Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademickie Biura Karier pomagają tysiącom studentów

Marcin Warszawski
Edukacja. Biura Karier ma już 3/4 uczelni wyższych w Polsce. Zajmują się one nie tylko doradztwem zawodowym czy organizacją szkoleń, ale badają też losy absolwentów.

Obecnie na 442 polskich uczelniach funkcjonuje 346 akademickich biur karier. Najchętniej są zakładane w województwach warmińsko-ma­zurskim, wielkopolskim i małopolskim natomiast najmniej chętnie w województwach: świętokrzyskim, lubu­skim i łódzkim.

Jak wynika z najnowszego raportu Rzecznika Praw Absolwenta, Akademickie Biura Karier zajmują się już nie tylko informowaniem studentów o ofertach pracy, staży i praktyk. Prawie 87 procent z nich aktywnie zajmuje się poradnictwem zawodowym, 79 procent organizuje szkolenia na temat poruszania się po rynku pracy, niewiele mniej (73 procent) szkoli studentów z miękkich umiejętności oraz kompetencji.

– Akademickie Biura Karier mają ważną rolę do spełnienia w tworzeniu i wzmacnianiu więzi między uczelniami, studentami i rynkiem pracy – podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Współpraca biur dotyczy m.in. pozyskiwania ofert, staży i organizacji praktyk studenckich, targów pracy, a także organizacji spotkań rekrutacyjnych firm ze studentami, prezentacji pracodawców na wydziałach, selekcji kandydatów na życzenie pracodawców, czy też tworzenia zaawansowanych portali interneto­wych służących kojarzeniu studentów i pracodawców.

W najbliższym czasie do Akademickich Biur Karier trafi 50 milionów złotych z pierwszego dedykowanego im konkursu, ogłoszonego w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Pieniądze pozwolą także zwiększyć wymianę informacji i dobrych praktyk między poszczególnymi biurami na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnokrajowym, jak również innymi instytucjami organizującymi praktyki oraz staże dla studentów.

Warto wspomnieć, że Akademickie Biura Karier od niedawna badają też losy absolwentów. Taki obowiązek został wprowadzony w 2011 roku. Obecnie około 88 procent biur karier prowadzi takie badania. Mają one służyć podnoszeniu jakości kształcenia na uczelniach. Co ciekawe nowelizowana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym zakłada wprowadzenie centralnego, jednolitego monitoringu zawodowych losów absolwentów.

W ocenie Rzecznika Praw Absolwenta Bartłomieja Bana­szaka, biura karier powinny nieustannie poszerzać swoją ofertę w zakresie poradnictwa edukacyjnego.

– Szczególnie biura w Stanach Zjednoczonych w dużo większym stopniu niż w Polsce oferują usługi w zakresie doradztwa edukacyjnego skierowane zwłaszcza do studentów pierwszych lat studiów – ocenia Bartłomiej Banaszak.

Jego zdaniem, jednym z warunków skutecznego poradnictwa w szkolnictwie wyższym jest jego efektywność na wcześ­niejszych etapach kształcenia.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski