Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Akcja Wisła 47” – nowa książka Grzegorza Motyki opublikowana przez Wydawnictwo Literackie już 22 lutego w księgarniach

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Akcja Wisła 47"
"Akcja Wisła 47" Materiały prasowe
Krakowskie Wydawnictwo Literackie zaplanowało na 22 lutego nową książkę autora głośnej pracy "Wołyń 43". Tym razem Grzegorz Motyka opowie o akcji przesiedleńczej "Wisła" z 1947 roku. Czy będzie to szczere i uczciwe rozliczenie bolesnej karty w historii polsko-ukraińskiej?

Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

od 16 lat

Akcja przesiedleńcza oznaczona kryptonimem „Wisła” była pokłosiem konfliktu polsko-ukraińskiego. Ale okazała się przede wszystkim tragedią nie polityków i zbrojnych bojówek, a zwykłych ludzi – polskich obywateli. W jej wyniku wysiedlono ponad 140 tysięcy osób. Decyzja partyjnych dygnitarzy na zawsze zmieniła zarówno życie przesiedlonych, jak i kolejnych setek tysięcy ich potomków. W bezprecedensowy sposób wyludniono południowo-wschodnie połacie kraju, a opustoszałe wsie Beskidu Niskiego i Bieszczadów do dziś są świadectwem tego dramatu.

"Akcja Wisła 47" to książka napisana bez stereotypów i uprzedzeń, bez wybielania żadnej stron, ale i bez szukania na siłę „złotego środka”. Jej autor, profesor Grzegorz Motyka, jest wybitnym specjalistą w dziedzinie historii najnowszej Kresów Wschodnich. "Akcja Wisła 47" jest również historią początków totalitarnego ustroju w Polsce. Znakomicie pokazuje mechanizmy jego działania, bezwzględność aparatu siłowego i propagandowe zakłamanie. A nade wszystko jest to książka o ludzkiej krzywdzie. Akcja „Wisła” nie była epizodem, była największą operacją tego typu w dziejach PRL-u. Bez tej historii nie da się zrozumieć relacji polsko-ukraińskich.

"Publiczne spory na temat rzekomej słuszności akcji „Wisła” trwały przez dwie dekady i tylko po części chodziło w nich o przeszłość. W istocie bowiem spór dotyczył tego, czy możliwe było po wojnie współistnienie obok siebie Polaków i Ukraińców. (…) W tym sensie spór ten jest nie tylko dyskusją o przeszłości, lecz także, a może przede wszystkim, o teraźniejszości i przyszłości" - pisze autor.

Grzegorz Motyka to doktor habilitowany i profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykłada również na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Wydawnictwie Literackim wydał m.in.: "Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” w 2011 roku i "Wołyń 43" w 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski