Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Acron skupuje Tarnów

JACEK ŚWIDER
Tarnowskie Azoty  Fot. Wojciech Matusik
Tarnowskie Azoty Fot. Wojciech Matusik
Wiaczesław Kantor i Norica Holding mają już ponad 15 proc. akcji tarnowskich Azotów.

Tarnowskie Azoty Fot. Wojciech Matusik

SPÓŁKI. To nie koniec walki o polską chemię. Rosjanie - choć w ubiegłym roku przegrali batalię o tarnowskie Azoty - nie składają broni.

W piątek, w ubiegłym tygodniu, spółka z Tarnowa poinformowała w raporcie bieżącym, skierowanym do giełdowych inwestorów, że 15 kwietnia podmioty powiązane z rosyjskim gigantem chemicznym Acron, skupiły poza giełdą (poza tzw. rynkiem regulowanym) kolejne 1,6 mln akcji. To nie pierwsze takie transakcje, a rosyjski Acron - poprzez zależne podmioty - istotnie zwiększył w ostatnich miesiącach swoje udziały w polskiej branży chemicznej.

Rosjanie nie ustają w wysiłkach przejęcia kontroli nad polską chemią. Tarnowskie Azoty chcieli przejąć za jednym razem latem ubiegłego roku, jednak na ich wezwanie do sprzedaży akcji nie odpowiedział wtedy Skarb Państwa i kilka innych dużych instytucji finansowych. Próba wrogiego przejęcia zakończyła się fiaskiem, choć Acron kupił ponad 10 proc. akcji polskiej chemicznej spółki.

Już na początku kwietnia b.r. Wiaczesław Kantor (Rosjanin żydowskiego pochodzenia, obywatel Izraela, właściciel grupy Acron) nie pozostawiał wątpliwości co do zamiarów wobec polskiej chemii. - Począwszy od 9 kwietnia 2013 r. Pan Kantor, Subero, Norica, Acron oraz Trust Service mają zamiar dalszego nabywania dodatkowych akcji Spółki w okresie najbliższych 12 miesięcy, w celu zwiększenia swojego łącznego udziału w ogólnej liczbie głosów i akcji i wzmocnienia swojej pozycji jako akcjonariuszy mniejszościowych - oto fragment wcześniejszego raportu tarnowskich Azotów, w którym zarząd spółki przekazuje oficjalną informację otrzymaną od Wiaczesława Kantora i kontrolowanych przez niego spółek. Te zapowiedzi potwierdzają ostatnie transakcje zakupu akcji tarnowskich Azotów dokonane poza rynkiem regulowanym.

Przypomnijmy, że odpowiedzią naszego Skarbu Państwa na ubiegłoroczną próbę wrogiego przejęcia Azotów przez rosyjski Acron była przyspieszona konsolidacja zakładów chemicznych w tzw. Grupie Azoty (połączone zakłady z Tarnowa, Puław, Kędzie-rzyna-Koźla i Polic). Proces łączenia właśnie dobiega końca, ale systematyczne skupowanie akcji Tarnowa przez spółki kontrolowane przez Wiacze-sława Kantora wciąż budzi obawy, że strategia obrony obrana przez Skarb Państwa może długofalowo okazać się nieskuteczna. Obecnie Skarb Państwa wciąż posiada ponad 45 proc. akcji Grupy Azoty. Norica Holding wraz z Cliff-stone Holdings Limited (spółka zarejestrowana na Cyprze i zależna od Wiaczesława Kantora) mają ponad 15 proc. akcji. OFE ING ma prawie 10 proc. akcji azotowej spółki, a OFE Aviva i Aviva BZ WBK kolejne ponad 7 proc. (pozostali, mniejsi akcjonariusze kontrolują ponad 20 proc. udziałów).

Dodajmy, że Skarb Państwa właśnie podjął decyzję o sprzedaży znaczącego pakietu akcji azotowej spółki Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Skarb Państwa chce sprzedać ponad 12 proc. akcji Tarnowa, co oznacza, że udział państwa w azotowej spółce spadnie do ok. 33 proc.

Wiaczesław Kantor odniósł się w oficjalnym komunikacie do faktu skupowania akcji tarnowskich Azotów.
"Acron nie planuje na razie nabycia kontrolnego pakietu akcji ZA Tarnów, ale ma zamiar razem z podmiotami dominującymi i zależnymi umacniać się, jako akcjonariusze mniejszościowi tej spółki" - czytamy w oficjalnym komunikacie Grupy Acron.

Acron zasugerował także chęć rozsądnej współpracy z polskimi zakładami. "Grupa Acron ma pionowo zintegrowany model biznesowy, prowadzi więc działalność wydobywczą, produkcyjną, korzysta z rozbudowanej międzynarodowej infrastruktury logistycznej i dystrybucyjnej. Wszystko to stwarza szereg możliwości, jeśli chodzi o strategiczną współpracę biznesową. W szczególności chcielibyśmy zaoferować współpracę operacyjną w obszarze dostawy surowców, takich jak amoniak czy fosforyty, a także dostęp do naszej rozwiniętej infrastruktury logistycznej" - podał Acron w komunikacie. Grupa Azoty powstała z połączenia Tarnowa, Puław, Kędzie-rzyna i Polic, jest jednym z największych przedsiębiorstw branży chemicznej w Europie. Nie ma jednak dostępu do własnych surowców.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski