Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afisz Dziennika

Redakcja
Dwoje na huśtawce

Teatr Stary

 William Gibson

Dwoje na huśtawce

 Tym razem na sztukę "Dwoje na huśtawce" zdecydował się Stary Teatr. I właśnie tym tytułem dyrekcja postanowiła rozpocząć sezon. Sztuka opowiada o dwojgu samotnych ludziach, zagubionych w wielkiej metropolii, których przypadkowa znajomość, rozpoczęta banalnym flirtem telefonicznym, daje krótki czas miłości, wzajemnego wsparcia. Gizela - tancerka bez szans na karierę, oszukiwana i porzucana przez mężczyzn oraz Jerry - adwokat, pechowiec, nieudacznik, przegrany w małżeństwie - oto dwoje bohaterów dramatu. Dzięki nim i ich zawiłym losom sztuka ta staje się niczym innym jak "huśtawką" nastrojów, frustracji i kaprysów, iluzją wzajemnego szczęścia.
 "Dwoje na huśtawce" to rzecz o kochankach od początku skazanych na przegraną, którzy, budując wzajemne relacje, przygotowują się do nieuchronnego rozstania.
 Premiera: 8 września 2000
 Przekład: Małgorzata Semil, Karol Jakubowicz. Reżyseria: Zbigniew Najmoła, scenografia: Marek Braun, muzyka: Grzegorz Turnau.
 Występują: Anna Radwan-Gancarczyk i Szymon Kuśmider.
 Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1
 nd. - godz. 19.30
 Bilety: 24 i 16 zł

Teatr Bagatela

 Bernard Slade

Po latach o tej samej porze

 To liryczna komedia o dwojgu kochankach, będąca drugą częścią słynnej sztuki tegoż autora - "Za rok o tej samej porze". Pierwsza część, po ogromnych sukcesach scenicznych w USA (przez cztery lata grano ją co wieczór na Broadwayu), a później w Europie, doczekała się ekranizacji filmowej, dokonanej przez Roberta Mulligana z Ellen Burstyn i Alanem Aldą.
 Spektakl, przygotowany przez zespół Bagateli, opowiada o ostatnich spotkaniach pary kochanków, która w ciągu 25 lat spędziła ze sobą zaledwie 65 dni. To niezbyt długo, jak na mocne uczucie, jakie ich ze sobą łączy. Codzienne życie nie pozwala jednak na więcej - każdego roku umawiają się na jeden weekend, po czym... wracają do swoich domów i rodzin.
 Autor przedstawia banalne życie zwykłych ludzi. Czyni to jednak z dużą wnikliwością, finezją i dowcipem. Na widzów czeka wiele łez radości i niepohamowanego śmiechu. Trudno się więc dziwić, że tytuł ten zdobył aż tak ogromne powodzenie.
 Premiera: styczeń '99. Przedstawienie trwa 100 min.
 Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak, reżyseria: Teresa Kotlarczyk, scenografia: Ewa Grabowska, opracowanie muzyczne: Janusz Butrym. Grają: Anna Dymna i Tadeusz Huk.
 Teatr Bagatela, ul. Karmelicka 6
 czw., pt., sb., nd. - godz. 19.15
 Bilety: od 22 do 9 zł

Teatr Ludowy

 Nocky Silver

Pterodactyle

 Tekst Nocky’ego Silvera - amerykańskiego pisarza młodego pokolenia - to świetnie napisana tragifarsa. Autor otrzymał zresztą za tę właśnie sztukę prestiżową nagrodę Kesselringa. Premiera "Pterodactyla", która odbyła się w Nowym Jorku w 1993 roku, była wielkim sukcesem. To właśnie od tego momentu inne dzieła Silvera trafiły do najlepszych teatrów nie tylko na Broadwayu, ale także w Europie.
 W sztukach Silvera poruszane są odwieczne tematy charakterystyczne dla dramatu amerykańskiego: konflikty rodzinne, dążenie do ideału kariery, kazirodztwo, destrukcyjne związki miłosne, homoseksualizm, szukanie usprawiedliwienia dla swoich pokus i frustracji itd. A wszystko to autor napisał w taki sposób, iż widzowie zaczynają dostrzegać groteskę świata i absurd istnienia.
 Premiera: luty '99
 Tłumaczenie: Włodzimierz Kaczkowski, reżyseria: Piotr Chołodziński, scenografia: Elżbieta Krywsza, muzyka: Krzysztof Szwajgier. Grają: Maja Barełkowska, Beata Schimscheiner, Rafał Dziwisz, Andrzej Franczyk, Tomasz Schimscheiner.
 Scena pod Ratuszem, Rynek Główny 1
 pt., sb., nd. - godz. 19.30
 Bilety: 20 i 15 zł

Scena STU

 Gabriela Zapolska

Ich czworo

 Premiera na Scenie STU! Tym razem będzie to jedna z najlepszych sztuk Zapolskiej, doskonała komedia obyczajowa, piętnująca podwójną moralność i obłudę w związkach międzyludzkich - czyli "Ich czworo". Odwieczny problem miłości i zdrady, który dzięki znakomitej budowie typów i sytuacji nie staje się szablonem. Dowcipne powiedzenia, wartka akcja, trafność i prostota środków artystycznych - to gwarancja wyśmienitej zabawy.
 Reżyseria: Stanisław Banaś, scenografia: Andrzej Witkowski, muzyka: Paweł Moszumański. Grają: Dorota Segda, Iwona Bielska, Agnieszka Schimscheiner, Jacek Romanowski lub Roman Gancarczyk, Jakub Przebindowski, Andrzej Kruczyński, Aneta Lasota lub Karolina Wieja.
 Scena STU, al. Krasińskiego 16
 śr., czw. - godz. 17
 Bilety: 20 zł

Teatr Groteska

 Hans Christian Andersen

Księżniczka z Andersena

 Na treść spektaklu składają się niezwykle popularne baśnie "Świniopas" i "Księżniczka na ziarnku grochu". Obydwie opowiadają w przekonywający sposób o losie postaci, które są reprezentantami wartości wyższych - piękna i dobra - w świecie, gdzie ceni się wartości materialne. Przedstawiają także sylwetki osób, które utraciły możliwość dostrzegania naturalnego piękna i dobra. Tekst przedstawienia utrzymany jest w poetycko-żartobliwym tonie. Postacią łączącą obydwie części spektaklu jest córka Cesarza Świniopasa - kwintesencja głupoty i złego smaku. Wyraziste lalki, o zaskakujących możliwościach ruchowych, są niezwykłymi aktorami tego przedstawienia.
 Reżyseria: Adolf Weltschek, scenografia: Jan Burnat, muzyka: Paweł Moszumański. Grają: Barbara Chmiel, Izabela Lesner, Urszula Starosta, Monika Filipowicz, Maja Spychaj-Kubacka, Jan Plewa, Krzysztof Falkowski, Wojciech Terechowicz.
 Premiera: kwiecień 2000
 Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2
 pt. - godz. 11.15, nd. - godz. 17 oraz pn., wt. - godz. 9 i 11.15
 Bilety: 8 i 9 zł

Opera

 Georges Bizet

Carmen

 "Carmen" jest ostatnim dziełem Georgesa Bizeta. Prapremiera tego utworu była ogromną klęską, która w dużej mierze przyczyniła się do przedwczesnej śmierci francuskiego kompozytora. Niepowodzenie opery związane było z wprowadzeniem, jak na owe czasy, śmiałej tematyki. Aż trudno uwierzyć, że libretto, oparte na noweli Prospera Marimeego, okrzyknięte zostało skandalem. Dziś opowieść o Cygance Carmen, rozkochującej w sobie sierżanta Don Jose i porzucającej go dla innego mężczyzny - Escamilla, już nikogo nie dziwi. Nie jest straszne także zakończenie fabuły - Don Jose zabija Carmen w przypływie rozpaczy i zazdrości.
 Ale już po kilku latach od premiery "Carmen", libretto to przestało szokować. A stało się tak dzięki wspaniałej muzyce, która z wielkim ładunkiem emocjonalnym opowiada o uczuciach, jakimi targani są bohaterowie. Trudno się więc dziwić, że od tego momentu rozpoczął się ogromny sukces tej opery. Wszystkie teatry operowe na całym świecie mają ten spektakl w swoim repertuarze.
 Premiera: listopad '91. Przedstawienie trwa 3 godz. (4 akty). Prezentowane jest w oryginalnej wersji językowej, ale na ekranie elektronicznym zostanie wyświetlone polskie tłumaczenie libretta.
 Dyrygent: Tadeusz Kozłowski, reżyseria i choreografia: Hanna Chojnacka, scenogriafia: Liliana Jankowska. Grają m.in.: Bożena Zawiślak-Dolny, Krystyna Tyburowska, Anna Plewniak, Marta Abako, Sylwester Kostecki, Andrzej Biegun, Franciszek Makuch.
 Teatr Słowackiego, pl. św. Ducha 1
 nd. - godz. 19
 Bilety: od 30 do 15 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski