Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja #ujdlaszpitala: apelowali o 270 tys. Zebrali już ponad 1,6 mln zł

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Szpital Uniwersytecki
Szpital Uniwersytecki Andrzej Banaś
- Akcja #ujdlaszpitala osiągnęła ogromny sukces. Otóż, uwaga, uwaga, na koncie mamy na dziś 1 mln 615 tys. 348 zł - poinformował w poniedziałek Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. To oznacza, że dzięki ogłoszonej 21 marca zbiórce uda się nie tylko kupić system do dekontaminacji (oczyszczania i dezynfekcji) pomieszczeń, co było pierwotnym celem, ale też doposażyć Szpital Uniwersytecki w inną obecnie potrzebną aparaturę.

FLESZ - Koronawirus. Rząd zaostrzył kwarantannę

Organizując dziewięć dni temu tę zbiórkę funduszy, społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego przyłączyła się do walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Organizatorzy apelowali, by w charytatywną akcję #ujdlaszpitala włączył się każdy, kto chce i może. Zebrane pieniądze miały zostać przeznaczone na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku wodoru. Urządzenie w bardzo szybkim czasie dezynfekuje pomieszczenie, do którego trafiają chorzy lub z podejrzeniem zakażenia. Ten sprzęt dzięki charytatywnej akcji wkrótce dotrze do Krakowa. Jednocześnie zbiórka jest kontynuowana.

Pośród wielu ofiarodawców jest m.in. Elżbieta Filipiak, szefowa rady nadzorczej Comarchu, która wsparła akcję kwotą 300 tys. złotych. Dzięki jej hojności do szpitala trafi też monitor do endoskopów wraz z wyposażeniem - jednorazowymi bronchoskopami i videorurkami intubacyjnymi. "Zarażenie koronawirusem może prowadzić do zapalenia płuc. Do tej pory - gdy pacjent cierpiał na niedrożność dróg oddechowych albo wymagał ciężkiej intubacji lub gdy lekarz chciał ocenić uszkodzenie płuc - wykorzystywano wieżę endoskopową wraz z końcówkami podlegającymi sterylizacji. Mniejszy, poręczniejszy, ale także przeznaczony do jednorazowego użytku sprzętu nie tylko usprawni pracę, ale także ograniczy ryzyko przeniesienia wirusa poza wydzielone obszary" - wyjaśniają organizatorzy zbiórki.

Zwracają jednocześnie uwagę, że te dwa wspomniane urządzenia to zaledwie wierzchołek góry lodowej, dlatego akcja #ujdlaszpitala nie zwalnia tempa. W planach jest wsparcie szpitala w zakupie m.in systemów tzw. ucyfrowienia analogowych aparatów do wykonywania zdjęć przyłóżkowych RTG na dwóch oddziałach: chorób zakaźnych oraz intensywnej terapii (to oddziały, które w momencie przekształcenia szpitala w szpital jednoimienny zostały przeznaczone dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem COVID-19). Dotychczas były tam wykorzystywane klasyczne aparaty analogowe. Wyposażenie tych oddziałów w sprzęt umożliwiający uzyskanie obrazu cyfrowego bez konieczności opuszczania obszaru zakażonego znacznie ograniczy możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"Ponawiamy apel: jeśli tylko możesz, przyłącz się i wpłać wybraną przez siebie kwotę" - zachęcają organizatorzy zbiórki.
Chcąc się do niej przyłączyć, należy skorzystać z poniższych danych:
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków
Bank Gospodarstwa Krajowego
85 1130 1150 0012 1143 8620 0006, z dopiskiem UJDLASZPITALA

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Akcja #ujdlaszpitala: apelowali o 270 tys. Zebrali już ponad 1,6 mln zł - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski