Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Muzyczna ma szansę na wspaniały nowy kampus [ZDJĘCIA]

Wacław Krupiński
Zwycięski projekt świetnie wkomponowuje się w otoczenie
Zwycięski projekt świetnie wkomponowuje się w otoczenie fot. Anna Kaczmarz
Projekt słynnej pracowni Franka Gehry’ego z Los Angeles zdobył I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji zespołu budynków krakowskiej Akademii Muzycznej

Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu. Na pracę złożoną przez Gehry Partners LLP głosowało 7 z 8 członków jury, któremu przewodniczył arch. Antoni Domicz; on, jak przyznał, wskazał inny projekt.

- To wyjątkowy, historyczny dzień w dziejach naszej uczelni - mówił witając gości, w tym wojewodę Józefa Pilcha oraz dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztofa Markiela, zarazem członków jury - rektor uczelni, prof. Stanisław Krawczyński. Sam nie był członkiem komisji, ale z radością przyjął jej werdykt.

Inwestycję, co ważne, wspiera wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który zadeklarował niezbędne środki. Mowa jest o 160 mln zł, i tyle przyjęto w założeniach konkursowych, ale wiele osób nie kryło wczoraj obaw, że może to być suma niewystarczająca. Zarazem ten projekt to wielka szansa dla Krakowa; szczyciłby się bowiem obiektem powstałym w słynnej pracowni Gehry’ego jako pierwsze miasto w Polsce.

W uzasadnieniu dla tej nagrody doceniono „najlepsze walory rozwiązań urbanistycznych i funkcjonalno-użytkowych”, jak i „unikatowe rozwiązania funkcjonalno-akustyczne sali koncertowej i kluczowych sal dydaktycznych”, a także dobre powiązanie układu urbanistycznego z otoczeniem.

Sala ta pomieści od 550 do 669 słuchaczy, otaczających scenę na kilku poziomach, co pozwoli na bezpośredni kontakt artystów i publiczności.

- To wspaniały projekt, a sala koncertowa byłaby jedną z najpiękniejszych w Europie, o ile nie na świecie - powiedział nam prof. Zdzisław Łapiński, poprzedni rektor Akademii, który latem ub. roku zdecydował o ogłoszeniu konkursu, a obecnie jest pełnomocnikiem rektora ds. budowy tej tak niezbędnej dla uczelni siedziby, zarazem wiceprzewodniczącym jury.

Co istotne, już na tym etapie założenia akustyczne projektów konsultował Yasuhisa Toyota, przedstawiciel słynnej Nagata Acoustics, firmy która odpowiada za akustykę nowej opery w Hamburgu i sali koncertowej NOSPR-u.

- To porywająca sala koncertowa - ocenia rektor Krawczyński. I ma nadzieję, że siedzibę uczelnia otworzy w 2021 r.

Teraz zwycięskie biuro będzie miało rok na przygotowanie dokumentacji technicznej i projektu wykonawczego.

W konkursie rozpatrywano prace nadesłane przez 33 biura architektoniczne z całego świata. Wystawa 10 finałowych projektów będzie trwała do 7 kwietnia. Dodajmy, że nagrodę II otrzymał projekt, który złożył krakowski zespół: Elżbieta Hellstein, Tomasz Janus, Maciej Kiewel, Mariusz Pawlus.

W przyszłości do kampusu Akademii Muzycznej ma dołączyć siedziba Filharmonii Krakowskiej, by tworzyć położone na 12 hektarach, w okolicach Bulwaru Kurlandzkiego nad Wisłą, Centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski