Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agresywne forsowanie reformy wileńskich szkół

Redakcja
Projekt reorganizacji stołecznych szkół trafił pod obrady Rady miasta Wilna. Zadecydowała o tym koalicja rządząca pod nieobecność opozycji. Polacy na znak protestu opuścili salę obrad, dołączyła do nich także reszta opozycyjnych radnych. Obecnie w Ministerstwie Oświaty i Nauki została stworzona grupa robocza, która ma opracować nowe kryteria wobec szkół mniejszości narodowych.

Na skutek reorganizacji z 40 polskich szkół średnich na Litwie może pozostać zaledwie 11
Fot. Marian Paluszkiewicz

— Nasza frakcja opowiedziała się przeciwko oddania pod obrady kwestii reorganizacji, bo materiały projektu nie zostały przedstawione Radzie zawczasu. To jest zbyt poważny problem, dotyczący ogromnej liczby uczniów — powiedział „Kurierowi” radny AWPL Józef Kwiatkowski.

Jednak mer Vilius Navickas za wszelką cenę postanowił przeforsować przygotowany projekt. Radni AWPL, widząc, że postawa rządzących jest jednoznaczna i nie ma nadziei na jakikolwiek dialog, demonstracyjnie wyszli z sali posiedzeń. Dołączyli do nich radni „Porządku i Sprawiedliwości” oraz partii „Frontas”.

Jak nas poinformował Józef Kwiatkowski, przez dwa tygodnie projekt reorganizacji będzie omawiany w poszczególnych komitetach, następnie ponownie zostanie oddany pod obrady. Ostateczna decyzja w sprawie przyszłości wileńskich szkół ma zapaść do 1 maja.

Radny zapowiedział, że AWPL będzie obstawać przy tym, by reforma placówek oświatowych mniejszości narodowych została odłożona, zanim nie ma jeszcze ostatecznej nowelizacji ustawy o oświacie, która określa założenia reformy.

— W trakcie posiedzeń komitetu oświaty będziemy nalegali, by szkoły mniejszości narodowych zostały na razie wyłączone z planu reorganizacji. Mamy ku temu podstawy. Obecnie w Ministerstwie Oświaty i Nauki została stworzona grupa robocza, do której również należę, która ma opracować nowe kryteria. Będą dotyczyły kompletowania klas oraz trybu powołania gimnazjum, w których nauka odbywa się w językach mniejszości narodowych — wyjaśnił radny.

Podkreślił, że takie propozycje były już zgłaszane przed dwoma latami do rządu Kirkilasa, potem — do rządu Kubiliusa. Pozostały jednak bez odpowiedzi. Za niewątpliwy sukces tymczasem uważa, że MON przyznało, iż wobec szkół mniejszości narodowych mają być stosowane inne wymogi i zaczęło w tym kierunku działać.

Kwestię reorganizacji placówek oświatowych w Wilnie oraz rejonie wileńskim radny przedstawił na konferencji międzynarodowej „Polskość poza granicami Rzeczpospolitej” w Ostródzie.

Wszyscy uczestnicy konferencji podpisali się pod apelem do rządu litewskiego, władz RP oraz Parlamentu Europejskiego.

— Wyraziliśmy w nim zaniepokojenie reorganizacją, która może doprowadzić do poniżenia w statusie szkół średnich. Z 40 polskich szkół średnich na Litwie pozostałoby zaledwie 13, a może nawet 11! To uniemożliwiłoby młodzieży polskiej uzyskanie wykształcenia w języku ojczystym. Uczestnicy popierają dążenie społeczności polskiej do przyznania szkołom statusu szkół mniejszości narodowych — poinformował Kwiatkowski.

Wkrótce w stolicy ma zostać zreorganizowanych ogółem 46 szkół średnich. Z polskich szkół w Wilnie w 2011 r. mają pozostać zaledwie 2 gimnazja, 10 szkół podstawowych oraz 3 początkowe. Wszystkie szkoły średnie z polskim językiem nauczania mają więc zostać przekształcone w podstawówki, ewentualnie progimnazja. Takie są główne założenia planu reorganizacji placówek oświatowych, który ma zostać zatwierdzony do 1 maja br.

Zgodnie z planem reorganizacji od września br. nie będą kompletowane klasy piąte w Gimnazjum im. A. Mickiewicza, polskie klasy pierwsze oraz piąte — w Szkole Średniej w Jerozolimce. Szkoła początkowa „Jaskółeczka” w Zaścianku zostanie dołączona do szkoły-przedszkola „Źródełko”. Szkoła Średnia im. Lelewela ma zostać połączona ze Szkołą Podstawową im. A. Wiwulskiego. Od 1 września 2011 r. szkoły średnie — im. Wł. Syrokomli, im. S. Konarskiego, im. J. I. Kraszewskiego oraz w Grygiszkach i Lazdynai mają zostać jedynie szkołami podstawowymi, ewentualnie progimnazjami.

Obecnie w stolicy działa 19 szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania — 2 gimnazja, 6 szkół średnich, 7 podstawowych, 4 początkowe.

Edyta Szałkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski