Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AGH ma nowe laboratorium z drukarkami 3D. Tu będzie można ocenić wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne

OPRAC.: (MM)
Największa pracownia z drukarkami 3D w AGH
Największa pracownia z drukarkami 3D w AGH AGH
Szesnaście urządzeń drukujących wyposażonych w innowacyjne oprogramowanie oraz skaner 3D polskiej firmy SmartTech znalazło się w pracowni Engineering Innovation Lab. To nowoczesne laboratorium inżynierskie powstało na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest to laboratorium studenckie z certyfikatem amerykańskiej firmy Makerbot produkującej profesjonalne drukarki 3D.

FLESZ - Rachunki za prąd idą w górę

Generalnie laboratorium przeznaczone jest do zajęć dydaktycznych na Wydziale Zarządzania z dwóch przedmiotów inżynierskich: Inżynieria odwrotna oraz Szybkie prototypowanie. Odtąd każdy student podczas zajęć będzie poznawać praktyczne zasady druku 3D na indywidualnym stanowisku wyposażonym w stację roboczą wraz z oprogramowaniem oraz drukarkę 3D. Sprzęt drukujący wyposażony jest także w kamery, dzięki którym możliwe jest zdalne śledzenie postępów w powstawaniu projektu.

Wśród programów inżynierskich dostępnych dla studentów znalazły się m.in.: Geomagic Design X, służący przetwarzaniu wykonanego skanu 3D dla potrzeb projektowania inżynierskiego, a także Geomagic Control X, który umożliwia porównywanie zeskanowanego obiektu przestrzennego z jego modelem cyfrowym na przykład dla celów kontroli jakości.

- Najciekawsze wydaje się potencjalne zastosowanie przez inżynierów z AGH oprogramowania SimaPro 9, które pozwala ocenić wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne. Program, na podstawie zawartych w nim baz danych, analizuje m.in. łączny ślad węglowy czy ślad wodny dla procesu wytwarzania, jak i użytkowania oraz utylizacji danego produktu, czyli pokazuje tzw. ekologiczny cykl życia produktu. Dzięki temu studenci będą mogli w praktyce dowiedzieć się, jak weryfikować skład wyrobu oraz proces jego wykonania i dzięki temu zminimalizować jego negatywny wpływ na środowisko naturalne

- wyjaśnia dr inż. Dariusz Sala, kierownik Laboratorium MakerBot Engineering Innovation Lab.

Uczelnia zaznacza, że nowo otwarte laboratorium jest dostępne nie tylko dla studentów Wydziału Zarządzania, lecz dla wszystkich studentów AGH w ramach przedmiotów obieralnych, a także dla członków studenckich kół naukowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: AGH ma nowe laboratorium z drukarkami 3D. Tu będzie można ocenić wpływ projektowanego produktu na środowisko naturalne - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski