Akcja CBA w Krakowie. Zatrzymane trzy urzędniczki i...

Akcja CBA w Krakowie. Zatrzymane trzy urzędniczki i pośredniczka [AKTUALIZACJA]

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Akcja CBA w Krakowie. Zatrzymane trzy urzędniczki i pośredniczka [AKTUALIZACJA]
Cztery osoby zatrzymane, w tym dyrektorka Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa - to efekt wtorkowych działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie. Miały one związek z prowadzonym śledztwem w sprawie nieprawidłowości przy wynajmie oraz sprzedaży gminnych lokali. Po południu osoby zatrzymane zostały doprowadzone do krakowskiej prokuratury.
Akcja CBA w Krakowie. Zatrzymane trzy urzędniczki i pośredniczka [AKTUALIZACJA]
Od rana trwają przeszukania w biurach krakowskiego magistratu oraz w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych. Pośród zatrzymanych jest dyrektorka Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, Katarzyna I. (tę funkcję pełni od ponad roku, wcześniej przez ponad 6 lat pracowała w ZBK, była tam kierownikiem Referatu obsługi mieszkańców, zajmowała się m.in. nadzorem nad prowadzeniem spraw związanych z lokalami mieszkalnymi).
Kolejne zatrzymane osoby to: kierowniczka Referatu lokali użytkowych ZBK Bernadetta Sz., kierowniczka Referatu ds. spółdzielni mieszkaniowych, trwałego zarządu i użytkowania Wydziału Skarbu Miasta UMK Alicja N.-K. oraz pośredniczka Magdalena Z.

- Chodzi o łącznie parędziesiąt tysięcy złotych łapówek (ale również łapówką były np. perfumy) w zamian za ustawianie przetargów na kupno i najem lokali użytkowych i mieszkań. Osoby te pomagały w uzyskaniu prawa do lokali, przekazywały też szczegółowe informacje np. dotyczące ofert składanych w przetargach - mówi Temistokles Brodowski z CBA.

Do nieprawidłowości dochodziło w latach 2015-17. Chodzi o kilkanaście nieruchomości w Krakowie - mieszkań, lokali użytkowych i kamienic. Pośród lokalizacji - wszystkie atrakcyjne, głównie w centrum miasta - jest Rynek Główny, ulica Szewska, Karmelicka, Mostowa, Szeroka, Józefa, Urzędnicza, Pawlikowskiego, Stradomska.

Po południu we wtorek zatrzymane przez CBA osoby zostały doprowadzone do krakowskiej prokuratury, która sprawuje nadzór nad śledztwem. Rozpoczęto przedstawianie im zarzutów, są przesłuchiwane w charakterze podejrzanych.

- Prokurator rozpoczyna czynności z ich udziałem po kolei, na pewno te czynności przeciągną się do jutra – przekazała nam prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. - Jutro się okaże, czy będzie składany wniosek do sądu o areszt i, ewentualnie, czy będą stosowane inne środki zapobiegawcze np. zakaz opuszczania kraju, dozór kuratora, poręczenie majątkowe czy poręcznie społeczne - dodała.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu miejskim mieniem jest pokłosiem artykułów w "Dzienniku Polskim". Ich cykl rozpoczęły nasze publikacje o lokalu po dawnych Zalipiankach na rogu ul. Szewskiej i Plant który wynajęła spółka Viva2. Opisaliśmy ciągnący się tam bez końca rzekomy remont, fakt, że miesiącami nie była w tym miejscu uruchamiana regionalna restauracja (z przeznaczeniem na taką działalność lokal został wynajęty), a tymczasem miasto przyznawało spółce gigantyczne zniżki w czynszu na czas deklarowanych prac. Ten lokal, przy ul. Szewskiej 24, też jest na liście adresów, których dotyczyły nieprawidłowości, o których informuje CBA. Pełnomocnikiem firmy jest właśnie zatrzymana we wtorek Magdalena Z. Na liście adresów są też inne lokale, które od miasta wynajęły spółki Viva i Viva2, a także mieszkania, które w efekcie przetargów i licytacji objęli wspólnicy lub osoby powiązane rodzinnie z nimi. Opisywaliśmy je wszystkie - a więc także lokale użytkowe przy Rynku Głównym 29 (gdzie miał powstać hostel), przy ul. św. Jana 2, tam również zakupione mieszkanie, ponadto dwa mieszkania przy ul. Szewskiej 4 oraz po jednym przy ul. Karmelickiej 16 i św. Sebastiana 36.

Krakowski magistrat przed południem we wtorek rozesłał komunikat, w którym Maciej Grzyb, dyrektor biura prasowego UMK pisze: "Wszystko wskazuje na to, że działania funkcjonariuszy mają związek ze śledztwem w sprawie osoby, która powoływała się na wpływy w Zarządzie Budynków Komunalnych. Wyjaśnienia pracowników urzędu w tej sprawie wyglądają na wiarygodne. Urząd nie dysponuje jednak narzędziami, które posiada prokuratura. W szczególności nie ma możliwości wnikania w relacje pozaurzędowe swoich pracowników. Nie przesądzając o winie czy niewinności pracowników urzędu, podtrzymujemy deklarację ścisłej współpracy z
organami ścigania, przekazujemy dokumenty i będziemy czekać na wyniki śledztwa.".

Jak przypomina CBA, już wcześniej w ręce krakowskich agentów CBA wpadły cztery, osoby m.in. dwóch pośredników Robert F. i Małgorzata P. Agenci przeszukali mieszkania zatrzymanej dwójki pośredników i pomieszczenia w instytucjach samorządowych, tam zabezpieczono dowody związane ze sprawą. Kolejny zatrzymany przez CBA - Adam K. - usłyszał w prokuraturze zarzut dotyczący działania w porozumieniu z innymi osobami i udzielenia Małgorzacie P. i Robertowi F. korzyści majątkowej w wysokości 120 tys. zł. Ta dwójka miała za te pieniądze podjąć się bezprawnego wywarcia wpływu na osoby pełniące funkcje publiczne ZBK, tak, aby dwie aukcje publiczne na atrakcyjne mieszkania przy ul. Pawlikowskiego i Stradomskiej zostały odpowiednio rozstrzygnięte, na korzyść konkretnych osób.

Niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Poważny program

Komentarze (43)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CBS

CBS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W 2014 jak i wcześniej było sporo ślepych akcji CBA wywarzano drzwi tam gdzie nie trzeba szukano dokumentów tylko nie u urzędników tylko po to aby dziury finansowe niegospodarności mogły dalej...rozwiń całość

W 2014 jak i wcześniej było sporo ślepych akcji CBA wywarzano drzwi tam gdzie nie trzeba szukano dokumentów tylko nie u urzędników tylko po to aby dziury finansowe niegospodarności mogły dalej funkcjonować w 2015 ten mechanizm z gruntu krajowego przeniósł się na grunt lokalny który jest bardziej chłonny, (tam rządzi PO-PSL) gdzie byli agenci co słynęli ze ślepych akcji CBA chronili i wspierali mechanizm upłynnienia środków finansowych np z miejskich spółek...zamiatając afery pod dywan zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ha , ha , ha

Liliana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Rozśmieszyła mnie ta deklaracja wladz Krakowa o "współpracy" z organami scigania. Kiedy radny Kalita - Komisja Kontroli- przekonany o nieprawidłowościach w Muzeum AK proponowal Majchrowskiemu audyt...rozwiń całość

Rozśmieszyła mnie ta deklaracja wladz Krakowa o "współpracy" z organami scigania. Kiedy radny Kalita - Komisja Kontroli- przekonany o nieprawidłowościach w Muzeum AK proponowal Majchrowskiemu audyt zewnętrzny tej placówki - spotkał się z odmową i arogancja odpowiedzią .
Mam nadzieję że to już ostatnia kadencja tego pana i przewiduję że SAM się wycofa z wyborów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
skonfiskować wszystkie nieruchomości tak złodziejkom

jak i rodzinom! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Jak widać baby są szczególnie pazerne na lewą forsę. Co chwila słychać, że jakaś księgowa lub pracownica banku połaszczyła się na cudzą kasę. Nie tak dawno, w Gdańsku posadzili
całą chmarę bab, z...rozwiń całość

Jak widać baby są szczególnie pazerne na lewą forsę. Co chwila słychać, że jakaś księgowa lub pracownica banku połaszczyła się na cudzą kasę. Nie tak dawno, w Gdańsku posadzili
całą chmarę bab, z Urzędu Miasta, za branie łapówek przy przydziałach mieszkań komunalnych. Wszystkie siedzą i jeszcze długo posiedzą, ku uciesze klawiszy w mamrze!
Tym skorumpowanym babom z Krakowa, wieloletnie odsiadki w mamrze dobrze zrobią, klawisze już się cieszą, wybiją im łapówy ze łba!

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W końcu !!!!

Zosia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Brawo może doczekamy sprawiedliwości wyrzucają rodziny z małymi dziećmi a piękne metrażowe pustostany stoją i czekają na łapówkę żeby znajomi pań urzędniczek mogły zamieszkać w pięknych...rozwiń całość

Brawo może doczekamy sprawiedliwości wyrzucają rodziny z małymi dziećmi a piękne metrażowe pustostany stoją i czekają na łapówkę żeby znajomi pań urzędniczek mogły zamieszkać w pięknych mieszkaniach które zostały odebrane ludziomzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PULITZER! GRATULACJE

świetna dziennikarska robota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

hip hip hurra rzetelnie celnie brawo!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hahaha

lapia plotki w jeziorku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

a rekiny zarlacze plywaja sobie w glebiach oceanu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niespodzianka

klik:)) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

Małgorzata zrobi Jackowi komisję śledczą, a my zróbmy im niespodziankę i wybierzmy Gibałę.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gibała

M (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Majchra wykopiemy w pi..z..du, ale Łukasza Gowina też nie wybierzemy. Na szczęście elektorat Łukasza Gowina to słoiki bez prawa głosu w Krakowie oraz dzieci „nieumiące” liczyć.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gibała to oszust i krętacz

PlissKa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Takiego kręta nigdy nie wybiorę


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PlissKa szczeka anonimowo zza płotu

maniek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

jak potrafisz tego dowieść to się przedstaw imieniem i nazwiskiem kundlu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Małgorzata Mrowiec?

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Gratulacje!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie mylic

iliana (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie mylić z Mrowiec z Muzeum AK

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zrob

sobie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

sam

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oczyszczalnia

Czyst₩ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

PIS dobierze się Majchrowskiemu do skóry, a my musimy się dobrać Pisowi i wreszcie oczyścić to miasto.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jaki pan taki kram

Grab// (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

Jaki prezydent tacy urzędnicy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dramat

Ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

GDZIE OBOWIĄZKOWA POLEMIKA???? CZEKAMY !!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ZBK najlepiej zamienic na zaklad karny i po sprawie!

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 28 / 3

tam jest tylko kila uczciwych osob, tylko uklad i uklad, mam nadzieje ze beda kolejne zatrzymania roznych kolezaneczek.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Won!

krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

Posprzątać natychmiast to bagno, niech wojewoda odwoła prezydenta KOMISARZ!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A kiedy Kasia Z, Anetka W, Agniesia (N)K i Marzenka M

ha ha ha (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21

kiedy to się bagno skończy?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!