Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aeroklub Krakowski obchodzi 95-lecie powstania. Może się pochwalić piękną historią i wieloma sportowymi sukcesami

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
24.06.2016, Pobiednik Wielki: konkurencja lądowań podczas Lotu Południowo-Zachodniej Polski
24.06.2016, Pobiednik Wielki: konkurencja lądowań podczas Lotu Południowo-Zachodniej Polski Anna Kaczmarz
W poniedziałek, 30 stycznia minęło 95 lat od powstania Aeroklubu Krakowskiego. Uroczysta gala z tej okazji odbędzie się dopiero pod koniec roku, a poprzedzi ją wiele wydarzeń promujących jubilata - który może się pochwalić piękną kartą w historii sportu lotniczego.

Najpierw był Aeroklub Akademicki

Aeroklub Krakowski został założony – pod nazwą Aeroklub Akademicki – 30 stycznia 1928 roku w lokalu Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej w Krakowie przy ul. Retoryka 1 (jako drugi w Polsce – po warszawskim). Inicjatorem jego powołania i pierwszym prezesem był por. pil. dr Tadeusz Halewski. W 1929 roku Aeroklub Akademicki zorganizował 1. Lot Południowo-Zachodniej Polski, który od 1932 roku nosi imię Franciszka Żwirki, tragicznie zmarłego (w wypadku lotniczym) dwukrotnego zwycięzcy tej imprezy.

W 1935 roku Aeroklub Krakowski (zmiana nazwy nastąpiła cztery lata wcześniej) liczył 147 członków, w tym 63 pilotów samolotowych, a wśród nich trzy kobiety. II wojna światowa przerwała jego działalność, którą oficjalne wznowiono 2 maja 1946 roku. 6 lat później Aeroklub Krakowski przeniósł się na lotnisko w Pobiedniku Wielkim, a w 1958 roku wznowił zawody w Locie Płd.-Zach. Polski. Jest to dziś najstarsza impreza samolotowa na świecie.

Bracia Wieczorkowie i inne asy...

W 1963 roku Zarząd Główny Aeroklubu PRL powołał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim. Przy tym ostatnim powstał też Klub Seniorów Lotnictwa. 10 lat później została założona sekcja modelarska, której członkowie odnosili potem mnóstwo sukcesów krajowych i międzynarodowych i która była organizatorem wielu mistrzowskich imprez. W ostatnich latach Aeroklub Krakowski wzbogacił się o dwa piękne hangary samolotowe i unikalny w skali kraju - jeśli chodzi o lotniska trawiaste - nowoczesny system oświetlania pasa startowego, który ożywił wykonywanie lotów nocnych.

Kibicom osiągnięcia sportowe Aeroklubu Krakowskiego kojarzą się głównie ze znakomitymi wynikami, jakie osiągali jego piloci. Na podium mistrzostw Polski, Europy i świata stawali m.in. Krzysztof Lenartowicz, Edward Popiołek, Marian Wajda, Dariusz Lechowski, Jerzy Markiewicz oraz - najczęściej - bracia Wieczorkowie: Marian, Wacław i Krzysztof, a także syn Wacława – Michał. Krzysztof i Michał nadal powiększają swoje kolekcje medalowe, a dołączyli do nich Marcin Wieczorek (syn Mariana) i Kamil Wieczorek (syn Krzysztofa).

Dyplom uznania od FAI

W 2007 roku na greckiej wyspie Rodos Aeroklub Krakowski otrzymał od Międzynarodowej Organizacji Lotniczej (FAI) diplome d’Honneur (dyplom uznania) za długoletnią działalność i osiągnięcia sportowe. Na chwałę klubu-jubilata obok wspomnianych osób pracowały również m.in. tak znamienite postacie jak Maria Pląder, Leszek Mańkowski i Wiesław Wolański.

- Jesteśmy dumni mogąc się pochwalić, że już tak długo nasza organizacja skupia w sobie i kształci miłośników awiacji. Z upływem lat zmieniają się ludzie, pojawiają się nowe twarze, lecz niezależnie od czasu, w którym przyszło nam latać, wszystkich nas łączy ta sama pasja i ten sam lotniczy duch – podkreśla wiceprezes Aeroklubu Krakowskiego, pilot szybowcowy Adrian Król.

Dziś jubilat jest drugim pod względem liczebności – po warszawskim – aeroklubem w Polsce. Liczy sobie ponad 350 członków, którzy działają w trzech sekcjach: lotniczej, szybowcowej i modelarskiej. Jednym z instruktorów jest medalista MŚ w akrobacji szybowcowej Sławomir Talowski. W ubiegłym roku w kadrze szybowcowej był junior Tomasz Kurowski, a kolejne sukcesy w modelarstwie odniósł Robert Tomzik.

Jubilat zaprasza chętnych

- Aeroklub Krakowski zajmuje się organizowaniem życia lotniczego, szkoleniem przyszłych pilotów liniowych, urządzaniem lotów widokowych, przygotowywaniem różnych imprez. Umożliwia zdobywanie licencji zawodowych dla pilotów, wpływa na kształtowanie ich postaw, przypomina o historii, kulturze i tradycji lotniczych, pokazuje piękno latania. Podjął współpracę z AGH Kraków na rzecz technologii kosmicznych i lotnictwa. Na terenie naszego lotniska powstanie satelitarna stacja naziemna. Staramy się też o budowę symulatora lotów, z którego mogliby korzystać piloci liniowi – wylicza zadania i zamierzenia jubilata wiceprezes Król.

Zaprasza on wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w lotniczej przygodzie. Mogą się oni zgłosić bezpośrednio lub internetowo do Aeroklubu Krakowskiego, a po przejściu kursu teoretycznego (odbywa się on kilka razy w roku) i wykonania lotów z instruktorem mają szansę na odbycie pierwszego samodzielnego lotu.

Przed wspomnianą jubileuszową galą Aeroklub Krakowski będzie gospodarzem m.in. 60. Lotu Płd.-Zach. Polski (w maju) i otwartego pikniku lotniczego (we wrześniu). Szczegółowy terminarz tegorocznych imprez w Pobiedniku Wielkim ma być znany niebawem.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski