MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Muzyczna w Krakowie dostatnie kampus za 500 mln zł. Historyczna inwestycja przeobrazi Grzegórzki

Jolanta Białek
Wizualizacje, makiety, rysunki: tak ma wyglądać kampus krakowskiej  Akademii Muzycznej, który powstanie przy ul. Skrzatów na Grzegórzkach
Wizualizacje, makiety, rysunki: tak ma wyglądać kampus krakowskiej Akademii Muzycznej, który powstanie przy ul. Skrzatów na Grzegórzkach materiały Akademii Muzycznej w Krakowie
Okazały, nowoczesny kampus Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego (AMKP), składający się z budynków dydaktycznych oraz sal koncertowych, powstanie w centrum Krakowa, na Grzegórzkach. Przygotowania do bardzo potrzebnej inwestycji, o wartości szacunkowej niemal 500 mln zł, są już bardzo zaawansowane, prace budowlane powinny rozpocząć się pod koniec tego roku. - To moment historyczny w dziejach uczelni. Nasza Akademia - druga najstarsza muzyczna uczelnia w Polsce - od wielu lat oczekuje na poprawę warunków lokalowych – zaznacza prof. dr. hab. Wojciech Widłak, rektor AMKP.

Na budowę kampusu zarezerwowano teren znajdujący się przy ul. Skrzatów 4, w sąsiedztwie Wisły i Bulwaru Kurlandzkiego oraz osiedli mieszkaniowych. Na obszarze o powierzchni czterech hektarów, który Akademia Muzyczna otrzymała jako darowiznę od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zaprojektowano w sumie dziewięć akademickich obiektów, a w nich m.in. około 100 pomieszczeń dydaktycznych, a także sale: taneczną, prób chóru, prób orkiestry, prób sekcyjnych oraz kilkadziesiąt sal ćwiczeniowych. Znajdzie się tam miejsce również na pracownie badawcze, sale konferencyjne, bibliotekę i czytelnię, strefy wypoczynku, pomieszczenia administracyjne i socjalne.

Odrębną, reprezentacyjną częścią akademickiego zespołu budynków będzie kompleks pomieszczeń koncertowych. Powstaną tam m.in. profesjonalna sala koncertowa (o światowych parametrach akustycznych, z widownią liczącą 500-600 miejsc), aula kameralna (ze 180-200 miejscami dla publiczności), sala operowo-teatralna (z widownią do 200 osób, służąca do profesjonalnego przygotowywania i prezentacji form operowych i teatralno-muzycznych w warunkach zbliżonych panujących w operach i teatrach, aula organowa (100 miejsc dla widzów) oraz profesjonalne studio nagrań.

Kampus Akademii Muzycznej w Krakowie – do 2029 roku, w trzech etapach

Projekt architektoniczny dla nowej siedziby krakowskiej Akademii Muzycznej, przygotowany przez Studio Konior z Katowic zaprezentowano w październiku 2022 roku. Natomiast pozwolenie na budowę kampusu wydano jesienią 2023.

- Inwestycja została podzielona na trzy etapy, co ułatwi jej realizację i finansowanie. W tym roku rozpoczniemy budowę stanu surowego pierwszego z budynków. Mamy promesę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozpoczęcie tego etapu przedsięwzięcia. Aktualnie przygotowujemy teren pod prace budowlane, które rozpoczną się prawdopodobnie pod koniec 2024 roku. Zakładamy, że całość kampusu, składającego się z dziewięciu kameralnych budynków, powstanie do końca obecnej dekady, prawdopodobnie do 2029 roku – powiedział nam prof. Wojciech Widłak.

Koszty budowy całości kampusu oraz jego wyposażenia wyliczono na 490 mln zł.

- Źródła finansowania dalszych etapów inwestycji uzgadniamy z Ministerstwem Kultury, które wskazuje możliwości wynikające z różnych programów inwestycyjnych, uruchomionych lub przewidzianych do uruchomienia w najbliższym czasie. Wierzę, że jeszcze w tej dekadzie rozpoczniemy kształcenie artystów w nowej siedzibie – zaznacza rektor AMKP.

Co istotne - budowa kampusu przy ul. Skrzatów zmieni na plus krajobraz Grzegórzek. Obszar, gdzie powstanie nowe lokum Akademii Muzycznej, jest od dawna mocno zaniedbany, wymaga gruntownej rewitalizacji. Realizacja tam edukacyjnej inwestycji oznacza także uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom kilku hektarów terenu przylegającego do Bulwarów Wiślanych. Jak deklaruje uczelnia – kampus będzie otoczony zielenią i stanie się kontynuacją Parku Grzegórzeckiego, który wedle planów Krakowa ma zostać urządzony na obszarze pomiędzy mostem Kotlarskim a Stopniem Dąbie.

Ponadto w tej dzielnicy Krakowa przybędzie nowoczesna infrastruktura kulturalna - akademickie sale koncertowe będą służyć nie tylko studentom, ale mieszkańcom Krakowa i Małopolski. Powstanie również dodatkowa infrastruktura komunikacyjna, bo Akademia Muzyczna planuje w ramach budowy kampusu wykonać również m.in. ciąg pieszo-rowerowy od strony Alei Pokoju (jako przedłużenie ul. Fabrycznej).

Inwestycja ważna dla Krakowa, Małopolski i polskiej kultury

Główna siedziba krakowskiej Akademii Muzycznej mieści się obecnie w zabytkowym budynku przy ul. św. Tomasza 34, który nie spełnia wymogów nowoczesnej uczelni muzycznej.

Jak tłumaczy prof. Widłak, budowa kampusu na Grzegórzkach, to ogromnie ważna „inwestycja w szkolnictwo wyższe w ważnym ośrodku akademickim, jakim jest Kraków”.

- Akademia Muzyczna nie jest instytucją kultury i nie zastąpi filharmonii czy opery. To uczelnia wyższa, jedna z wielu w naszym mieście, i jednocześnie jedna z najważniejszych w tym regionie Europy. Nie możemy rozwijać się w obecnych, skrajnie trudnych warunkach lokalowych, nieodpowiadających współczesnym standardom europejskich uczelni. Dlatego teraz, po latach zastoju, budujemy infrastrukturę niezbędną do kształcenia artystów, która wymaga sal na wykłady i ćwiczenia oraz przestrzeni koncertowych na próby i występy. To ważna inwestycja dla Krakowa i Małopolski, a także dla polskiej kultury, zważywszy że kształcimy artystów dla czołowych polskich orkiestr i chórów oraz nauczycieli dla polskich szkół – podkreśla rektor krakowskiej Akademii Muzycznej.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski