Aktualności z powiatu chrzanowskiego

Redakcja
Udostępnij:
NOWE NAWIERZCHNIE, CHODNIKI, ZATOKI, SYGNALIZACJE ŚWIETLNE NA DROGACH POWIATOWYCH - INWESTYCJE ROZPOCZĘŁY SIĘ NA DOBRE

Drogi w przebudowie

Najpóźniej w poniedziałek, 11 maja, zakończy się remont ul. 1 Maja w Trzebini. Pierwszą warstwę asfaltu na niektórych odcinkach już położono.
Trwa regulacja studzienek kanalizacyjnych, zaworów i wpustów drogowych. Roboty wykonuje firma Eurovia Polska z Mysłowic. Na ogólną kwotę ok. 350 tys. zł netto kosztu odbudowy nawierzchni złożył się udział firmy Budownictwo Wodno-Inżynieryjne i Drogowe sp. z o.o. z Pszyczyny (to, które budowało sieć wodociągową przekopując drogę) - niemal połową wartości oraz udział powiatu chrzanowskiego i gminy Trzebinia.
Grunwaldzka kończona, Borowcowa rozpoczęta
Bardzo zaawansowane są także prace na ul. Grunwaldzkiej w Trzebini. Wykonuje je Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Katowic i jego podwykonawcy. Równolegle trwa układanie chodników i budowa kanalizacji burzowej zarówno od strony liceum w Sierszy jak i od Szybu Zbyszek. Grzegorz Żuradzki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie zapowiada, że pierwszy gotowy odcinek nawierzchni może pojawić się na początku czerwca. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec września.
- W planach jest także montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z Kopalnianą. Policja potwierdza, że światła są potrzebne z uwagi na dużą ilość wypadków samochodowych w tej okolicy. Obie drogi zachęcają do szybkiej jazdy - mówi dyrektor Grzegorz Żuradzki.
Zanim jednak na skrzyżowaniu stanie sygnalizacja, wcześniej zostaną przebudowane zatoki autobusowe przy kościele w Sierszy, przy liceum i przy byłym stadionie. Remont ul. Grunwaldzkiej to wydatek rzędu 4.000.819 zł brutto, z czego powiat wykłada 1.000.409 zł., a 2.000.400 zł dofinansowania otrzymał od państwa w ramach "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011". Wsparcie finansowe obiecała także gmina Trzebinia.
Końcem kwietnia wykonawca - firma Eurovia - ruszył również z przebudową ul. Borowcowej w Chrzanowie. Nowa nakładka zastąpi stary, zniszczony asfalt. Zostaną wymienione chodniki. Wzdłuż drogi będzie poprowadzona kanalizacja burzowa, rowy i pobocza zostaną wyprofilowane. Przewidywany jest również montaż dwóch sygnalizacji świetlnych. Jedna stanie przy skrzyżowaniu z ul. Witosa na Kolonii Rospontowa, druga przed skrzyżowaniem z ul. Piłsudskiego. Modernizacja Borowcowej to koszt 5.026.584 tys. zł, z czego 2,5 mln daje państwo (w ramach tzw. "schetynówek"), 1 mln gmina Chrzanów, a 1,5 mln powiat.
Czas na łaty
- Ale to nie koniec. Rozpoczęły się naprawy cząstkowe dróg powiatowych, czyli łatanie dziur. Przetarg wygrała firma Eurovia. Podjąłem również decyzję o dwóch dodatkowych remontach najbardziej zniszczonych fragmentów dróg powiatowych w gminie Libiąż: ul. Długosza w Gromcu i ul. Paprociej na Kosówkach (na granicy z gminą Chełmek) Myślę, że wymiana nawierzchni na sfatygowanych odcinkach tych traktów zakończy się jeszcze w tym miesiącu - zapowiada dyrektor Grzegorz Żuradzki.
Jednocześnie PZD ogłosił pierwszy przetarg w ramach projektu "Przebudowa i remont ciągów części dróg powiatowych powiatu chrzanowskiego przebiegających na obszarach gmin Alwernia, Chrzanów i Trzebinia", na który powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 mln zł przy całkowitej wartości projektu 19 744 000 zł. Firma, która wygra pierwszy przetarg, w gminie Alwernia wyremontuje ciąg drogi powiatowej w Nieporazie od granicy z Bolęcinem w kierunku wjazdu na A4, drogę Krzeszowice - Grojec (do skrzyżowania z Zalasem). W gminie Trzebinia natomiast zajmie się ul. Słowackiego na południe od torów kolejowych Kraków-Katowice w Trzebini, ul. Trzebińską w Pile Kościeleckiej i ul. Krakowską w Bolęcinie.
Drugi przetarg, który zostanie ogłoszony w maju, będzie dotyczył ul. Siennej, ul. Focha, ul. Grzybowskiego, ul. Podwale, ul. Kadłubek i ul. Pogorskiej w Chrzanowie.
KLAUDIA REMSAK

Wzorcowy urząd

Starostwo Powiatowe w Chrzanowie zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu "Wzorcowy Urząd w Małopolsce". W finale jest także Urząd Miasta w Trzebini oraz magistraty: nowotarski i sułkowicki. Wyniki zostaną ogłoszone na początku czerwca.
W konkursie nagradzane są urzędy przyjazne mieszkańcom, podnoszące jakość usług, wprowadzające twórcze rozwiązania i innowacyjne standardy zarządzania oraz organizacji pracy.
Prestiż
Starostwo Powiatowe w Chrzanowie zgłosiło się do konkursu z wnioskiem "Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Powiatu Chrzanowskiego. Wspólne działanie - dobre zarządzanie". Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Mirosława Steca z Wydziału Prawa i Administracji UJ gościła w Chrzanowie i Trzebini 29 kwietnia. Centrum spodobało się gościom. Dopytywali, jak działa przepływ informacji, jakie zdarzenia zgłaszają mieszkańcy.
- Dzięki jednemu punktowi zbornemu, przez który przechodzą wszystkie informacje tak w relacji gmina-powiat jak i powiat-województwo, możliwe jest uzyskanie niezbędnych informacji przez instytucje prowadzące akcje ratownicze w bardzo krótkim czasie - podkreślał Zbigniew Adamczyk, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.
Mieszkańcy wiedzą, do kogo dzwonić
- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w finałowej czwórce konkursu. To dla nas ogromny prestiż. Biorąc w nim udział chcieliśmy pokazać jak wiele udało nam się dokonać dzięki wzorowej współpracy powiatu, gmin i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Ewentualna wygrana będzie dla nas mobilizacją do dalszej pracy - zapewnił starosta Janusz Szczęśniak.
PCZK to pierwsze tego typu rozwiązanie w Małopolsce.
- Najważniejsze, że Centrum funkcjonuje już w świadomości mieszkańców, którzy wiedzą gdzie dzwonić w nagłych sprawach. Nasi dyżurni pomogą w każdej sytuacji powiadamiając o zdarzeniu odpowiednie służby i instytucje - dodaje Zbigniew Adamczyk. (KR)
\*
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego mieści się przy ul. ks. Skorupki 3 w budynku KP PSP w Chrzanowie. Tel.: 032 625 83 50,
fax: 032 625 83 44
e-mail:
[email protected]
Organizatorzy konkursu "Wzorcowy Urząd w Małopolsce"
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, współorganizator - Bank Gospodarstwa Krajowego.

Płoki, Chrzanów i Trzebinia na Szlaku Miejsc Papieskich

Powiatowy wydział promocji zapowiada trzy uroczystości w ramach wyznaczania kolejnych punktów na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.
Pierwsza odbędzie się 23 maja w parafii p.w. św. Barbary w Trzebini (Krystynów, osiedle Górka). Nabożeństwo z okazji 60 - lecia parafii połączone będzie z poświęceniem ołtarza. Mszę ma celebrować ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
Kolejne oznakowanie miejsca na szlaku będzie miało miejsce w Sanktuarium Matki Bożej w Płokach w ramach XII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Płokach (29-30 maja). Wierni będą uczestniczyć we mszy świętej o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Organizatorami uroczystości są: Sanktuarium Matki Bożej Płokach, Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini oraz sołtys Płok. 10 czerwca poświęcone zostanie ostatnie miejsce na szlaku przy kościele św. Mikołaja w Chrzanowie. Organizatorzy zapraszają na koncert na chrzanowskim rynku pt. "Pamięć nie umiera" z okazji XXX rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. (r)

Tańczyli, grali, śpiewali...

737 uczniów z podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rywalizowało w XI Powiatowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
Najlepszy zespół w Przeglądzie Form Teatralnych zakwalifikował się do XXIV Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "Bajdurek 2009" w Nowym Sączu. Mowa o grupie teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu, która zaprezentowała pantomimę pt. " Opowieści strumyka". Organizatorem festiwalu był Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini. Na zdjęciu - zespół wokalno-taneczny " Jedyneczki" z nauczycielką Anna Zielonką reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie, który otrzymał wyróżnienie II stopnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie