Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AGH udostępniła dorobek on-line

KLIM
EDUKACJA. Akademia Górniczo-Hutnicza, jako pierwsza uczelnia w Polsce, otworzyła swoje zasoby edukacyjne w sieci. Każdy będzie mógł bezpłatnie z nich korzystać.

O tym, że AGH tworzy internetową bazę materiałów edukacyjnych, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Wczoraj oficjalnie zainaugurowano przedsięwzięcie. Serwis "Open AGH" (z ang. Otwarta AGH) to zbiór treści przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów AGH. Na specjalnej stronie internetowej: http://open.agh.edu.pl zamieszczane są wykłady i ćwiczenia, notatki studentów i wykładowców, publikacje naukowe, kursy oraz materiały multimedialne.

Można przeglądać nie tylko zasoby książkowe, ale też treści interaktywne, programy i symulacje. Obecnie znajduje się tutaj 69 kursów, obejmujących wszystkie kierunki i specjalności, które prowadzone są na uczelni. Baza jednak cały czas się rozwija.

- Jeśli mówimy o społeczeństwie wiedzy, to dajmy szansę skorzystania z tych materiałów - mówił wczoraj prof. Antoni Tajduś, rektor AGH. - W tych zasobach znajdą się wszystkie materiały edukacyjne, jakie są w akademii i które umieszczą nasi pracownicy. Mamy zgodę większości pracowników na to, żeby takie materiały umieszczać. Swoje materiały będą umieszczać również studenci pod kierunkiem prowadzącego pracownika naukowego.

Jak dodał prof. Zbigniew Kąkol, prorektor AGH, "nieskrępowany dostęp do wiedzy to najwyższa wartość akademicka" i uczelnia chce ją propagować.

Treści są dostępne na stronie od 8 stycznia. Od tego czasu odnotowano po kilkaset wejść dziennie. Z zasobów może korzystać każdy, pod warunkiem zachowania praw autorskich i nieużywania materiałów w celach zarobkowych. Dostęp jest anonimowy i bezpłatny; nie jest też wymagana rejestracja na stronie.

Przedsięwzięcie AGH jest nowatorskie w skali kraju. Otwieranie zasobów edukacyjnych praktykowane jest natomiast za granicą. Z tego typu rozwiązań korzystają już takie uczelnie, jak The Open University w Wielkiej Brytanii czy Massachusetts University w Stanach Zjednoczonych. - Chcemy wejść do wielkiej rodziny uniwersytetów świata, które mają takie rozwiązanie - zaznaczył wczoraj prof. Antoni Tajduś.

(KLIM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski