Aegon wypłaca miliony, bo nie chce procesu z klientami

Aegon wypłaca miliony, bo nie chce procesu z klientami

Marcin Banasik

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Aegon wypłaca miliony, bo nie chce procesu z klientami

©Fot. Archiwum

Kontrowersje. 360 osób, które przystąpiły do pozwu zbiorowego, ma dostać łącznie 4 mln zł.
Aegon wypłaca miliony, bo nie chce procesu z klientami

©Fot. Archiwum

– To pierwszy w kraju przypadek pozwu zbiorowego, który okazał się w pełni skuteczny – mówi Anna Lengiewicz z warszawskiej kancelarii Lengie­wicz Wrońska Bere­zowska i Wspólnicy, która reprezentuje osoby pokrzywdzone przez ubezpieczycieli.

Chodzi o pozew przeciwko nieuczciwym praktykom Aegonu, który sprzedawał swoim klientom ubezpieczenia z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, czyli tzw.
polisolokaty. W teorii miały to być bezpieczne produkty zbliżone do lokat bankowych. W praktyce okazywały się ryzykownymi inwestycjami, a rezygnacja z nich w początkowym okresie wieloletniej umowy oznaczała stratę nawet 100 proc. wpłaconych pieniędzy.

Pozew zbiorowy został złożony ponad rok temu. W odpowiedzi do kancelarii wpłynęło 950 stron tekstu i 8 kartonów papierów, na których ubezpieczyciel przekonywał do swoich racji. ­– Przekonywanie sprowadzało się jedynie do tłumaczenia, że firma nie ma pieniędzy na zapłacenie pośrednikom, więc musiała je wziąć od klientów. Wymyślili więc opłatę likwidacyjną – tłumaczy mec. Lengiewicz.

Poszkodowani klienci nie dali za wygraną. Zaczęli zgłaszać się do kancelarii, która przygotowywała pozew zbiorowy. W piątek na konta osób poszkodowanych przez Aegon zaczęły wpływać pieniądze ­– od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Okazało się, że ubezpieczyciel wypłacił w całości roszczenia uczestnikom pozwu.

– Z naszych wyliczeń wynika, że 360 poszkodowanych łącznie powinno dostać ok. 4 mln zł. Z Małopolski do pozwu przyłączyło się ok. 45 osób – mówi mec. Lengiewicz. Do kancelarii wciąż zgłaszają się kolejni poszkodowani.

Spółka Aegon nie potwierdza, czy wypłaciła już całą kwotę roszczeń. Zarząd firmy nie chce również udzialać informacji, jaki był powód takiej decyzji. W piśmie przesłanym „DzP” Aegon poinformował, że od 24 listopada 2014 roku, w umowach ubezpieczenia z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi ze składką regularną, zaprzestaje pobierania opłat zdefiniowanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia jako „opłata likwidacyjna”.

Dwa lata temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport na temat sprzedawanych polisolokat, w którym wskazywał m.in. na nieuczciwe praktyki związane z opłatami likwidacyjnymi. Efekt jest taki, że miesiąc temu UOKiK nałożył m.in. na Aegon 24 mln zł kary.

Teraz Urząd w sojuszu z Ministerstwem Finansów forsuje bardzo korzystną dla klientów zmianę prawa. Chce umożliwić im odstąpienie od umowy ubezpieczenia inwestycyjnego w ciągu 60 dni od jej zawarcia.

Proponuje jednak, by ten przepis działał wstecz i objął także umowy, które będą obowiązywały w momencie wejścia w życie nowych rozwiązań. Klienci będą mogli odzyskać wpłacone składki, za wyjątkiem 4 proc., jakie ubezpieczyciel mógł zatrzymać na poczet poniesionych kosztów.

Na firmy ubezpieczeniowe padł blady strach. Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że może je to kosztować nawet 4 mld zł, a kilka towarzystw znajdzie się w poważnych tarapatach finansowych. KNF apeluje więc o umiar w legislacji, aby nowe zapisy nie doprowadziły do destabilizacji całego rynku.

Zaproponowane przez Urząd rozwiązanie jest odpowiedzią na trwające od lat niekorzystne praktyki instytucji finansowych stosowane przy sprzedaży produktów z elementem inwestycyjnym, polegające m.in. na stosowaniu niedozwolonych klauzul umownych, wprowadzaniu klientów w błąd, braku właściwej informacji o opłatach i ich nadmiernej wysokości, pozbawieniu praktycznej możliwości odstąpienia od umowy.

Aegon nie jest jedyną firmą, przeciwko której klienci wystąpili z pozwem zbiorowym o zwrot opłat likwidacyjnych. W podobnej sytuacji znalazły się AXA, Skandia i Generali.

OPŁATA LIKWIDACYJNA SIĘGA NAWET 100 PROC.

Tzw. polisy inwestycyjne lub polisolokaty to potoczne określenie ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Część składki przeznaczona jest na ubezpie­czenie, a pozostałe pieniądze klientów idą na inwestycje w fundusze. Umowy zawierane są zazwyczaj na wiele lat.

Ubezpieczyciele zabezpie­czają się przed rezygnacją z umowy przez klientów, pobierając opłaty likwidacyjne za wycofanie pieniędzy w pierwszych latach obowiązywania umowy.

W skrajnych przypadkach – czyli po wycofaniu się z umowy w pierwszych dwóch latach – klient może stracić wszystkie pieniądze, które włożył do takiego programu.

Nie jest tajemnicą, że tak drakońskie kary wynikają głównie ze sposobu sprzedawania tych polis – są one dystrybuowane głównie przez agentów, którzy otrzymują od towarzystw ubezpieczeniowych prowizje w wysokości nawet całej składki wpłaconej przez klienta w pierwszym roku trwania umowy.

BAN
marcin.banasik@dziennik.krakow.pl

Komentarze (23)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kontakt

doris (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeśli ktoś chciałby pomocy w odzyskaniu pieniędzy wraz z odsetkami proszę o kontakt dorotabaryza@gmail.com

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odzyskiwanie oplat

P.Lata (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zapraszam do kontaktu paulina.lata@reliance24.pl Zajmujemy się odzyskiwaniem opłat zarówno w pozwach indywidualnych jak i zbiorowych, rozpatrujemy sprawę klienta indywidualnie (Nie tylko Skandia,...rozwiń całość

Zapraszam do kontaktu paulina.lata@reliance24.pl Zajmujemy się odzyskiwaniem opłat zarówno w pozwach indywidualnych jak i zbiorowych, rozpatrujemy sprawę klienta indywidualnie (Nie tylko Skandia, zarówno Aegon, Europa,Open Life ,AXA ), najczęściej klienci nie wiedzą jakie prawa im przysługują ,a od 2017 roku UOKiK stoi mocniej po stronie klienta. Konsultacje oczywiście bezpłatne , zarówno drogą mailowa, telefoniczna jak i przy prywatnym spotkaniu. Zapraszam Serdecznie . Reliance Polska zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zwracaja pieniądze !!

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Podpisałem ugodę. Pisma nie pomagały dopiero parę dni przed terminem rozprawy zdecydowali się na podpisanie ugody. Zapłacono 100% zgromadzonych środków + zwrot kosztów postępowania, prawnika i...rozwiń całość

Podpisałem ugodę. Pisma nie pomagały dopiero parę dni przed terminem rozprawy zdecydowali się na podpisanie ugody. Zapłacono 100% zgromadzonych środków + zwrot kosztów postępowania, prawnika i kosztów sądowych. Mnie sprawa nić nie kosztowała.
Nie bać się, brać ich do sądu i odbierać swoje pieniądze !! Powodzenia
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odzyskałem kase

Gregory (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1


Witam. Widzę że walka z ubezpieczycielami dalej trwa. Jakiś czas temu miałem podobny problem z polisą. Gdy chciałem ją zlikwidować okazało się że dostanę jakieś marne grosze… naliczyli mi opłatę...rozwiń całość


Witam. Widzę że walka z ubezpieczycielami dalej trwa. Jakiś czas temu miałem podobny problem z polisą. Gdy chciałem ją zlikwidować okazało się że dostanę jakieś marne grosze… naliczyli mi opłatę likwidacyjną w wysokości 90% próbowałem pisać listy odwołania reklamacje, jednak że żaden sposób nie skutkował na ubezpieczyciela w ostateczności zdecydowałem się na pomoc kancelarii Invictus. Słyszałem że mają dużą skuteczność w odzyskiwaniu ubezpieczeń bez żadnych kosztów nie zmienia to faktu że straciłem część moich ciężko zarobionych pieniędzy od tamtej pory omijam banki szerokim łukiem jeśli ktoś z was ma podobny problem podaje kontakt do osoby która prowadziła moją sprawę 530 841 668
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pomoc

Donek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Prawa jest jednak taka, że część osób i tak zostanie poszkodowana i nie odzyska swoich pieniedzy. Mam znajomego, który zdecydował się na wejście na sprawę sądową, ale z pomocą Kancelaria Prawna...rozwiń całość

Prawa jest jednak taka, że część osób i tak zostanie poszkodowana i nie odzyska swoich pieniedzy. Mam znajomego, który zdecydował się na wejście na sprawę sądową, ale z pomocą Kancelaria Prawna Invictus. Tylko ktoś doświadczony w takich sprawach może pomóc odzyskać nasze pieniądze. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kłopot z oszczędnościami

Różyczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Cześć.. Jakiś czas temu straciłam wszystkie swoje oszczędności na polisolokatach.. Niestety tak, jak większość tutaj dałam się oszukać. Na szczęście dzięki pomocy Kancelarii Lex udało mi się wyjść...rozwiń całość

Cześć.. Jakiś czas temu straciłam wszystkie swoje oszczędności na polisolokatach.. Niestety tak, jak większość tutaj dałam się oszukać. Na szczęście dzięki pomocy Kancelarii Lex udało mi się wyjść z tej przykrej sytuacji :) Podaję dane do kontaktu, adres e-mail - prawo@kancelaria-lex.org, numer telefonu - (71) 30 777 30 :) zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polisolokaty

Anastazja33 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja też miałam swojego czasu problem z polisolokatami... Na szczęście mogłam liczyć na pomoc Kancelarii Lex, dzięki której udało mi się odzyskać swoje oszczędności :) http://www.kancelaria-lex.org/...rozwiń całość

Ja też miałam swojego czasu problem z polisolokatami... Na szczęście mogłam liczyć na pomoc Kancelarii Lex, dzięki której udało mi się odzyskać swoje oszczędności :) http://www.kancelaria-lex.org/ - zgłoście się do nich jeśli macie problem podobnego pokroju :) zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pożyczkę

ramsey (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy potrzebujesz pilną pożyczkę spłacić rachunki i rozliczenia długów jeśli tak napisz do nas dzisiaj na: ramseydickson@outlook.com

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pożyczkę

ramsey (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy potrzebujesz pilną pożyczkę spłacić rachunki i rozliczenia długów jeśli tak napisz do nas dzisiaj na: ramseydickson@outlook.com

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kancelaria Invictus - polecam

Sandraa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja z ręką na sercu mogę polecić Kancelarię Invictus, która znajduje się w Wrocławiu. Pomogli mojej mamie w odzyskaniu pieniędzy, które straciła przez polisolokaty. Działają bardzo szybko oraz za...rozwiń całość

Ja z ręką na sercu mogę polecić Kancelarię Invictus, która znajduje się w Wrocławiu. Pomogli mojej mamie w odzyskaniu pieniędzy, które straciła przez polisolokaty. Działają bardzo szybko oraz za razem skutecznie. Można kontaktować się z nimi telefonicznie bądź mailowo: 733 171 161 kontakt@kancelariainvictus.pl. Pełen profesjonalizm, dzięki któremu nastawieni są na zdobywanie tylko korzystnych wyników :)zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo