Alarm smogowy w Krakowie: kod czerwony. Wprowadzono III stopień zagrożenia. Szpitale pękają w szwach

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Andrzej Banaś
W związku z fatalnym stanem powietrza Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował we wtorek o wprowadzeniu na terenie Małopolski trzeciego najwyższego stopnia alarmu. Alarm zwany również kodem czerwonym został wprowadzony, ponieważ stężenie średniodobowe pyłu zawieszonego PM10 uzyskane z pomiarów automatycznych poprzedniej doby przekroczyło 300 μg/m³.

CZYTAJ TAKŻE: Smog w Krakowie. W środę i w czwartek darmowa komunikacja dla kierowców [AKTUALNE DANE]

Wprowadzony III stopień zagrożenia oznacza, że mogą zostać podjęte nadzwyczajne ograniczenia, np. zakaz palenia w kominkach, ograniczenia ruchu pojazdów, zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 t do centrum miasta, albo wstrzymanie pracy huty.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ ZBIGNIEWA BARTUSIA: Trujemy się drogo. I tak zostanie

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (300 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Mając na uwadze aktualną sytuację oraz prognozy (krótkoterminową i 5-dniową) postanowiono podjąć działania określone w obowiązującym „Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego postanowił wprowadzić III stopień (najwyższy) alarmowy.

Czas obowiązywania: 2 doby (do 2 lutego 2017 r. do godz. 12.00)

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska monitoruje sytuację (stacje pomiarowe) i na bieżąco przekazuje dane służące do sformułowania komunikatów. Działania będą realizowane przez wszystkie odpowiedzialne służby. Miasto Kraków niezależnie podejmuje działania w ramach kompetencji samorządu.

ZALECENIA DOTYCZĄCE OCHRONY ZDROWIA
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

 • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

 • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

 • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

  CENTER
  CENTER _________________________________________________________________________________
  CENTER
  CENTER
  CENTER _________________________________________________________________________________

  Zasadnicze zaplanowane działania krótkoterminowe:

 • unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

 • ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

 • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

 • apel o zaprzestanie palenia w kominkach oraz zaprzestanie stosowania paliw o niskiej jakości,

 • wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji krakowskiej (dla osób z dowodem rejestracyjnym),

 • wzmożone kontrole palenisk domowych przez Straż Miejską Miasta Krakowa,

 • wzmożone kontrole procesów technologicznych mających wpływ na poziom stężenia,

 • zalecenie wzmożenia kontroli jakości spalin (Policja, ITD.)

 • apel do ZDR o rozważenie ograniczenia uciążliwych procesów technologicznych

 • przekazanie powyższych zaleceń dla gmin sąsiadujących z Krakowem

Program ochrony powietrza dla Małopolski, wprowadza 3 stopnie zagrożenia zanieczyszczenia powietrza:
I stopień zagrożenia- (kod żółty) o charakterze informacyjnym,
II stopień zagrożenia - (kod pomarańczowy) o charakterze informacyjno- ostrzegawczym,
III stopień zagrożenia- (kod czerwony) o charakterze informacyjno- ostrzegawczym i nakazowym.

Dziś z powodu smogu mieszkańcy znów jeżdżą za darmo komunikacją miejską. Zanieczyszczenie pyłem PM10 jest rekordowe: nawet ponad 800 proc. normy!

Tak źle nie było już od kilku lat. Kraków dusi się w smogu przez prawie cały styczeń, ale wczoraj stan powietrza pogorszył się dramatycznie. W nocy na Kurdwanowie normy były przekraczane prawie ośmiokrotnie. Poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 sięgnął tam 392 mikrogramów na metr sześcienny przy dobowej normie 50. Jeszcze gorzej było na os. Wadów w Nowej Hucie, gdzie o godz. 3 w nocy stężenie wyniosło aż 404 jednostki.

Bardzo złe powietrze było także w Prokocimiu: rano stężenie wynosiło prawie 386.

Stężenie powyżej 400 jednostek

Przez cały dzień na wszystkich stacjach w Krakowie zanieczyszczenie powietrza oscylowało około 300 mikrogramów - w okolicach stanu alarmowego, który ogłasza się, kiedy średnia dobowa przekroczy 300.

Smog zawisł także nad innymi miejscowościami Małopolski. Najgorsze powietrze było w Nowym Targu, gdzie do popołudnia rekordowe godzinne stężenie wyniosło 411 mikrogramów. Zanieczyszczenie bliskie 300 stacje monitoringu odnotowały także w Olkuszu i Skawinie. W pozostałych miejscowościach Małopolski, takich jak Trzebinia, Tarnów, normy również były przekroczone. Poziom pyłu wahał się pomiędzy 100 a 200. Najczyściej było w Zakopanem, gdzie - poza chwilowymi skokami - poziom zapylenia wynosił ok. 50 mikrogramów.

Wszystko wskazuje na to, że trującym powietrzem będziemy oddychać co najmniej do końca tego tygodnia. - Do soboty będziemy mieć bardzo słaby wiatr i to z kierunku, który nie wywiewa smogu z Krakowa, czyli z południa i południowego wschodu - mówi Grzegorz Mikutel, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Aby oczyścić powietrze w stolicy Małopolski, potrzebny jest wiatr zachodni, który będzie wiał w stopniu co najmniej umiarkowanym.

W szpitalach tłoczno

Duże zanieczyszczenie powietrza, które utrzymuje się w Krakowie przez prawie cały styczeń, powoduje, że więcej ludzi trafia do szpitali. - Ten styczeń jest najgorszy od kilku lat. Jeździ więcej karetek, zgłasza się do nas znacznie więcej pacjentów z chorobami krążenia czy układu oddechowego niż zazwyczaj. Na wszystkich oddziałach wewnętrznych w Krakowie nie ma już miejsc - mówi Krzysztof Czarnobilski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu MSWiA w Krakowie.

Anna Prokop-Staszecka, dyrektorka krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II i pulmonolog, alarmuje, że w jej placówce pacjentów jest tylu, iż zaczyna brakować lekarzy, którzy mogliby się nimi zająć. - Zgłaszają się już nie tylko na szpitalny oddział ratunkowy, ale przychodzą prosto na oddział szpitalny i żądają, by ich wpisać. Skarżą się na to, że smog zwiększył u nich stany zapalne - informuje Anna Prokop-Staszecka.

Smog powoduje choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia. Skutkami zanieczyszczonego powietrza są także: kaszel, katar, zaczerwienione oczy, bóle głowy.

W ciągu najbliższych dni lekarze odradzają wychodzenie z domu, zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. - Jeśli już musimy wyjść, to najlepiej w profesjonalnej masce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie na długo, bo takie maski mogą powodować trudności w oddychaniu, zwłaszcza u osób starszych - przestrzega Krzysztof Czarnobilski.

Darmowa komunikacja

Smog w Krakowie jest tak ogromny, że już wczoraj w południe było pewne, iż po raz kolejny zostanie wprowadzona darmowa komunikacja dla kierowców. Krakowianie mogą z niej skorzystać dzisiaj po raz 12. w tym miesiącu. Dotyczy to kierowców i osób im towarzyszących - maksymalnie tylu, ile jest miejsc w aucie. Trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu.

Wielu mieszkańców uważa jednak, że w tych dniach darmowa komunikacja powinna być dla wszystkich. Ostatnio w tej sprawie interpelację zgłosiła radna Anna Szybist. - Darmowa komunikacja dla wszystkich to koszt ok. 220 tys. zł dziennie dla budżetu miasta. Aby ją wprowadzić, najpierw musimy mieć pewność, że sprawdzają się prognozy, na podstawie których ogłaszamy przejazdy bez biletu - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Wideo

Komentarze 90

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aga

Zabierzów, Trzebinia, Olkusz - tu są urządzenia do odczytu zanieczyszczenia i mieszkańcy wiedzą przynajmniej na czym stoją.Natomiast w Krzeszowicach cisza.Nie wiadomo na jakim poziomie mamy smog.A może trzeba wziąść średnią z Zabierzowa i Trzebini?Burmistrza bardzo prosimy o zamontowanie pyłomierza, najlepiej w centrum!!!

s
swoniko

czy ten smog to nie jest jakaś zaplanowana złośliwa akcja palenia śmieciami?? przecież w zeszłym roku takiego nie było...

W
Wujek Zielarz

Wioska to stan twojego umysłu. Dzisiaj samochody rejestruje się tam, gdzie firmę albo gdzie mieszka współwłaściciel. Dlatego krakowiacy jeżdżą na tablicach warszawskich, wrocławskich, poznańskich, a ostatnio nawet na praskich. Naucz się szacunku dla innych. Gdyby nie przyjeżdżająca tu od setek lat "stonka studencka", to Kraków byłby co najwyżej Sandomierzem.

j
ja

Kłamią jak zawsze

m
mannam

Nie powinno być żadnych wycieczek szkolnych do takich miast których władza i mieszkańcy dbają tylko o dochód -studenci także powinni bojkotowac krakowskie uczelnie!

m
mannam

Nie powinno być żadnych wycieczek szkolnych do takich miast których władza i mieszkańcy dbają tylko o dochód -studenci także powinni bojkotowac krakowskie uczelnie!

n
nn

Cyklon B - natychmiast
Smog małopolski - powoli

n
nkvljfkjglvj

Zobaczcie jakie jest zatrucie a jak w Krakowie poluźniło się na ulicach z powodu ferii
co będzie gdy słoiki ,studencka stonka i uczniowie wrócą do szkół ?

Wprowadzić zakaz wjazdu do Krakowa z obcą rejestracją . Cały czas idą budowy w centrum i wioskowi robotnicy codziennie robią najazd na Kraków .

n
nkvljfkjglvj

Zobaczcie jakie jest zatrucie a jak w Krakowie poluźniło się na ulicach z powodu ferii
co będzie gdy słoiki ,studencka stonka i uczniowie wrócą do szkół ?

Wprowadzić zakaz wjazdu do Krakowa z obcą rejestracją . Cały czas idą budowy w centrum i wioskowi robotnicy codziennie robią najazd na Kraków .

x
x

przypomnij. kto był premierem skoro już mowa o ich poprzednikach?

k
krakowiak

Czy prawda jest ze zwiazkowcy nie chca dopuscic do budowy elektrowni jadrowej?

s
samochodami

i rozbudowujcie masta bez zastanowienia, Peterku, popedaluj i przejedz sie na rowerku.

G
Gość

a nie tylko tych ktorzy pala w piecach.

c
czlowiekowi zgotowali

wam nie przysluguje miano ludzi, tu Nalkowska popelnila blad, przypisujac wam czlowieczenstwo. Smiej sie smiej, ze swojej glupoty.

G
Gosc

Kto tam ci teraz nie pozwala cudaczyc teraz?

Dodaj ogłoszenie