Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcyza za auto sprowadzone z zagranicy

Regina Skibińska
Poradnik. Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego mamy wtedy, gdy kupujemy samochód za granicą i nie ma znaczenia, czy jest to auto nowe, czy też używane.

Zależy od pojemności

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski mamy 14 dni na złożenie deklaracji uproszczonej (AKC-U), przy czym trzeba to zrobić, zanim samochód zostanie zarejestrowany.

W ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia auta trzeba zapłacić akcyzę na konto właściwej izby celnej, w tytule przelewu wpisując ,,akcyza od samochodu osobowego” oraz podając markę i nr nadwozia pojazdu. O zapłacie akcyzy nabywca auta powinien pomyśleć sam, bez wezwania organu podatkowego.

Wysokość akcyzy uzależniona jest wyłącznie od pojemności silnika i wynosi: dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 ccm – 3,1 proc., a dla pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 ccm – 18,6 proc. podstawy opodatkowania.

Podstawą opodatkowania akcyzą jest, ogólnie mówiąc, kwota, którą jesteśmy zobowiązani zapłacić za pojazd, przy czym nie opłaca się zaniżać wartości auta. Kluczowe znaczenie ma średnia cena rynkowa pojazdu. Ceny takie określane są m.in. w tabelach Eurotaxu.

Jeżeli cena, za którą kupiliśmy samochód, odbiega znacznie od ceny rynkowej (o ok. 20-30 proc.), to urząd celny wyliczy akcyzę od średniej ceny rynkowej w Polsce.

Mało tego, jeżeli wysokość podstawy opodatkowania ustalona z uwzględnieniem opinii biegłego odbiega co najmniej o 33 proc. od zadeklarowanej podstawy opodatkowania, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi podatnik.

Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju będziemy musieli przedstawić przy dokonywaniu rejestracji samochodu, zatem musimy go zachować. Otrzymamy go po złożeniu w urzędzie celnym deklaracji AKC-U, wniosku oraz dowodu uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy.

Opłata ta wynosi 17 zł. W urzędzie trzeba też okazać dokument zakupu samochodu, dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE, dokument wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu, zaświadczenie o badaniu technicznym oraz tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Można przez internet

Elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego, nabytego wew­nątrzwspólnotowo, można uzyskać przez internet, z Portalu Systemów Służby Celnej.

Dokument ten stanowi podstawę do rejestracji pojazdu, dzięki temu formalności związane z akcyzą możemy załatwić bez wychodzenia z domu.

Ze strony www.e-clo.pl//ZEFIR/ezefir/app/CheckCar można pobrać i wydrukować potwierdzenie zapłaty. W tym celu wystarczy w odpowiednią rubrykę wpisać numer VIN pojazdu albo numer urzędowego potwierdzenia odbioru (tzw. UPO). Skorzystanie z tej usługi jest możliwe tylko wtedy, gdy podatek akcyzowy zapłaciliśmy w pełnej kwocie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski