Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja kontroli pieszych i kierowców na drogach powiatu krakowskiego

(BCA)
Fot. KPP Kraków
Policja sprawdza, gdzie najczęściej piesi przechodzą przez jezdnie poza pasami, miejscami wyznaczonymi. Funkcjonariusze drogówki z powiatu krakowskiego przeprowadzili akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". W ciągu jednego dnia ujawnili 36 wykroczeń zarówno w stosunku do pieszych jak i kierowców.

WIDEO: Tragedia w Bukowinie

Policjanci bacznie obserwowali pieszych, pod kątem ewentualnego łamania przepisów, w szczególności w przypadku przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Mundurowi zwracali też uwagę na kierowców poruszających się w rejonie przejścia dla pieszych skontrolowali 56 kierujących. Ujawnili 36 wykroczeń, popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierujących w rejonie przejść dla pieszych. W przypadku naruszeń przepisów wyciągali konsekwencje prawne. Ponadto zatrzymali 10 dowodów rejestracyjnych, stwierdzając nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów oraz 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km na godzinę w terenie zabudowanym. Podczas kontroli ujawnili też 1 pojazd poszukiwany.

Policja przypominamy co robić, aby uniknąć wypadku w pobliżu przejścia dla pieszych:
Jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się pieszy, kierowca ma obowiązek zwolnić, ułatwi to szybką reakcję w razie nagłego wejścia przechodnia na przejście. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu.

Wyprzedzanie w bezpośrednim pobliżu przejścia dla pieszych jest zabronione. Czujność należy zachować również podczas manewru omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby wysadzić pasażera. W takiej sytuacji powinniśmy zatrzymać się i upewnić, że zza pojazdu na przejście nie wkroczy pieszy.

Pilne! Wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Żydowie (powiat k...

Nie tylko kierowcy mają obowiązek zachować ostrożność zbliżając się w rejon przejścia dla pieszych, ale także i sami piesi. Przepisy mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia. Przez drogę można przejść poza przejściem dla pieszych w przypadku, jeśli znajduje się ono w odległości większej niż 100 m. Przechodzenie poza wyznaczonymi pasami jest możliwe jedynie, jeśli nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku pieszy jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, a także przemierzania jezdni po możliwie najkrótszej trasie, prostopadle do osi jezdni.

Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza innego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zabrania się zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, przechodzenia przez drogę w miejscu o ograniczonej widoczności, przebiegania przez drogę, czy przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Bardzo istotną kwestią jest przemierzanie przejścia dla pieszych przez rowerzystów. Obowiązuje kategoryczny zakaz przejeżdżania rowerem lub motorowerem przez przejście. Z pojazdu trzeba zsiąść, przeprowadzając go powoli przez pasy.
Ponadto, jednym z bardzo istotnych elementów bezpieczeństwa pieszych jest noszenie przez nich odblasków, dzięki którym stają się widoczniejsi dla kierowców, w szczególności w porach wieczornych.

Wypadek na DK 7 pod Michałowicami

Wypadek na DK 7 w Woli Więcławskiej koło Michałowic. Dwie os...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski