Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktualność sierpniowych ideałów

Redakcja
Wystawa złożona jest z trzech części. Pierwsza dokumentuje okres od powstania "S" do stanu wojennego. Druga - stan wojenny, trzecia zaś czasy, gdy związek działał już legalnie i uczestniczył w demokratycznych wyborach. - Wystawa jest skromna, na miarę naszych sił i możliwości - powiedział wczoraj Eugeniusz Bednarczyk, wiceprzewodniczący komisji zakładowej "Solidarność" w Zakładach Azotowych. - Od kilku lat staramy się poszerzać nasze zasoby archiwalne, ale wciąż wiele pamiątek pozostaje w domach prywatnych kolekcjonerów, którzy nie chcą się z nimi rozstać, gdyż ze względu na osobiste przeżycia są dla nich bardzo cenne. Wciąż też nie udało nam się dotrzeć do materiałów, zapewne bogatych, będących niegdyś w posiadaniu tarnowskiego UB.

Archiwa SB wciąż niedostępne

 W Mościckiej Fundacji Kultury otwarto wczoraj wystawę dokumentującą dwadzieścia lat istnienia "Solidarności". Ekspozycja składa się ze zbioru fotografii, dokumentów i rozmaitych pamiątek, pochodzących z archiwów komisji NSZZ "Solidarność" w Zakładach Azotowych i od osób prywatnych.
 Eugeniusz Bednarczyk wyraził nadzieję, że ekspozycja dobrze oddaje atmosferę tamtych lat, że jest dowodem na to, iż pamięć jest wciąż żywa, a ideały Sierpnia - aktualne. Zachęcał podczas jej ogladania do chwili zadumy nad drogą, którą przemierzyliśmy od 1980 roku.
 Senator Andrzej Sikora, który objął patronat nad wystawą, także sądzi, iż powinna ona skłaniać do głębszej refleksji. - Musi ona służyć młodym ludziom, żeby znali historię i uświadomili sobie, jak wielkim czynem było wybicie się na niepodległość. Wystawa powinna służyć i temu pokoleniu, które te wydarzenia rozpoczęło, przypominać mu o jedności, jaka w tamtym czasie wszystkich nas łączyła. Chciałbym pogratulować twórcom wystawy. Widać w niej autentyczną myśl pokazania nie tylko związku w Zakładach Azotowych, ale całej polskiej "Solidarności" z jej wszystkimi aspektami. Wystawa podkreśla także wielką rolę Kościoła przy powstaniu tego ruchu i opiece nad nim - twierdzi senator Andrzej Sikora.
 W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu Zakładów Azotowych. Czynna będzie do końca września.

(RAF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski