18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Alaksiej Janukiewicz nowym liderem BNF

Redakcja
Na sobotnim XII zjeździe Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF), największej partii opozycyjnej na Białorusi, nowym liderem ugrupowania wybrano 33-letniego Alaksieja Janukiewicza.

Odbywający się w Mińsku zjazd, zgodnie z przewidywaniami, przebiegł w atmosferze walki pomiędzy ustępującym kierownictwem pod przywództwem Lawona Barszczewskiego, a działaczami skupionymi wokół Janukiewicza.
Podstawą sporu była kwestia strategii, jaką przyjąć ma partia. Według Barszewskiego BNF powinien kontynuować współpracę z innymi partiami opozycyjnymi w ramach Zjednoczonych Sił Demokratycznych (ZSZ), które skupiają całe spektrum organizacji i poglądów, od prozachodniej prawicy po prorosyjskich komunistów. Łączył ich dotąd jeden cel - walka z Aleksandrem Łukaszenką. Starsi liderzy BNF liczyli przy czym także, że to ich ugrupowanie, jak największa partia wewnątrz ZSZ, będzie tą siłą, która zgłosi wspolnego dla całej opozycji kandydata na prezydenta w roku 2011.
Janukiewicz zapowiadał zaś wzmocnienie partii i budowę nowej koalicji partii opozycyjnych, opartej na wspólnocie programowej. "Musimy całkowicie zmienić priorytety budowania koalicji. Najważniejsze dla nas dzisiaj jest osiągnięcia porozumienia i współdziałania z tymi siłami, które wyznają bliskie nam narodowo-demokratyczne wartości. Sojusznikami BNF nie mogą być struktury polityczne, które gotowe są bronić na Białorusi interesów rosyjskich czy grać z Kremlem w integracyjne gry" - mówił na zjeździe.
Innym przedmiotem kontrowersji był stosunek do Aleksandra Milinkiewicza i jego Ruchu "O Wolność". Janukiewicz opowiadał się za bliską współpracą obu ugrupowań, Barszewski był bardziej sceptyczny.
Spór między grupami Barszewskiego i Janukiewicza miał także kontekst generacyjny. Starsze pokolenie działaczy wspierało tego pierwszego, młodsi głosowali za Janukiewiczem.
Ostatecznie nowym przewodniczącym Białoruskiego Frontu Narodowego wybrano Aleksieja Janukiewicza, na którego zagłosowała większość delegatów - 174 na 318.
Jego sukces oznacza, że wzmocniona zostanie na pewno wyrazistość prozachodniej opozycji i jej możliwość ideowego oddziaływania na społeczeństwo. Czy nie osłabi to jednak sił przeciwników Łukaszenki i nie wzmocni podziałów w łonie opozycji? - czego obawiali się zwolennicy ustępującego lidera BNF. "Spoistość Zjednoczonych Sił Demokratycznych i tak zostanie osłabiona, gdyż lider opozycyjnej wobec Łukaszenki Partii Komunistów Białorusi Siarhiej Kalakin ogłosił, że zamierza budować blok partii lewicowych. Na Białorusi powstaną więc wkrótce dwa bloki opozycyjne, centroprawicowy i lewicowy" - mówi Kresom.pl delegat na XII zjazd BNF popierający Janukiewicza.
Alaksiej Janukiewicz urodził się 30 czerwca 1976 r. w dzielnicy Czyżówka w Mińsku. W 1997 ukończył studia na Wydziale Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym. W Białoruskim Froncie Narodowym od 1996 roku. Od 2003 r. pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego. Podczas wyborów prezydenckich 2006 blisko współpracował z kandydatem Zjednoczonych Sił Demokratycznych Alaksandrem Milinkiewiczem. 5 września 2009 r. wybrany nowym przewodniczącym BNF. Jest rzymskim katolikiem.
tr/Kresy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie