Agencja i straty

EM
Udostępnij:
Tematy, związane z sytuacją finansową Agencji Rozwoju Ziemi Chrzanowskiej oraz sprawa przejęcia przez nią hotelu "Lipsk" w Libiążu zdominowały posiedzenie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki, które odbyło się wczoraj w siedzibie Trzebińskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

W Chrzanowie

   Kazimierz Szostek, prezes Agencji, który swoją funkcję pełni zaledwie od dwóch miesięcy, potwierdził, iż spółka nadal przynosi straty: - Po analizie półrocznej bilans finansowy Agencji wyniósł minus 50 tys. zł i nie ma również płynności finansowej. Straty są głównie wynikiem kosztów związanych z pensjami dla pracowników oraz z tytułu niewydzierżawionych pomieszczeń Inkubatora w Trzebini - powiedział prezes Szostek.
   Uczestników spotkania zaniepokoił również fakt, iż spółka nie ma już nawet kapitału założycielskiego, który powinien utrzymywać się na poziomie 500 tys. zł przynajmniej do 2003 roku. Zła sytuacja finansowa Agencji stoi na przeszkodzie przekształcenia jej ze spółki akcyjnej w spółkę z. o. o. Będzie to możliwe tylko w sytuacji, kiedy jej kapitał będzie dodatni. Szansę dla dalszego funkcjonowania Agencji prezes widzi w przejęciu libiąskiego hotelu "Lipsk", będącego obecnie w rękach Skarbu Państwa. Wątpliwości, co do słuszności tej propozycji, mieli przede wszystkich przedstawiciele samorządów gmin. - Hotel "Lipsk" nie był remontowany od lat 80. Trzeba zatem liczyć się, że nowy gospodarz będzie musiał ponieść w nim spore nakłady finansowe - _zauważył wiceburmistrz Libiąża Jacek Latko. - Potrzebna jest dokładna analiza finansowa w postaci biznes planu, aby stwierdzić, czy ten obiekt w ogóle przynosi zyski. Bez tych informacji z pewnością nie podejmę decyzji o przekazaniu hotelu Agencji.
   Prezes Szostek zapewnił, że taki dokument został już opracowany i przekazany do Ministerstwa Skarbu Państwa. Potwierdził przy tym, że hotel generalnie wychodzi na plus i nie powinien przynosić strat.
   -
Liczę przede wszystkim na zaangażowanie samorządów przy wspieraniu działań Agencji. Organizujemy różnorodne szkolenia, z których mogą korzystać urzędnicy w poszczególnych gminach - podkreślił Kazimierz Szostek. - Prowadzimy też inwestycję budowy parkingu w okolicach ul. Jordana w Chrzanowie.
   Argumenty te były mało przekonywające dla gospodarzy gmin, najwidoczniej zmęczonych już wspieraniem finansowym mało efektywnej Agencji Ziemi Chrzanowskiej, która niemal od początku swojej działalności przynosi straty: - _Nie ma żadnego obowiązku, aby nasi pracownicy korzystali z tych szkoleń
- zauważył wiceburmistrz Latko.
   Wątpliwości, co do dalszego istnienia Agencji, ma również starosta chrzanowski Ryszard Kosowski, który nie ukrywa, że w najbliższym czasie konieczne będzie podjęcie bardziej zdecydowanych kroków w jej sprawie.
(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie