Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aechmea - echmea

DD
   Beczka na deszczówkę

   Rodzaj Aechmea należy do licznej i bardzo zróżnicowanej rodziny Bromeliaceae i obejmuje ponad 150 gatunków. Występuje w tropikalnej i podzwrotnikowej Ameryce Południowej i Środkowej. Kilkadziesiąt gatunków Aechmea jest znanych i uprawianych od ponad stu lat.
   Aechmea to epitify. W warunkach naturalnych, w dżungli, rosną na drzewach, a korzenie służą im raczej do utrzymywania się na konarach niż do pobierania pokarmu. Do pobierania pokarmu rośliny wykorzystują niewielkie ssawki na dnie rozety liściowej - Niemcy nazywają Aechmea "beczką na deszczówkę", bowiem u nasady liści tworzy kielich, w którym gromadzi się woda i materiał organiczny.

Aechmea jest łatwa w uprawie

i nadaje się do hodowli w warunkach domowych, ponieważ przyzwyczajona jest do zmiennych warunków wilgotnościowych. Najpopularniejszy u nas gatunek to Aechmea fasciata (wstęgowa), której liście są popielato-pasiaste, a kwiatostan intensywnie różowy, Aechmea fulgens o kwiatostanie barwy korala, Aechmea chantinii o mocnych, czerwonych kwiatostanach i przepięknie pręgowanych liściach i Aechmea miniata urzekająca czerwono-błękitnymi kwiatostanami. Jak wszystkie gatunki z tej rodziny, Aechmea kwitnie tylko raz, po czym u podstawy wyrasta nowa roślina, a stara ginie.
   W pokoju Aechmea powinna stać w jasnym, ciepłym, lecz niezbyt nasłonecznionym miejscu - latem trzymamy ją z dala od słońca, które może wywołać poparzenia. W tym okresie roślinę podlewamy obficie i zraszamy jej liście. Aby zakwitnąć, potrzebuje temperatury ponad 23 st. C, później od 15 do 20 st. (kwiatostan utrzymuje się kilka miesięcy).
   Zimą ziemia powinna być stale wilgotna (ale nie mokra), a w kielichu rośliny zawsze musi być woda (chyba że temperatura spadnie poniżej 10 st. C); najkorzystniejsza temperatura w tym okresie to 12 - 18 st. C. Aechmeę od wiosny do jesieni nawozimy co każde trzecie podlewanie nawozem potasowym (wodę w kielichu można zastąpić rozpuszczonym nawozem). Kiedy korzenie wypełnią całą doniczkę, roślinę należy przesadzić; rozmnażamy ją z pojawiających się odrośli. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski