Aktywni Błękitni – uczą najmłodszych, że woda to nasz największy skarb

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Czym jest stopień wodny? Z jakich budowli hydrotechnicznych się składa? I jak działa śluza? Tego wszystkiego mogły się dowiedzieć dzieciaki, które z okazji Międzynarodowego Dnia Wody zwiedziły Stopień Wodny Dąbie. To część realizowanego właśnie projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

W wydarzeniu, zorganizowanym przez PGW Wody Polskie i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, wzięło udział około stu uczniów z dwóch krakowskich szkół podstawowych – SP nr 129 oraz SP nr 162. Była to wyjątkowa okazja, by od środka zobaczyć obiekt, który na co dzień nie jest dostępny dla zwiedzających.

Dzieci zobaczyły m.in., jak działa i do czego służy śluza na stopniu wodnym. W prezentacji pomogli policjanci z Komisariatu Wodnego Policji – to właśnie ich łódź została prześluzowana. Przy okazji funkcjonariusze opowiedzieli o bezpieczeństwie nad rzeką.
Goście zwiedzili także cały kompleks budowli hydrotechnicznych oraz wspólnie z Urzędem Żeglugi Śródlądowej popłynęli w krótki rejs dwoma statkami po Wiśle. Kapitan Żeglugi Śródlądowej zdradził dzieciakom tajniki pracy rzecznych marynarzy, wytłumaczył, czym jest droga wodna itp. A na koniec każdy mógł wziąć udział w konkursach o tematyce związanej gospodarką wodną.

Z wody korzystaj rozważnie!

Wizyta uczniów na Stopniu Wodnym Dąbie została zorganizowana w ramach programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. To szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych, który przygotowało i prowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z policją i strażą pożarną. W tym roku po raz pierwszy do programu dołączyło m.in. województwo małopolskie.

Organizatorzy projektu podkreślają, że woda to nasz największy skarb, dlatego musimy ją szczególnie szanować, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to mamy do czynienia ze zmianami klimatu, które mogą powodować bardzo niebezpieczne dla ludzi zjawiska – jak susze czy powodzie. Dlatego tak pilne i potrzebne są obecnie działania edukacyjne na temat wody.

Temu służyć ma właśnie projekt „Aktywni Błękitni” – nauczeniu młodego pokolenia Polaków, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z naszego największego skarbu: wody. Program jest realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Misją projektu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.

– Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży właściwych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej, przyczyniając się do ochrony środowiska – podkreślają organizatorzy projektu „Aktywni Błękitni”.

Od lekcji edukacyjnych po sprzątanie terenów nadwodnych

Dla uczniów biorących udział w programie przygotowano wiele atrakcji połączonych ze zdobywaniem wiedzy. Uczestniczą oni m.in. w ciekawych lekcjach edukacyjnych, warsztatach, pokazach i wizytach studyjnych, zwiedzają obiekty hydrotechniczne (takie jak np. wspomniany Stopień Wodny Dąbie), mają okazję sprawdzić się w licznych konkurach, biorą także udział w zajęciach terenowych i innych wspólnych aktywnościach, jak np. tworzenie zbiorników na deszczówkę, wysiewanie łąk kwietnych czy sprzątanie terenów nadwodnych. Prócz tego realizowane są – we współpracy z policją i strażą pożarną – pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy.

Tegoroczna edycja projektu „Aktywni Błękitni” potrwa do końca maja. Jej zwieńczeniem będzie impreza finałowa, w której wezmą udział uczniowie ze szkół biorących udział w programie. Odbędzie się ona – oczywiście – na Wiśle. Nie zabraknie atrakcji takich jak np. rejsy statkiem po rzece, pokazy bezpieczeństwa nad wodą, konkursy itp.

Więcej: www.wody.gov.pl/edukacja/aktywni-blekitni.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski