Akceptacja ministra

Redakcja
Przypomnijmy, że herb i flaga powiatu to dzieło krakowskich heraldyków, dr. Zenona Piecha i mgr. Wojciecha Drelicharza z Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki UJ.

Herb i flaga powiatu

 "Projekty zaopiniowano pozytywnie. Zarówno merytoryczne uzasadnienie herbu, znajdujące potwierdzenie w tradycji historycznej ziem powiatu miechowskiego, poprawność heraldyczna rysunku herbu, jak również projekt flagi, nawiązujący do systemu flag powiatowych województwa małopolskiego sprawiają, że komisja nie wnosi żadnych uwag do przedstawionych projektów. Stwierdzono również, że przesłana dokumentacja stanowi wzorcowy przykład opracowania obu projektów" - tak brzmi opinia o projektach herbu i flagi powiatu miechowskiego, sformułowana przez specjalistów z Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na jej podstawie Józef Płoskonka, podsekretarz stanu, przesłał na ręce starosty miechowskiego Zygmunta Szopy pozytywną ocenę będących w użyciu nowych znaków identyfikacyjnych powiatu.
 Natomiast wizualizacja plastyczna to efekt pracy mgr Barbary Widłak z Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych Krakowskiej ASP. Warto nadmienić, że twórcy ci byli także pomysłodawcami i projektantami innych herbów powiatowych naszego województwa, np. powiatu krakowskiego, oświęcimskiego, brzeskiego i tarnowskiego. Opracowali także wizerunki flag dla tych powiatów, na bazie flagi małopolskiej.
 Wprawdzie projekty znaków powiatu miechowskiego zostały przyjęte stosowną uchwałą przez radę w listopadzie ub.r., jednak dopiero teraz dotarła do samorządu oficjalna decyzja i aprobata dla wybranych "wyróżników graficznych" powiatu miechowskiego. Tyle aż czasu potrzeba było, aby powołana z początkiem tego roku Komisja Heraldyczna przy MSWiA uporała się z natłokiem wielu podobnych wniosków z całej Polski. Utworzenie od stycznia 1999 r. trójstopniowego szczebla samorządności spowodowało m.in. gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi heraldyków, a co za tym idzie na fachową weryfikację nie zawsze poprawnych projektów herbów i flag, nadsyłanych przez miasta, gminy, powiaty i województwa.
 Cieszy więc fakt, że powiatowy "Orzeł Biały, z podwójnym czerwonym krzyżem na piersiach, stojący na dwóch skrzyżowanych szablach" spogląda przy najróżniejszych okazjach w majestacie heraldycznego prawa.

(rn)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie