym punktem obrad było udzielenie absolutorium wójtowi za wykonanie budżetu 2002 r.

Michałowice

   Zazwyczaj udzielane jest ono personalnie i tak było w tym przypadku - uchwała dotyczyła sprawującego tę funkcję od 11 lutego br. Antoniego Rumiana, choć nie miał on najmniejszego wpływu na wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Podkreślił, że to absolutorium dla gminnej władzy, a nie dla niego personalnie
   Wszyscy radni mieli świadomość, że Antoni Rumian nie może personalnie odpowiadać za działania Zarządu Gminy oraz jej wójtów i komisarzy w ubiegłym roku. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Maria Gorzkowska-Mbeda przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium, zwracając uwagę na niedociągnięcia zeszłorocznej władzy - nieegzekwowanie podatku od nieruchomości od osób prawnych oraz od środków transportu, ledwie 18-procentowe wykorzystanie pieniędzy z funduszu programu rozwiązywania problemów alkoholowych. Przewodniczacy rady Tadeusz Raj odczytał podobny wniosek Regionalnej Izby Gospodarczej.
   Wójt podkreślił, że m.in. właśnie w związku ze sprawą wykorzystania tzw. korkowego poprosił o przedłużenie trwającej obecnie kompleksowej kontroli Urzędu Gminy, przeprowadzanej przez RIO. Radni jednomyślnie głosowali za absolutorium.
   Wcześniej dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jacek Gryga wysłuchał wielu uwag dotyczących nawierzchni jezdni administrowanych przez powiat. Obiecał, że w miarę możliwości dziury zostaną załatane, choć stwierdził, że pieniędzy nie ma za dużo.
   Wójt poinformował radnych, że odwołał dyrektorkę Samorządowej Instytucji Kultury "Stodółka" Alicję Bałatę. Nowy dyrektor zostanie mianowany bądź wybrany w drodze konkursu w najbliższym czasie, zwłaszcza że w gminie odbyć się ma niedługo kilka dużych imprez.
   Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o dofinansowaniu posiłków dla uczniów gminnych szkół. Warunkiem jest wniosek rodziców, opiekunów, pracowników socjalnych, dyrekcji szkoły lub innych osób zainteresowanych. Przyjęto też nowe statuty SIK "Stodółka" oraz Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także podjęto uchwałę o przywróceniu historycznej nazwy Zdziesławice wsi, która w pewnym momencie nazwana została Zdzięsławice. Jak zapewnił wójt, zmiana ma charakter czysto formalny i nie wymaga od mieszkańców tej miejscowości wymiany dokumentów.
(KG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski