MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aerofony

Redakcja
Porządnego turystę, nie traktującego wędrówek li tylko jako sposobu poprawiania tężyzny fizycznej, ale okazji, by poszerzyć swą wiedzę o kraju, w którym przyszło mu żyć, książka ta zainteresuje z pewnością. Praca Alojzego Kopoczka traktuje o dziedzinie rzadko poruszanej w przewodnikach, a ciekawej wielce: o ludowych instrumentach muzycznych polskich Karpat.


     A jest to dziedzina bogata, zwłaszcza ze względu na obszar, objęty przez autora badaniami. Karpaty są przecież swoistym tyglem, w którym przez wieki mieszały się rozmaite kultury, przynoszone przez kolejne fale osadnicze, wzbogacane wskutek zmian układów politycznych, wytyczania nowych granic. Wszystko to, te wzajemne wpływy i oddziaływania, zawarło się również w ludowej muzyce karpackiej, nieodłącznym elemencie życia mieszkańców tych gór. Elemencie - dodać trzeba - nie poddanym do tej pory kompleksowym i gruntownym badaniom.
     Kopoczek postanowił lukę tę zapełnić. Przeprowadził kwerendy, przejrzał dostępne zasoby muzealne, zapoznał się z drukowanymi źródłami - i poparł wszystko badaniami terenowymi. Materiałów nazbierał tyle, że choć na razie ograniczył się w publikowaniu swej wiedzy do samych tylko aerofonów (czyli instrumentów dętych), starczyło ich na sporą książkę.
     A jaka ona jest? Na pewno nie można jej nazwać lekkim, łatwym i przyjemnym czytadłem, na pewno jednak też nie da się zaliczyć do kategorii hermetycznych dzieł, dostępnych tylko dla wtajemniczonych specjalistów. Percepcja niektórych jej fragmentów wymaga wprawdzie posiadania pewnego zasobu wiedzy muzykologicznej, jednak, generalnie, całość może być przydatna nawet laikowi, któremu zebrane przez autora materiały bez wątpienia pomogą lepiej pojmować bogactwo kultury mieszkańców Karpat. Kultury zachowanej dziś w cokolwiek rudymentarnej formie: są przecież całe połacie gór, gdzie ludowej muzyki, choćby szukać z całych sił, nie usłyszy - Beskid Niski, Bieszczady. Tym lepiej więc, że praca Kopoczka powstała.
(dell)
     Alojzy Kopoczek - Ludowe instrumenty muzyczne polskiego obszaru karpackiego. Instrumenty dęte; Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Rzeszów 1996; ss. 165+3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski