Akademia Pileckiego dla uczniów szkół średnich. Bądź liderem jak bohaterski rotmistrz

Piotr Subik
Piotr Subik
Stowarzyszenie Auschwitz Memento
Bohater walki z Niemcami i Sowietami będzie wzorem dla młodych ludzi, uczestników szkoły letniej Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

To propozycja dla młodych ludzi, którzy chcą działać na rzecz swoich lokalnych społeczności, czują się liderami w swych środowiskach, a do tego interesują się historią XX wieku. Przygotował ją Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, państwowa instytucja, której jednym z celów jest upamiętnienie i uhonorowanie osób zasłużonych dla Narodu Polskiego.

Chodzi o Akademię Pileckiego, czyli szkołę letnią, która organizowana jest w ostatnim tygodniu wakacji w Hucie Szklanej w Górach Świętokrzyskich. Mogą w niej za darmo wziąć udział uczniowie szkół średnich w wieku 16-19 lat.

Zaplanowano m.in. warsztaty liderskie i z komunikacji oraz promocji, zajęcia poświęcone historii XX w., a także spotkania z ciekawymi ludźmi z całej Polski, m.in. naukowcami i działaczami społecznymi. Ale bardzo ważne będą też specjalne zajęcia poświęcone Witoldowi Pileckiemu.

„Pragniemy się zastanowić, czy dzisiaj potrzebujemy liderów takich jak on i które z jego cech i postaw mogą być nam pomocne u progu XXI w. Chcemy zaprosić uczestników Akademii do krytycznego i twórczego spojrzenia na postać Rotmistrza i zainspirowania się nią w życiu codziennym” - piszą organizatorzy Akademii Pileckiego.

Dodają, że dla młodych ludzi, którzy już działają na rzecz swoich miejscowości, jak i tych, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu drogi zaangażowania społecznego - historia może i powinna być drogowskazem dla działania „tu i teraz”.

Redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci” Kajetan Rajski przyznaje, że rotmistrz Witold Pilecki to postać, którą warto stawiać za przykład młodemu pokoleniu. I nie chodzi tylko o to, że podczas wojny dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz, by budować w obozie ruch oporu, a później działał na rzecz polskich władz na Zachodzie, za co zamordowali go komuniści.

Przypomina szereg jego działań na rzecz podniesienia jakości rolnictwa w jego majątku w Sukurczach. Namawiał m.in. sąsiednich rolników do stosowania technik, które zwiększały wydajność upraw. Stworzył spółdzielnię mleczarską, kółko rolnicze, straż pożarną oraz Konne Przysposobienie Wojskowe.

- To oczywiście historia alternatywna, ale jestem przekonany, że gdyby Pilecki przeżył wojnę, kontynuowałby pracę na rzecz Polski już nie jako wojskowy, ale jako osoba budująca coś, co dzisiaj nazywamy społeczeństwem obywatelskim - nie ma wątpliwości Kajetan Rajski.

Rekrutacja do Akademii Pileckiego trwa do 23 czerwca. Szczegóły na stronie https://instytutpileckiego.pl

WIDEO: Trzy Szybkie. Prof. Jarosław Flis: Opozycja zrobiła wiele, by umożliwić sukces wyborczy PiS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie