Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja charytatywna. Trwa walka z czasem o Patryka

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Patryk z młodszym bratem Nikodemem
Patryk z młodszym bratem Nikodemem archiwum prywatne
Czteroletni chłopiec z Koźmic Małych koło Wieliczki potrzebuje pilnej pomocy. Jego rodzice muszą jak najszybciej zebrać pieniądze na leczenie syna za granicą. W Polsce nie możliwości terapii protonowej. To jedyna szansa, by Patryk wygrał z guzem mózgu.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Los(?) zaatakował znienacka. Rodzina Patryka z dnia na dzień musiała rozpocząć walkę ze śmiertelnie groźnym przeciwnikiem.

,,Razem z młodszym bratem obchodziliśmy urodzinki. Ja czwarte, Nikodem pierwsze. Przybyli goście, było mnóstwo zabawy, śmiechu i dużo prezentów. Dostałem wymarzony rower, na którym od razu śmigałem niczym król szos. Byłem szczęśliwym, zdrowym 4-latkiem. Jednak wszystko się skończyło w ciągu 24 godzin… Następnego dnia zaczęła mnie boleć głowa, pojawiły się wymioty, ale po chwili wszystko przeszło. Byłem nadal pogodnym chłopcem cieszącym się z prezentów urodzinowych. Na następny dzień historia powtórzyła się…’’ - tak rodzice Patryka Mikity opisują – w imieniu syna – preludium do dramatu, który rozpoczął się po koniec lipca tego roku.

Zaniepokojeni rodzice udali się z chłopcem do lekarza. Patryk został przyjęty do Instytutu Pediatrii szpitala w Krakowie Prokocimiu z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych, jednak badania przyniosły diagnozę najgorszą z możliwych. W głowie czterolatka był guz: wyściółczak anaplastyczny (glejak) środkowego układu nerwowego, o wielkości 50 na 57 na 37 mm.

Malec natychmiast trafił na stół operacyjny. Podczas ośmiogodzinnej operacji lekarze usunęli ok. 90 proc. guza. Gdy Partyk obudził się po operacji nie mówił, nie chodził, miał światłowstręt. A pooperacyjne badanie rezonansem magnetycznym pokazało, że w jego głowie pozostała tykająca bomba.

Chłopiec został przeniesiony na oddział Hematologii i Onkologii, gdzie musiał stawić czoła ciężkiej chemioterapii i radioterapii. Ale w przypadku czteroletniego mieszkańca Koźmic Małych takie leczenie nie daje efektu, organizm praktycznie na nie nie reaguje. Dodatkowo Patryk bardzo źle znosi chemioterapię.

Rodzice zaczęli szukać ratunku dla syna w zagranicznych klinikach. Po konsultacjach z doktorem nauk medycznych Martą Bogusz-Czerniewicz oraz prof. Andrew L. Chang'iem z Centrum Protonoterapii w Oklahomie, Patryk uzyskał rekomendację na protonoterapię w Oklahomie lub w Essen w Niemczech.

Dziecko powinno rozpocząć takie leczenie natychmiast, ale czas gdy to nastąpi determinuje zebranie 55 000 Euro (ok. 250 tys. zł). Tyle ma kosztować pierwszy etap protonoterapii u czterolatka.

Akcja charytatywna rozpoczęła się na przełomie sierpnia i września. Uruchomiono zbiórkę na www.zrzutka.pl, do piątkowego popołudnia udało się zgromadzić tam 33,9 tys. zł. Powstał facebookowy profil ,,Dzielny Patryk kontra rak’’. Rośnie – wręcz lawinowo - ,,Drużyna Dzielnego Patryka’’, czyli gros ludzi, którzy pomagają chłopcu i jego rodzinie.

- 15 września organizujemy zbiórkę do puszek. Odbędzie się ona po mszach świętych w kościołach: w Koźmicach Wielkich, Raciborsku, Janowicach i św. Sebastiana w Wieliczce. Wolontariusze będą zbierać datki dla Patryka także przy kościołach w rejonie Myślenic, skąd pochodzi tato chłopca – wylicza Michał Sosin, jeden z inicjatorów pomocowej akcji.

Do Ekipy Dzielnego Patryka przyłączył się KS Wilga Koźmice Wielkie. Zdecydowano, że wszystkie wpływy z biletów na mecz Wilga – Zryw Szarów, który odbędzie się 15 września o godz. 17 na koźmickim stadionie, zostaną przekazane na leczenie chłopczyka.

Ruszyły licytacje na Facebooku, na grupie ,,Licytuje-Pomagam’’. Powstała ona w listopadzie 2018 roku z inicjatywy mieszkanki Dobczyc Doroty Dżugan i w ciągu niespełna roku wsparła poprzez licytacje siedem osób, a wiele kolejnych poprzez posty i inne działania.

Obecnie, jak mówi pani Dorota, grupa liczy już prawie 11 tysięcy cudownych ludzi o wielkim sercu, którzy dosłownie dzień i noc pomagają na wiele sposobów: licytują, wystawiają na licytacje fanty i usługi, komentują posty, udostępniają informacje, wpłacają pieniądze.

- Rodzice Patryka z dnia na dzień musieli stanąć do walki o życie swojego syna. W tym przypadku pieniądze to bilet… Bilet na życie. W czwartek zakończyło się pierwszych kilkanaście licytacji, a w piątek kolejnych ponad 120. Kwoty jakie udało się zebrać są imponujące – powiedziała nam Dorota Dżugan, która jest w trakcie zakładania fundacji (jej siedziba będzie najprawdopodobniej w Wieliczce).

Do Drużyny Dzielnego Patryka może przyłączyć się każdy. Okazją ku temu będą także wydarzenia kulturalne na Rynku Górnym w Wieliczce.

- Wolontariusze będą zbierać do puszek datki dla chłopca 21 września podczas koncertu ,,Muzyka na pożegnanie lata’’. Akcja na rzecz Patryka odbędzie się prawdopodobnie także 15 września, podczas występu na rynku Kabaretu Smile – zapowiada Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

Jak pomóc Patrykowi

Licytacje - https://www.facebook.com/groups/351810622031762/

Zrzutka - https://zrzutka.pl/nfy9w8

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba Santander Bank 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
tytułem: ,,2360 pomoc dla Patryka Mikity”

wpłaty zagraniczne: Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba PL31109028350000000121731374
swift code: WBKPPLPP Santander Bank
Title: ,,2360 Help for Patryk Mikita”

FUNDACJA ,,Agenor”, numer konta PKO BP 03 1020 2892 0000 5702 0577 5632
Tytułem Darowizna dla Patryka

Cenny procent. By przekazać dla Patryka 1 proc. podatku, w formularzu PIT trzeba wpisać KRS 0000382243, a w rubryce informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1% - ,,2360 pomoc dla Patryka Mikity”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski