Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aidi – wytrzymały owczarek z Gór Atlasu

(DD)
Aidi to mocne, wytrzymałe psy, odznaczające się siłą i zwinnością. Potrafią dobrze funkcjonować nawet w najcięższych warunkach
Aidi to mocne, wytrzymałe psy, odznaczające się siłą i zwinnością. Potrafią dobrze funkcjonować nawet w najcięższych warunkach Fot. 123RF
Rasy psówAidi. Aidi prawdopodobnie pochodzi od dużych orientalnych psów z marokańskiego Atlasu Wysokiego. W każdym razie żył tam od wieków (co najmniej od XI w.), towarzysząc koczowniczym plemionom w codziennym życiu, broniąc ich dobytku i zwierząt hodowlanych przed atakami m.in. żbików i szakali oraz pomagając w polowaniach.

Dziś aidi występują przede wszystkim w rejonach Atlasu, Maroka, Liberii i Algierii. Poza tymi rejonami spotykane są bardzo rzadko – głównie we Francji. Inne nazwy to: pies z Atlasu, Chien de l’Atlas, Atlas Sheepdog, Atlas Mountain Hound, Atlas Dog. W klasyfikacji FCI rasa została zaliczona do grupy II – pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.2 – molosy typu górskiego.

Aidi to pies średniej wielkości (wzrost – pies: 57-61 cm, waga 25-35 kg; suka 53-58 cm i 23-30 kg), silny i dobrze umięśniony, zawsze czujny i uważny na to, co dzieje się wokół niego. Instynktownie ocenia zagrożenia i bez lęku reaguje tak, jak potrzeba. Posiada typowe cechy psa pasterskiego oraz obronnego – całkowicie nie toleruje obcych na swoim terenie i wykazuje wobec nich agresję. Dawniej wykorzystywany był również jako tropowiec, ściśle współpracujący wraz z chartami – podczas łowów wyszukiwał i wystawiał zwierzynę, ale dzięki mocnym pazurom i żelaznemu uściskowi szczęki mógł również efektywnie łapać i zabijać dzikie zwierzęta.

Owczarki z Gór Atlasu są niezwykle wytrzymałe i posiadają znakomity zmysł powonienia; nie wymagają wygód i potrafią funkcjonować nawet w najcięższych warunkach klimatycznych. Gęsta szata, przypominająca owczą wełnę, chroni aidi przed zimnem, deszczem i upałem oraz atakami dzikich zwierząt. Białe umaszczenie jest najbardziej pożądane. Spotyka się również wyblakły czerwony, kremowy z szarymi łatami i plamkami oraz biały z czarnym.

Aidi w swojej ojczyźnie mają zwykle kopiowane uszy. Nie jest to z pewnością pies domowy, a jego opiekunem może zostać tylko osoba doświadczona w hodowli psów pasterskich. Rasa nie jest polecana do życia w mieście – pies bezwzględnie wymaga dość dużej, solidnie ogrodzonej przestrzeni, której mógłby pilnować. Dzięki gęstej szacie aidi może przez cały rok mieszkać na zewnątrz w dobrze ocieplonej budzie.

Owczarek z Gór Atlasu jest dominujący w stosunku do obcych psów, wobec których jest bardzo agresywny, natomiast bardzo silny instynkt łowiecki sprawia, że małe zwierzęta, np. koty, nie mogą czuć się w jego obecności bezpieczne. W stosunku do swego opiekuna jest posłuszny i wierny, trzeba jednak pamiętać, że z racji dominującego charakteru, aidi przez całe życie stosunki z właścicielem będzie wystawiał na próbę, starając się zdobyć nad nim przewagę.

Wymaga konsekwentnego szkolenia i prowadzenia. Nie przepada za czułościami, toleruje dzieci, ale na pewno nie nadaje się na niańkę. Aidi nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji – wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Rasa jest niezwykle zdrowa, zdarzają się jedynie odosobnione przypadki dysplazji biodra. Brak dostatecznej ilości ruchu może doprowadzić aidi do otyłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski