Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Kamil Gąsior, radca prawny
Twój prawnik radzi. Prawo użytkowania wieczystego zostało uregulowane w kilku aktach normatywnych. Do podstawowych aktów regulujących treść tego prawa oraz obowiązki z nim związane należy zaliczyć Kodeks cywilny oraz ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na użytkownikach wieczystych jest obowiązek ponoszenia opłaty rocznej i kwestia jej aktualizacji.

Co do zasady aktualizacji op-łaty rocznej dokonuje się nie częściej niż raz na trzy lata. Warunkiem aktualizacji jest zmiana wartości nieruchomości. Aktualną opłatę roczną, przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej, ustala się od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty.

Brak jest podstaw do dokonania aktualizacji opłaty rocznej, jeżeli wartość nieruchomości gruntowej w dniu aktualizacji byłaby niższa niż ustalona w drodze przetargu cena nieruchomości w dniu oddania jej w użytkowanie wieczyste.

Z kolei gdy na skutek dokonanej aktualizacji wysokość zaktualizowanej opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty, użytkownik wieczysty zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczas uiszczanej opłaty rocznej. Pozostała kwota, tzw. nadwyżka, ulega rozłożeniu na dwie równe części i powiększa opłaty roczne za dwa kolejne lata. Dopiero w trzecim roku od aktualizacji opłaty rocznej użytkownik wieczysty zobowiązany jest uiścić opłatę w zaktualizowanej wysokości.

Aktualizacja opłaty rocznej następuje z urzędu albo na wniosek użytkownika wieczystego. Wartość nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste jest szacowana przez rzeczoznawcę na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Istotne jest, iż w związku z aktualizacją opłaty rocznej zaliczeniu na poczet różnicy pomiędzy dotychczasową opłatą a jej zaktualizowaną stawką ulegają nakłady poczynione przez użytkownika wieczystego na budowę urządzeń infrastruktury po dniu dokonania ostatniej aktualizacji. Poniesione nakłady są zaliczane na poczet różnicy także wówczas, gdy nie rozliczono ich w poprzedniej aktualizacji.

Opisane powyżej zasady zaliczania nakładów dotyczą również nakładów koniecznych poniesionych przez użytkownika wieczystego, a wpływających na cechy techniczno-użytkowe gruntu. Warunkiem rozliczenia takich nakładów jest zwiększenie wartości nieruchomości.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach

14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski