MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adwentysta Dnia Siódmego, został patronem skweru w Nowej Hucie [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Michał Belina-Czechowski, pierwszy zagraniczny misjonarz 23-milionowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, został patronem skweru w Nowej Hucie. W sobotę 25 września prezydent Krakowa i przewodniczący Kościoła uroczyście odsłonili tablicę u zbiegu Alei Róż i ul. Stefana Żeromskiego

FLESZ - Po co nam Polski Ład?

od 16 lat

Wcześniej w zborze przy ul. Lubelskiej 25 odbyło się nabożeństwo z okazji 100-lecia w Krakowie, na którym wręczono przedstawicielom wspólnoty Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

– Cieszymy się, że już od ponad 100 lat Kościół Adwentystów Dnia Siódmego pielęgnuje w Krakowie protestanckie zwyczaje religijne i społeczne. Kraków to miasto otwarte, przyjazne dla wszystkich mieszkańców, a naszą siłą jest różnorodność i otwartość. Robimy co w naszej mocy, aby dobrze czuły się tutaj osoby o różnych światopoglądach, reprezentujące różne mniejszości, w tym także wyznaniowe – powiedział podczas uroczystości Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa objął patronat honorowy nad jubileuszem 100-lecia.

– Polska miała wielu wybitnych obywateli, którzy nie bali się zmian, byli wielkimi patriotami i nie bali się sprzeciwić powszechnie panującemu stanowi rzeczy. To choćby Mikołaj Kopernik, który poza niesamowitymi umiejętnościami wykazał się też godną podziwu odwagą. Podobną odwagę prezentował Michał Belina-Czechowski. Działał bezkompromisowo zarówno jako patriota, pierwszy europejski misjonarz nowej wówczas wspólnoty religijnej, jak również pionier ruchów abstynenckich – powiedział pastor Ryszard Jankowski, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Michał Belina-Czechowski urodził się dokładne 203 lat temu, 25 września 1818 r., w Sieciechowicach pod Krakowem. To jeden z najważniejszych protoplastów światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wcześniej zaangażowany w działalność patriotyczną, m.in. spisek Ściegiennego. – Przez swoje działania na rzecz kraju już nigdy nie mógł wrócić na ziemie polskie, co było jego największym marzeniem. Przypadające na ten rok stulecie krakowskiego zboru stało się pięknym pretekstem do symbolicznego powrotu Beliny-Czechowskiego do Krakowa – tłumaczy pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który wystąpił z wnioskiem o nazwanie skweru.

Kim są adwentyści?

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to chrześcijańska wspólnota protestancka. Jako jedyne źródło wiary przyjmuje Pismo Święte, które promuje i popularyzuje. Adwentyści uczestniczyli w tłumaczeniu i przygotowywaniu pierwszego ekumenicznego przekładu Biblii w Polsce (wydanej w 2016 r.). Wyznawcy Kościoła święcą sobotę (szabat) – siódmy dzień tygodnia, przyjmują chrzest w wieku dojrzałym, nie uznają kultu świętych.

Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory adwentystyczne: na ul. Lubelskiej 25 oraz na os. Teatralnym 24. Właśnie w Nowej Hucie – niespełna 800 m od kościoła, na terenie Dzielnicy XVIII – znajduje się skwer Michała Beliny-Czechowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Adwentysta Dnia Siódmego, został patronem skweru w Nowej Hucie [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski