Agnieszka Holland kręci w Krakowie film "Gareth Jones" -...

Agnieszka Holland kręci w Krakowie film "Gareth Jones" - historię dziennikarza, który ujawnił prawdę o Wielkim Głodzie

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Agnieszka Holland kręci w Krakowie film "Gareth Jones" - historię dziennikarza, który ujawnił prawdę o Wielkim Głodzie
1/21
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

W filmie "Gareth Jones" Kraków zagra Moskwę i Londyn.
Zobacz galerię
Tytułowy Gareth Jones to brytyjski dziennikarz, który jako jeden z pierwszych reporterów opisał Wielki Głód, który w latach 1932-1933 doprowadził do śmierci czterech milionów Ukraińców. W swoich artykułach opierał się na wiedzy, którą zgromadził podczas kilkutygodniowej, samotnej wędrówki po południowej Ukrainie. Pisał, że ludzie puchną z głodu i witają go słowami „czekamy na śmierć”.
Za ujawnienie prawdy zapłacił najwyższą cenę - najpierw zakazano mu wjazdu na teren ZSRR, potem został zdyskredytowany przez kolegów po fachu, wspieranych przez Sowiecki reżim (zwłaszcza przez Waltera Duranty, głównego korespondenta New York Timesa w Moskwie), aż wreszcie w 1935 w tajemniczych okolicznościach zginął podczas wyprawy do Mandżuko (prawdopodobnie przy udziale NKWD).

- Zrobiłam trzy filmy o Holocauście i od pewnego czasu odkładałam na kupkę scenariusze o Zagładzie, masakrze Ormian, ludobójstwach. Jednak ten poruszył mnie wyjątkowo. Temat jest ważny i - wydaje mi się - wciąż nie do końca znany - mówi Agnieszka Holland. - Dodatkowo, jest też niezwykle aktualny. Pokazuje, jak można manipulować prawdą i jak wiele zależy od mediów, które z kolei często zależą od polityków. Europa, w której rozegrała się historia Jonesa jest podobna do dzisiejszej: populizm, dochodzące do władzy nacjonalizmy, zdyskredytowana demokracja parlamentarna...

Autorką scenariusza jest Andrea Sedaru Barbul - wnuczka mężczyzny, który przeżył klęskę głodu. - Zadziwia mnie, że wciąż tam mało ludzi słyszało o Wielkim Głodzie. Pisząc ten scenariusz chciałam nie tylko nagłośnić tę tragiczną historię, ale też pokazać że o prawdę zawsze warto się bić. Choć Jones walkę o nią przypłacił życiem, dziś to jego historia triumfuje - tłumaczy Sedaru Barbul.

Choć biografia Jonesa nasuwa skojarzenia z filmami takimi jak obsypane nagrodami „Czwarta Władza” czy „Spotlight” Holland zaznacza, że nie będzie to typowy dziennikarski thriller. - Jest tam paradokumentalna rekonstrukcja, jednak cały film ma bardziej wizyjny wymiar. Do fabuły wprowadzamy m.in. postać George’a Orwella, którego artykuły Jonesa zainspirowały do stworzenia „Folwarku zwierzęcego” - mówi reżyserka.

W filmie zobaczymy m.in. Jamesa Nortona (w roli Garetha Jonesa), Petera Sarsgaarda , Vanessę Kirby i Krzysztofa Pieczyńskiego. Kraków „zagra” zaś Moskwę i Londyn. Zdjęcia maja być realizowane również w Katowicach, Sosnowcu i Warszawie Ekipa za sobą ma już pracę na Ukrainie, gdzie ponoć scenariusz i sam pomysł stworzenia filmu został bardzo dobrze przyjęty.

Film Holland nie jest pierwszą filmową opowieścią o Jonesie. Kilka lat temu BBC poświęciła jego postaci film dokumentalny „„Hitler, Stalin i Mr Jones” w reżyserii George’a Careya.ZOBACZ KONIECZNIE:

Autor: Aleksandra Suława

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Manipulatorka

Orw (gość)

Zgłoś naruszenie treści

„Dodatkowo, jest też niezwykle aktualny. Pokazuje, jak można manipulować prawdą i jak wiele zależy od mediów, które z kolei często zależą od polityków. Europa, w której rozegrała się historia...rozwiń całość

„Dodatkowo, jest też niezwykle aktualny. Pokazuje, jak można manipulować prawdą i jak wiele zależy od mediów, które z kolei często zależą od polityków. Europa, w której rozegrała się historia Jonesa jest podobna do dzisiejszej: populizm, dochodzące do władzy nacjonalizmy, zdyskredytowana demokracja parlamentarna”
Mówi to baba przygotowująca kolejną turbo manipulację i uczestnicząca w socjotechnicznych działaniach pseudoopozycjj...
jakie to orwellowskiezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czy stalinowskiesa

mik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a już myslałem,że film o Fleischfarbie,czyli o Józefie Swiatło,koledze partyjnym niejakiego Hollanda,stalinowcu polskim

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo