Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Acervetis - Callatis - Pangalia - Mangalia

Redakcja
Beztroskie leniuchowanie zapewnia bardzo szeroka piaszczysta plaża FOT. AUTOR
Beztroskie leniuchowanie zapewnia bardzo szeroka piaszczysta plaża FOT. AUTOR
Nieczęsto zdarza się, by jedno miasto nosiło na przestrzeni dziejów aż cztery różne, często niepodobne do siebie nazwy. Jednak w czarnomorskiej Mangalii ten nazewniczy przekładaniec doskonale oddaje długą i ciekawą historię miasta, które szczyci się najdłuższym nieprzerwanym zasiedleniem w Rumunii.

Beztroskie leniuchowanie zapewnia bardzo szeroka piaszczysta plaża FOT. AUTOR

RUMUNIA. Najbardziej na południe wysunięty nadmorski kurort

Dzieje Mangalii, podobnie jak w przypadku innych ośrodków nadmorskich Dobrudży, rozpoczynają się od kolonizacji greckiej. Acervetis, bo tak nazywał się wówczas ten jeden z najważniejszych portów zachodniego wybrzeża Morza Czarnego, zostało założone w VI wieku p.n.e. przez osadników z miasta Heraclea Pontica (dziś Karadeniz Eregli w Turcji), które samo było zresztą kolonią Megary. Do historii starożytnej weszło jednak jako Callatis, jak nazywało się od czasów ponownego ustanowienia kolonii za panowania króla Amyntasa III Macedońskiego w IV stuleciu p.n.e. Dopiero od IX wieku pojawiają się zbliżone do obecnej nazwy - jako pierwsza turecka Pangalia i wreszcie Mangalia.

W poszukiwaniu śladów starożytnego Callatis najlepiej udać się do niewielkiego, ale bardzo ciekawego muzeum archeologicznego, w którym zgromadzono wykopaliska od neolitu przez okres tracki po czasy Greków i Rzymian - marmurowe posągi, złote ozdoby, gliniane fajki...

O trwającym niemal pięć wieków panowaniu tureckim przypomina natomiast najważniejszy zabytek Mangalii - meczet Esmahan Sultan wzniesiony w 1575 r. przez Esmahan, córkę sułtana Selima II. Piękna kamienna budowla z charakterystycznym minaretem jest najstarszą muzułmańską świątynią Rumunii. Koniecznie trzeba zajrzeć do wnętrza, w którym obejrzeć można mihrab czyli niszę wskazującą kierunek Mekki, ozdobną drewnianą kazalnicę i wielki żyrandol. Meczet do dziś służy liczącej ponad 3 tysiące członków społeczności muzułmańskiej, do której należą przede wszystkim Turcy i Tatarzy. Wokół świątyni rozciąga się cmentarz z liczącymi nawet 300 lat zabytkowymi nagrobkami.

Świątynią dla prawosławnej większości mieszkańców jest natomiast stojąca nieopodal biała cerkiew św. Jerzego o murach ozdobionych kolorowymi freskami.

Mangalia to oczywiście także, a dla wielu przede wszystkim nadmorski kurort. Beztroskie leniuchowanie zapewnia bardzo szeroka piaszczysta plaża, nawet w sezonie mniej zatłoczona niż w innych nadmorskich ośrodkach wypoczynkowych Dobrudży. A więc w drogę!

JAKUB TACZANOWSKI

Informacje praktyczne

Dojazd do Mangalii z Krakowa:

Koleją: do Wiednia na dworzec Westbahnhof, skąd pociągiem pospiesznym "Dacia" do Bukaresztu, a stąd kursują już pociągi dalekobieżne do Konstancy. Stamtąd pociągiem osobowym do Mangalii. Stację od centrum miasta dzieli około 10-minutowy spacer.

Samochodem: przez Nowy Targ, Poprad, Rożniawę, Miszkolc, Debreczyn, Oradeę, Turdę, Târgu Mureș, Braszów, Ploești, Bukareszt i Konstancę.

Informacja turystyczna rumuńskiego wybrzeża

Info Litoral:

Str. Traian 36, bl. C1, ap. 31

900720 Constanța

Tel.: +40-241-555-000

E-mail: [email protected]

Internet: www.infolitoral.ro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski