Akcja dla hutnika

DER
Udostępnij:
Przeszło 15 mln akcji serii B Polskich Hut Stali, należących wciąż do skarbu państwa, otrzymają pracownicy PHS oraz uprawnieni emeryci i renciści zatrudnieni kiedyś w tworzących ten koncern czterech hutach (Sendzimira, Katowice, Florian i Cedler). Prawo do darmowych akcji ma ok. 70 tys. osób, a listy uprawnionych już są przygotowane. Akcje zostaną wydane po sfinalizowaniu sprzedaży PHS spółce LNM Holdings.

70 tysięcy uprawnionych

   Wspomniane osoby uprawnione otrzymają akcje za darmo z mocy Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Prawdopodobnie większość zechce się tych udziałów jak najszybciej pozbyć, więc w umowie sprzedaży PHS spółce LNM Holdings zapisano, że inwestor "bezwarunkowo zobowiązuje się do odkupienia pracowniczych akcji". Umowa gwarantuje także, iż pracownicy za każdą ze swoich akcji serii B otrzymają nie mniej niż równowartość ceny, jaką LNM zapłacił za każdą z akcji serii A kupionych od skarbu państwa.
   Prawo nie zezwala na sprzedaż darmowych akcji pracowniczych przez dwa lata, jednak szybsze pozbycie się tych walorów ułatwi podpisany przedwczoraj pakiet socjalny dla PHS. W dokumencie tym zapisano, że LNM będzie z hutnikami podpisywał tzw. umowę przedwstępną, w której strony zobowiążą się do transakcji kupna-sprzedaży po upływie ustawowych dwóch lat. Umowie przedwstępnej będzie towarzyszyła zaliczka wypłacana przez LNM osobie sprzedającej akcje pracownicze. Zaliczka nie będzie mniejsza niż równowartość 30 proc. akcji kupowanych od pracownika lub emeryta.
   Wciąż wielką niewiadomą pozostaje cena, jaką LNM zapłaci za pracownicze i emeryckie akcje. Wspomniana wcześniej klauzula ("nie mniej niż za każdą akcję kupioną od skarbu państwa") wszystkiego nie załatwia, bowiem procedura tej transakcji była skomplikowana i związana z oddłużeniem, a LNM zapłacił o wiele mniej niż wynikałoby z wartości nominalnej nabywanych akcji. Na podstawie informacji uzyskanych w resorcie skarbu związkowcy wyliczyli, że jedna pracownicza akcja byłaby warta nie mniej niż ok. 25 groszy. Twierdzą, że to stanowczo za mało.
   Teoretycznie każdy posiadacz pracowniczych akcji może żądać od LNM własnej ceny, ale w praktyce trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie 70 tys. odrębnych transakcji. Najprawdopodobniej inwestor wezwie do sprzedaży tych udziałów na jednakowych dla wszystkich warunkach.
(DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie