18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Aktywne jest

Redakcja
życie emeryta

Aktywne jest

Aktywne jest

życie emeryta

Spotkania, wycieczki...

Na terenie powiatu myślenickiego jest około 1500 rencistów i emerytów, ale tylko 650 z nich należy do krajowego związku. Dlatego działacze zachęcają do wstępowania w szeregi organizacji.

   Jaka jest oferta? Atrakcyjne wyjazdy i codzienna pomoc, zarówno materialna, jak i przyjacielska.
   - Wielu ludzi myśli, że na rencie czy emeryturze prowadzi się nudne i gnuśne życie. A przecież wcale tak nie musi być, wystarczy chcieć coś zrobić dla innych, a również dla siebie, zupełnie bezinteresownie, nie oglądając się na zyski - zachęcają działacze związku.
   Tutejszy oddział rejonowy jest najliczniejszą organizacją związkową działającą na terenie powiatu. Swoim działaniem obejmuje Gdów, Dobczyce, Lubień, Pcim i Sułkowice.
   Inicjatorem utworzenia oddziału i jego pierwszym kierownikiem był zmarły w ubiegłym roku Jan Jędrzejowski. Tworząc związek, za cel postawiono poprawę warunków bytowych jego członków oraz szerokie angażowanie ich w życie społeczne. Dziś jego filar tworzą: przewodniczący Czesław Domanus, sekretarz Jadwiga Piwowarska, skarbnik Maria Jędrzejowska, oraz Janina Szklarz, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
   Roczna składka członkowska wynosi 18 zł. Przy jej opłacaniu członkom wydawane są cukier, herbata lub kawa. Kilka razy w roku związek przygotowuje pochodzące z krakowskiego Banku Żywności paczki dla najbardziej potrzebujących. Są one współfinansowane przez Unię Europejską, a mogą z nich korzystać członkowie związku, których miesięczny dochód nie przekracza 1 tys. zł.
   Raz na dwa lata można też skorzystać z zapomogi losowej, a jeśli opłacana jest roczna składka w wysokości 30 zł, również z Zakładowej Kasy Pośmiertnej.
   - Jednym z największych problemów, z jakim borykają się nasi członkowie, a myślę że również inni renciści i emeryci, jest wysoka cena leków, na które często nie można sobie pozwolić. Pomoc finansowa jest często przeznaczana właśnie na ten cel - mówi Czesław Domanus.
   Pozyskana od darczyńców używana odzież jest bezpłatnie przekazywana rencistom i emerytom.
   - Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez nas wyjazdy. Organizujemy wycieczki krajowe, w najbliższe okolice, na przykład na grzyby do Lipnicy Małej, ale też pielgrzymki do Lichenia i za granicę. W okresie letnim co najmniej 3-4 razy w miesiącu organizujemy jakieś wyjazdy. Najczęściej wyjeżdżamy na Słowację do tamtejszych kąpielisk termalnych. Ze względu na duże walory zdrowotne, a także korzystną cenę, bo członkowie związku pokrywają jedynie koszty przejazdu, cieszą się one ogromnym zainteresowaniem - mówi przewodniczący. - Już wkrótce, 29 czerwca wyjeżdżamy na dwudniową wycieczkę do Częstochowy i Lichenia.
   Za pośrednictwem związku renciści i emeryci, również ci niezrzeszeni mogą, przedstawiając legitymację z ZUS-u, załatwić zaświadczenie uprawniające do jednorazowego przejazdu PKP z 37 proc. zniżką.
   Mogą też skorzystać z bezpłatnie wykonywanych badań poziomu cukru i ciśnienia. Badania są przeprowadzane co środę w godzinach od 11 do 12 w biurze związku w Rynku.
KATARZYNA RÓŻYCKA

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie