Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie oświęcimskim. Poziom Soły i Wisły stale rośnie, wieczorem spodziewana jest wysoka fala

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wisła w rejonie Jawiszowic
Wisła w rejonie Jawiszowic OSP Jawiszowice
W gminie Zator trzeba było ewakuować jedną osobę. Ponadto w miejscach, które oceniane są jako szczególnie zagrożone, prewencyjnie ustawiono zapory lub utrzymywana jest gotowość do ich ustawienia

Wicestarosta oświęcimski Paweł Kobielusz ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu oświęcimskiego. Sytuacja jest pod kontrolą, ale prognozy są niekorzystne. W kilku miejscach wały zostały prewencyjnie wzmocnione workami z piaskiem. W pogotowiu są rękawy wodne oraz inne urządzenia.Przed południem zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

W ciągu ostatnich dwóch dni tylko Państwowa Straż Pożarna interweniowała ponad 40 razy, głównie w związku z lokalnym podtopieniami. Około godz. 18 spodziewana jest większa fala na Sole a później na Wiśle.

Ponadto, ze względu na wysoki stan wody w rzekach, automatycznie zamykają się klapy systemów odprowadzania wody z kanałów ulgowych dla licznych potoków na terenie powiatu, co może skutkować ich wylewaniem i lokalnymi podtopieniami. Straż pożarna oraz inne służby monitorują sytuację w terenie. W razie konieczności do ich dyspozycji są wysokowydajne pompy do przerzutu wody ponad koroną wałów.

– Jesteśmy w pełnej gotowości. Zarówno na poziomie powiatu jak i na poziomie gmin. W miejscach, które oceniamy jako szczególnie zagrożone prewencyjnie ustawiono zapory, lub utrzymywana jest gotowość do ich ustawienia. Na bieżąco usuwana jest woda z lokalnych podtopień, w tym z piwnic. W gminie Zator jedna osoba została ewakuowana – mówi wicestarosta Paweł Kobielusz.

Zespół zarządzania kryzysowego zaleca najwyższą ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Trudna sytuacja jest w gminach Brzeszcze i Kęty. W tym pierwszym przypadku m.in. w rejonie ul. Trzciniec. Z kolei w gminie Kęty dają się we znaki Soła i lokalne potoki. Najgorzej jest Kańczudze i w rejonie ul. Mostowej w Bielanach, gdzie strażacy układają worki z piaskiem, by nie dopuścić do zalania drogi prowadzącej w stronę Wilamowic.

FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski